Jump to content



Αναβάθμιση PC - Απορίες -Γνώμες για ψύξη ivy


npetras

Recommended Posts

Καλημέρα. επειδει και εγώ είμαι στη φάση για αναβάθμιση του παλιού pc και μιας και ο συνδιασμός 600Τ special edition με Η100 συζητιέται πολυ Είπα να ρωτήσω αν έχει κανεις ήδη βάλει την συγκεκριμένη ψύκτρα στο συγκεκριμένο κουτί ; και έχει καθόλου πειραματιστεί με fans ;

Η βελτιωμένη έκδοση του 600Τ είναι watercolling ready συμφωνα με τον κατασκευαστή . Λενε οτι βγαίνει το πάνω fan και έχει θέση για το radiator και μάλιστα χωράνε και 2 fun απο πάνω στην έξω πλευρά του κουτιού . H Corsair όμως δείνει ως σωστή τοποθέτηση οι fans απο κάτω σε pull διάταξη .

Εγω τώρα σκεφτόμουν τα εξής :

1. να δοκιμάσω τους ανεμιστήρες απο πάνω σε push ,για εξοικωνόμιση χώρου

2. να αλλάξω τους ανεμιστηρες με 4 high cfm low noise ,σε push-pull . το θέμα είναι ποιοι fans να είναι ; (θέλω και red led αν γίνεται) και αν πρέπει να έιναι pwm ή όχι ; οι fans απο ότι έχω δεί στο net μπορεί να τους χειριστεί ο fan controller της ψύκτρας ,αλλα αν δεν κάνω λάθος έχει και το κουτί fan controller για τεσσερεις ανεμιστήρες .Μηπως βολεύει εκεί καλύτερα ;

το θέμα είναι οτι σε push-pull ,ή οποιαδήποτε διάταξη με τους ανεμιστήρες απο κάτω ,τα όρια με τις mobo σε όλα τα video φαίνονται οριακά .Παίζει να πάρουμε mobo και να μην χωράει .

Εγω προσωπικά θα περιμένω ένα μήνα ακόμα να δώ τι θα βγεί ακριβώς με την άφιξη των ivy αλλα πάνω κάτω με βλέπω για :

case : Corsair 600T White Special Edition

cpu : Ivy i7-3770K

mobo : Asrock Z77 Fatality1 Proffesional

Ψύκτρα : Corsair H100

SSD : Agility 3 120GB

Έχω ήδη :

PSU : XFX 850W

Ram : Gskill RipJaws DDR3 1600 9-9-9-24

HDD : WD 350GB 7200rpm sata2

GPU : Msi Hawk 560ti

Το θέμα είναι ο H100 και overclocking ivy θα κάνουμε δουλειά ; θα φτάσουμε τα 4,5 με 60 βαθμους ή θα βράζουμε αυγά μέσα στο case .

Συγνώμη για το μακροσκελές του πόστ .

Link to comment
Share on other sites

Για να σκεφτέιτε αρχικά σκέφτηκα να κρατήσω το Armor+ που έχω και να βάλω πάνω στον ivy το bigwater 760 που διαθέτει το κουτί ,αγοράζωντας αναγκαστικά νέο waterblock EK supreme για s1155 . ¨Ομως φοβάμαι μήπως δεν τα καταφέρει να ψύξει τον ivy για medium oc και δεύτερον και πιο σημαντικό φοβάμαι τυχόν διάβρωση λόγω διαφορετικών μετάλλων : aluminium radiator - copper waterblock αν και χρησιμοποιώ στο παλιό σύστημα faser υγρό με αντιδιαβρωτικές ιδιότητες .

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο κάνεις αναβάθμιση ?

Μην μου πες ιπως δεν σε φτάνει ο Q9550 στα 4Ghz me 8GB DDR3 ram ....

Εγώ νομίζω και βάση της καρτας γραφικών που έχεις πως ΔΕΝ χρειάζεσαι αναβάθμιση ...

Βάλε έναν SSD επάνω και μην αλλάξεις τίποτα. Αυτή είναι η γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7477]adpanos[/MENTION] αν δεν κανω λαθος του εχει καει ο επεξεργαστης και η μητρικη αλλιως οντως δεν θα υπηρχε λογω αναβαθμισης...

Sent from my BlackBerry 9700 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς κάηκε και mobo και cpu . ενα μηνα τώρα περιμένω ivy . Ακουσα ομως οτι θα έχουμε μεγάλες ζέστες με δαύτους και ο bigwater που δρόσιζε επιτυχώς τον q9550 φοβάμαι οτι δεν θα είναι αρκετός . Οποτε να διακινδυνευσω να πετάξω κανα 60 ευρώ για καλό waterblock σε μια μαπα υδρόψυξη ,νομίζω δε λέει .

Οπότε Αρχικά σκέφτομουν μήπως πάρω την H100 και την βάλω στο Armor ,αλλα μόνο στο πάτωμα χωράει άνετα και δεν έχω δει κανεναν να τη βάζει εκεί και δεν ξέρω αν θα επηρεάζει αρνητικά την ψύξη .. Οπότε γι αυτό μετα σκεφτηκα μήπως να πάρω και νέο case να τελειώνουμε . Αν έχετε καμια πρόταση ή εμπειρία καλοδεχούμενη ... . Δυστυχώς τα παλιά κουτιά έχουν πάνω το τροφοδοτικό πράγμα που κάνει αδύνατη την αξιοποίηση του πάνω χώρου ...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι στο νέο σύστημα που θα φτιάξω μηπως βάλω μια custom υδρόψυξη.Προσπαθώ να καταλάβω τα μεγέθη των ρακόρ και σωλήνων αλλα δεν το έχω ακόμα . Αυτός ήταν και ένας λόγος που είχα βολευτει 2 χρόνια τώρα με το bigwater 780e της therlmatake .

Έχω φτιάξει μια συνθεση στο e-world αλλα δεν ξέρω αν τα μεγεθη των ρακόρ και tube είναι σωστά . Αν θέλετε ρίχτε μια ματιά να μου πείτε αν έχω βάλει τα σωστα μεγέθη σε ρακόρ και tubes και αν έχω παραλείψει τίποτα σημαντικό .

eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής

Ξέρω το κόστος είναι πολύ παραπάνω απο την επιλογή μιας H100 , αλλα θεωρώ οτι θα έχω καλύτερη απόδοση και μικρότερο θόρυβο . Δεν έχω πάρει την τελική απόφαση .ανάλογα με το τελικό budget θα δέιξει .

Επίσης σκέφτηκα μιας και θα ψύξω μόνο cpu ,μήπως αντι για radiator 2x120 , μήπως πάω σε radiator 1x120 που χωράει άνετα και πάνω και πίσω και κάτω στο Armor, οπότε να μην αλλάξω κουτί. Δεν ξέρω όμως τι θα λέει το μονό rad για τον i7-3770K

eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι στο νέο σύστημα που θα φτιάξω μηπως βάλω μια custom υδρόψυξη.Προσπαθώ να καταλάβω τα μεγέθη των ρακόρ και σωλήνων αλλα δεν το έχω ακόμα . Αυτός ήταν και ένας λόγος που είχα βολευτει 2 χρόνια τώρα με το bigwater 780e της therlmatake .

Έχω φτιάξει μια συνθεση στο e-world αλλα δεν ξέρω αν τα μεγεθη των ρακόρ και tube είναι σωστά . Αν θέλετε ρίχτε μια ματιά να μου πείτε αν έχω βάλει τα σωστα μεγέθη σε ρακόρ και tubes και αν έχω παραλείψει τίποτα σημαντικό .

eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής

Ξέρω το κόστος είναι πολύ παραπάνω απο την επιλογή μιας H100 , αλλα θεωρώ οτι θα έχω καλύτερη απόδοση και μικρότερο θόρυβο . Δεν έχω πάρει την τελική απόφαση .ανάλογα με το τελικό budget θα δέιξει .

Επίσης σκέφτηκα μιας και θα ψύξω μόνο cpu ,μήπως αντι για radiator 2x120 , μήπως πάω σε radiator 1x120 που χωράει άνετα και πάνω και πίσω και κάτω στο Armor, οπότε να μην αλλάξω κουτί. Δεν ξέρω όμως τι θα λέει το μονό rad για τον i7-3770K

eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής

Το διπλο ψυγειο θα προτειμουσα εγω

Τωρα δεν εχεις βαλει αντλια (το τανκ που εχεις περνει d5 αντλια επανω) αρα θες και μια τετοια ρακορ αν και πιο ακριβα προτειμω τα compesion eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής

Kαι ο σωληνας που θες ειναι 10mm ID / 13mm ΟD - 3/8 σαν αυτο που εχεις βαλει δηλαδη δεν ξερω ομως κατα ποσο αξιζει να βαλεις νερο οταν μπορεις να εχεις πολυ καλες θερμοκρασιες με μια καλη αεροψυκτρα

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά θα το πάω . Mobo + cpu + ssd είναι τα αναγκαστικά σίγουρα . Επειδεί η asrock mobo έχει combo cooler option (C.C.O),δηλαδή μπορώ να χρησιμοποιήσω το S775 WATERBLOCK , θα δοκιμάσω στο first boot με την υδρόψυξη του bigwater . Ουτως η άλλως στην αρχή μέχρι να ψάξω λίγο τη νεα πλατφόρμα δεν θα κάνω o.c . Αμα το bigwater δεν φανεί άξιο να κρατήσει θερμοκρασίες θα πάω μετά είτε για H100 ή custom στο ίδιο ή νέο κουτί .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.