Jump to content



Επιλογη CPU για αναβαθμιση. Help


kakao83

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. επειδη βρηκα να δωσω mobo/cpu/ram της υπογραφης θελω την βοηθεια σας στην επιλογη του νεου επεξεργαστη.

Ειμαι αναμεσα σε

1)Intel Core i7 2700K

2)Intel Core i7 3820

3)Intel Core i5 3770K

Πανω κατω στα ιδια λεφτα κυμαίνονται και οι τρεις , επισης και τα αναλογα mobo/ram.

τα Κριτήρια ειναι

1)gaming σε 2560 αναλυση

2)OC (αφου εχω υδροψυξη)

3)Σπανιο rendering video.

ps Εχω μια 580 , η αναβαθμιση για την καρτα(685-780) θα παει απο δεκεμβριο αλλα ειναι στο προγραμμα.Το λεω για το pci 3.0

Τα Φωτα σας. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι αναβάθμιση γι αυτά που ζητάς. Με τον ίδιο τρόπο θα γίνονται και με τα καινούρια. Εννοείται ότι ούτε η 580 χρειάζεται να αλλαχτεί.
και γω με την σειρα μου πιστευω πως δεν χρειαζεσαι αναβαθμιση μια χαρα ειναι το συστημα σου

αλλα εαν θελεις ντε και καλα να κανεις αναβαθμιση

πανε στο 3770Κ

το ξερω οτι δεν χρειαζομαι αναβαθμιση σιγουρα. απλα οπως ειπα και πιο πανω επειδη βρηκα σε καλη τιμη να δωσω τα πραγματα μου τα οποια τα εχω ηδη 2 χρονια οποτε εχουν ακομα 1 χρονο εγγυήσεις αποφάσισα να κανω αναβαθμιση.

οσο για την 580 φιλε τρεχχ σιγουρα θα την αλλαξω γιατι οταν παιζω βαττλεφιελδ και δεν μπορει να μου κρατησει σταθερα 60 φραμς στην 2560 ολα υλτρα χωρις HBAO AA τοτε πρεπει να παω σε κατι πιο δυνατο. επισης εχω δοκιμασει και το 580 σλι αλλα λογο του VRAM ειχα κολληματα.

Απο οτι βλεπω 8α παω για τον 3770κ. φαινεται πολυ ισχυρος. και απο μοβο παω για το Maximus V GENE.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα διαφωνήσω με τους παραπάνω και θα σου πω να πας σε sandy bridge γιατί ο ib ζεσταίνεται πολύ παραπάνω σε oc σύμφωνα με όλα τα site...

Επίσης σε επιδόσεις δεν είναι τεράστιες οι διαφορές... η διαφορά υπάρχει στα ενσωματωμένα γραφικά όπου οι διαφορές είναι της τάξης του 50%..αν διαφέρουν σε τιμή ας πούμε 10euro τότε και μόνο τότε πήγαινε σε ib αλλά πρόσεχε το oc πολύ...

δες και εδώ http://techreport.com/discussions.x/22859

επίσης πολλά έχουν λεχθεί για το pci-e 3.0. οι διαφορές είναι τις τάξης 2-5%...δλδ τίποτα..ίσως το εκμεταλευτούν οι μεθεπόμενες σειρές, και όχι οι παρούσες... (δηλαδή 97ΧΧ για AMD και 8ΧΧ για nvidia)

τέλος πιστεύω πως το συστηματάκι σου αντέχει άλλα 3 χρόνια ανετέ...

Link to comment
Share on other sites

πως σας φαινονται αυτες οι μνημες για τον 3770κ και asus v gene?

G.Skill TridentX 8GB (2x4GB) DDR3 PC3-19200C10 2400MHz Dual Channel Kit (F3-2400C10D-8GTX) [F3-2400C10D-8GTX]

Μηπως ξερετε που μπορω να τις βρω?παντως απο overclokers δεν στελνουν πλεον ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλες οι συγκεκριμμενες μνημες που διαλεξες.

Επειδη ειναι καινουριες θα πρεπει να περιμενεις λιγο καιρο για να κυκλοφορησουν και σε αλλα sites που στελνουν και Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλες οι συγκεκριμμενες μνημες που διαλεξες.

Επειδη ειναι καινουριες θα πρεπει να περιμενεις λιγο καιρο για να κυκλοφορησουν και σε αλλα sites που στελνουν και Ελλαδα.

Τις βρήκα !!!!

G.SKILL TridentX 8GB (2x4GB) DDR3 2400MHz 10-12-12-31 (F3-2400C1

το σιτε το γνωριζει κανεις αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.