Jump to content



Κουφό πρόβλημα/ατα


Snips

Recommended Posts

δεν ξέρω γιατί αλλά από χθές όταν ανοίγει ο υπολογιστής ...

1)όταν πάει το βελάκι σητν μπάρα δειχνει μονο την κλεψύδρα...

2) δεν μπάιενι στο ιντερνετ (dsl me ethernet modem)

3) γενικώς είναι πιο αργός σε ότι κάνει

4) το AV που έχω ..(avast) τα έχει πάιξει....λειτουργούν οι servicew του......αλλά όχι αυτό).και δε μπορώ να το κάνω unistall με τον γνωστό τρόπο.

πως μπορώ να βρώ το πρόβλημα?Κανένα πρόγραμμα?

με sytem restore γυρίζω σε καλύτερη κατάσταση αλλά πάι κάποιες φορές με΄τα κάνει τα ίδια....

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε ένα clean-up στη registry, αν μπορείς. Λυπάμαι που δεν μπορώ να βοηθήσω πιο λεπτομερώς σε αυτό αλλά με την registry δεν έχω πολύ άνεση κ δε θέλω να πάρω κανένα στο λαιμό μου :o

Μερικές φορές φταίνε διάφορα περίεργα που γίνονται στη registry.

Link to comment
Share on other sites

ctrl-alt-del και κοίτα στο "windows task manager" και στο tab "processes" που γυροβολάει η cpu. Κανονικά αν δεν κάνεις κάτι το 90% και παραπάνω πρέπει να είναι σε idle. Αν τρέχει όμως και κάτι άλλο και σου τρώει πόρους πρέπει να το ψάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 12:03]

δεν ξέρω γιατί αλλά από χθές όταν ανοίγει ο υπολογιστής ...

1)όταν πάει το βελάκι σητν μπάρα δειχνει μονο την κλεψύδρα...

2) δεν μπάιενι στο ιντερνετ (dsl me ethernet modem)

3) γενικώς είναι πιο αργός σε ότι κάνει

4) το AV που έχω ..(avast) τα έχει πάιξει....λειτουργούν οι servicew του......αλλά όχι αυτό).και δε μπορώ να το κάνω unistall με τον γνωστό τρόπο.

πως μπορώ να βρώ το πρόβλημα?Κανένα πρόγραμμα?

με sytem restore γυρίζω σε καλύτερη κατάσταση αλλά πάι κάποιες φορές με΄τα κάνει τα ίδια....

Δες τις διεργασίες του συστήματος να δείς αν υπάρχει κάποια η οποία να είναι υπεύθυνη για το "χάλι" του υπολογιστή σου. Αν δε μπορείς να βρείς άκρη τότε δοκίμασε το combo hit στο pc σου back-up και format;)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πολύ σωστά το έθεσαν οι δυο προηγούμενοι (tristeno & astrolabos)

Κάτι τρώει πόρους απο το σύστημα. Δες στo task manager

Αυτο μπορεί να είναι οτιδήποτε από το Antivirus/firewall μέχρι spyware.

Επίσης δοκίμασε να καθαρίσεις την registry και γενικότερα το pc απο σκουπίδια, να κάνεις ανασυγκρότηση δίσκου

Αν δε το βρεις το format είναι μονόδρομος

Link to comment
Share on other sites

1) δεν τρέχει τίποτα περιέργο

2) ΤΟ πρόβλημα λύθηκε....και ήταν το AVAST antivirus...βρήκα prog για απεγκατάσταση του και δεν το ξαναέβαλα....ΚΑι ειλικρινα δεν ξέρω αν ξαναβάλω κάποιο AV.....

Νομίζω το hardware firewall που έχω φτάνει.....άντε και κανένα spy/adware..

thx for your replies anyway

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.