Jump to content



Πρόβλημα με δύο οθόνες


tonyspanos

Recommended Posts

Έχω 2 Samsung οθόνες συνδεδεμένες με DVI χρησιμοποιώντας τα στοκ καλώδια. Είναι διαφορετικής ανάλυσης και προσπαθώ απο χτές να τις βάλω να δουλέψουν σε extended mode.

Τόσο στο ένα PC με GTX 560 Ti όσο και σε άλλο με 5770 αναγνωρίζουν μόνο την μια απο τις 2! Μάλιστα η 5770 όταν βάζω την 2η, σβήνουν όλα! Έχω βγάλει-βάλει όλους τους Drivers 2 και 3 φορές, δοκίμασα beta, αλλά το αποτέλεσμα ήταν να μην βρίσκει την δεύτερη με τίποτα. Δοκίμασα με VGA είσοδο μάταια.

Το έχετε αντιμετωπίσει?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με μία οθόνη κάθε φορά αλά δοκίμασε τες και στα δύο dvi των καρτών.

Έτσι ώστε να δούμε αν είναι θέμα οθονών ή θέμα καρτών.

Link to comment
Share on other sites

Τραγικό.

Στην αρχή το POST το δείχνει σε οποιοδήποτε DVI.

Την πρώτη φορά που bootαρα από το 2ο DVI, μετά το logo των windows, δεν έδειχνε τίποτα. Έκανα uninstall και install τον driver και πλέον δουλεύει το 2ο dvi σαν το 1ο.

Αλλά τώρα όταν βάζω και τις 2 ταυτόχρονα, χάνεται το σήμα και στις 2. Άμα το βγάλω όμως πρώτα από την κύρια, δείχνει κανονικά σε extended mode η δευτερεύουσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω χρησιμοποιείς τον driver της microsoft.

Κατέβασε απο την nvidia Drivers

Πρώτα βάλε την βασική σου οθόνη μόνη της(1 dvi connected).

Mετά σύνδεσε και την δεύτερη οθόνη.(2 dvi connected).

Πάτα στην επιφάνεια εργασίας δεξί κλικ-->Screen Resolution

Στο παράδειγμα η βασική οθόνη(main Display) ειναι η Monitor 2

1.JPG

2.JPG

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον NVIDIA 301.24. Τα κάνω ακριβώς όπως τα λες! Δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνω σαν Extended, αλλά είναι η πρώτη που θέλω και οι 2 οθόνες να είναι DVI...

Θα δοκιμάσω να κάνω uninstall τους drivers των οθονών... Μετά με 2ο λειτουργικό (ubuntu) και τελικά φορματ... :suicide:

*Εχω κι εγώ το 2233ΒW :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.