Jump to content



i7 3820 - Intel BXRTS2011AC Temps


matteus

Recommended Posts

Φαινονται ενταξει οι θερμοκρασιες? Τις βρισκω καπως υψηλες ειδικα ο πρωτος πυρηνας παντα ξεφεβγει.

Στην ιστοσελιδα της ιντελ γραφει TCASE66.8°C και οντως στα περισσοτερα benchmarks που ετρεξα οι πυρηνες 2,3,4 δεν ξεφευγαν πανω απο 66. Μονο ο πρωτος ειναι ζεστοτερος παντα 2-5 βαθμους.

Αν βαλω καλυτερη ψυκτρα θα δω διαφορα?

realtemps.png

Idle

idletemps.png

Link to comment
Share on other sites

Για full load δεν είναι πολύ ,απλά φυσικά αν αλλάξεις ψύκτρα θα δεις μεγάλη διαφορά (περίπου -10 βαθμούς από αυτούς που έχεις ) ,ανάλογα πάντα ,αν έχεις σκοπό να τον κρατήσεις χρόνια άλλαξε ,όσο για τον 1 πυρήνα όπως σε όλες τις cpu είναι ο πιο θερμός

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τα λεφτά που μπορείς να δώσεις , για παράδειγμα εγώ αγόρασα την Corsair H60 ,αν και είχα ένα θεματάκι με τον θόρυβο αλλά πλέον όλα καλά ,αλλά φυσικά υπάρχουν και πιο κάτω σε χρήματα και αρκετά καλύτερες από την stock που έχεις ,από άλλα παιδιά που είδα σε ξένα φόρουμ στα δικά σου επίπεδα είναι ,φυσικά με λιγότερη εξωτερική θερμοκρασία όμως

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι στοκ την αγορασα εξτρα, τωρα λεφτα πολλα δεν μπορω να δωσω γιατι μαζευω να παρω την 670gtx οταν με το καλο βγει.

Οποτεη μονη μου επιλογη ειναι h80 αλλα εχω ακουσει πολλα για θορυβους οπως λες και εσυ.

Ισως να μην αξιζει τα λεφτα τα παραπανω για να κερδισω θορυβο και λιγους βαθμους πιο κατω.

Θα μπορουσα να βαλω μια καλη αερο ψυκτη αλλα λογω μνημων και μικρου κουτιου δεν θα χωρεσει.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς τα λες , αν μπορούσα να βάλω αερόψυξη θα έβαζα ,λόγο μεγέθους όμως δεν μπορώ ,όσο για θόρυβο υπάρχει λύση πολύ απλή και πλέον είναι αθόρυβη ,αν και εφόσον σου κάνει θόρυβο από την αρχή. Υπάρχει και αυτή που είναι πολύ οικονομική και κάνει μια χαρά την δουλειά της Antec KUHLER H2O 620 | Skroutz.gr

Σε μένα κατέβασε 10 βαθμούς τον επεξεργαστή δεν είναι καθόλου λίγοι οι βαθμοί

Link to comment
Share on other sites

Καλα εισαι αν σου εριξε -10 βαθμους και ας κανει και λιγο θορυβο.

Θα περιμενω κανα μηνα ακομα και αν δω οτι ανεβαζει αρκετα θα βαλω H80 που ξερω οτι ειναι ισοδυναμη της H100.

Οι μνημες φταινε εχουν πολυ ψηλο heat spreader δεν ειμαι σιγουρος οτι και ο ανεμιστηρας της H80 θα χωραει.

Ευτυχως εχω παρει μονο μια vengeance και μπορω να βαλω τιποτα αλλες, αλλα καταταλλα ειναι φοβερες μνημες.

Link to comment
Share on other sites

Καλα εισαι αν σου εριξε -10 βαθμους και ας κανει και λιγο θορυβο.

Θα περιμενω κανα μηνα ακομα και αν δω οτι ανεβαζει αρκετα θα βαλω H80 που ξερω οτι ειναι ισοδυναμη της H100.

Οι μνημες φταινε εχουν πολυ ψηλο heat spreader δεν ειμαι σιγουρος οτι και ο ανεμιστηρας της H80 θα χωραει.

Ευτυχως εχω παρει μονο μια vengeance και μπορω να βαλω τιποτα αλλες, αλλα καταταλλα ειναι φοβερες μνημες.

Το heat spreader στις vengeance βγαίνει :) οπότε nο wοrries. Μπορείς να τις ντύσεις με χαλκό άμα θες αλλά και γυμνές δε παθαίνουν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα εισαι αν σου εριξε -10 βαθμους και ας κανει και λιγο θορυβο.

Θα περιμενω κανα μηνα ακομα και αν δω οτι ανεβαζει αρκετα θα βαλω H80 που ξερω οτι ειναι ισοδυναμη της H100.

Οι μνημες φταινε εχουν πολυ ψηλο heat spreader δεν ειμαι σιγουρος οτι και ο ανεμιστηρας της H80 θα χωραει.

Ευτυχως εχω παρει μονο μια vengeance και μπορω να βαλω τιποτα αλλες, αλλα καταταλλα ειναι φοβερες μνημες.

Σου προτινω να μην πας σε Η.

Καλυτερα να πας σε μια ψυκτρα τυπου megahalem, ΤΒ, Noctua, Α70.

Link to comment
Share on other sites

Η Silver Arrow είναι πολύ καλή Thermalright Silver Arrow | Skroutz.gr

Υποθετω πως ειναι αλλα ειπαμε δεν χωρανε τετοιες τουμπανο αεροψυκτες λογω σοκετ.

Οποτε πρεπει να μαθω απο καποιον αν χωρεσε με καποιον τροπο καποια αεροψυκτη στο ιδιο σοκετ

ή κανω υπομονη και περιμενω για καποιο καινουργιο κιτ υδροψυξης.:wall:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.