Jump to content



Ενσωμάτωση του link αγγελίας/θέματος μέσα σε PM


inetus3r

Recommended Posts

Γεια σας,

Μου έχει τύχει πολλές φορές να στείλω PM σε ένα μέλος του forum πχ για μια αγγελία

και μετά να ψάχνω το link της αγγελίας για την οποία έστειλα το PM!

Βέβαια δεν είναι δύσκολο να βρω την αγγελία μέσα από τα εργαλεία του forum,

αλλά μετά την δεύτερη, τρίτη φορά που μου χρειάστηκε, κατάντησε

κουραστικό/εκνευριστικό να ανατρέχω στην καρτέλα αναζήτησης.

Αποφάσισα λοιπόν να κάνω το εξής:

Αφού κλείσω την αγγελία μου με τα γνωστά κι ευγενικά, προσθέτω το

link της αγγελίας μέσα σε ένα url tag.

Η κίνηση αυτή μου έλυσε τα χέρια !

Πλέον μέσα από το ίδιο το PM, μπορώ να πάω κατευθείαν στην αγγελία που αυτό αναφέρεται.

Βέβαια το απόλυτο θα ήταν, να συμπληρώνεται αυτόματα από το σύστημα ο τίτλος του PM

και να ενσωματώνεται το link της αγγελίας/thread !

Το λέω αυτό, γιατί όταν από το link του ονόματος του χρήστη επιλέξω:

"Αποστολή προσωπικού μηνύματος στον/στην: <όνομα χρήστη>"

τότε ανοίγει ένα νέο παράθυρο με συμπληρωμένο το όνομα του παραλήπτη !

Φιλικά

http://www.thelab.gr/thelab-gr-nea-kai-sxolia/enswmatwsi-tou-link-aggelias-thematos-mesa-se-109297.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου ούτε η πρόθεσή μου είναι να καθορίσω εγώ τον σκοπό του forum.

Εγώ έκανα μια απλή πρόταση για την χρήση του forum, και το ανακοίνωσα γιατί πιστεύω ότι

και κάποιος άλλος/άλλη μπορεί να επωφεληθεί από αυτό που είδα ότι είναι βολικό για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω καλο αλλα δεν ειναι σελίδα αγοροπωλησιών το thelab ;)

δεν πάει έτσι. εγώ συμφωνώ με την πρόταση του [MENTION=23132]inetus3r[/MENTION] γιατί δεν είναι βολική μόνο για τις αγγελίες

Έχω δει πολλές φορές σε pms που λαμβάνω από mods/admins που μέσα υπάρχει ενα λινκ, στην αρχή του μηνύματος αν δεν κάνω λάθος που γράφει "Ιn reply to your post XYZ etc" και πατώντας σε οδηγεί κάπου.

Γενικώς πιστεύω θα εξυπηρετούσε πολύ σε αρκετές περιπτώσεις, αν υπάρχει φυσικά η δυνατότητα να γίνει κάτι τέτοιο :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Αποφάσισα λοιπόν να κάνω το εξής:

Αφού κλείσω την αγγελία μου με τα γνωστά κι ευγενικά, προσθέτω το

link της αγγελίας μέσα σε ένα url tag.

Η κίνηση αυτή μου έλυσε τα χέρια !

Πλέον μέσα από το ίδιο το PM, μπορώ να πάω κατευθείαν στην αγγελία που αυτό αναφέρεται.

Το κάνω και εγώ όταν στέλνω pm σε αγγελίες. Γενικά βοηθάει να ξέρεις το λινκ που σχετίζεται το pm.

:T:

Link to comment
Share on other sites

θα χρησίμευε όταν θέλει κάποιος να στείλει πμ για το περιεχόμενο ενός συγκεκριμένου ποστ. μου έχει τύχει αρκετές φορές. και αναγκαστικά τότε, έκανα quote το σημείο που ήθελα και το έριξα στο πμ

Link to comment
Share on other sites

ΠΜ για ποιο λόγο;

Όλο το νόημα είναι να μένει η πληροφορία ελεύθερη.

Διαφάνεια ρε, denied :p

Αν υπάρχει θέμα διαφάνειας, τότε να καταργηθεί το PM !

Όμως, αυτό δεν είναι λογικό, γιατί το PM υπάρχει για συγκεκριμένο σκοπό.

Προσωπικά πιστεύω ότι η καλή ή κακή χρήση του PM (όπως και η χρήση του forum) έγκειται:

α) (περισσότερο) στην εκπαίδευση/ενημέρωση του χρήστη, και

β) (λιγότερο) στον ίδιο το χρήστη

(αν ο χρήστης είναι ενήμερος για τον σκοπό του PM και του forum, θα το αξιοποιήσει όπως πρέπει ή όπως θα ήθελαν οι δημιουργοί/διαχειριστές του.)

Link to comment
Share on other sites

Αλλού το πάω κι αλλού το πας :)

Το θέμα μας είναι ότι υπάρχουν κοντά στα 10-20 mods και features με τα οποία θα μπορούσαμε να επιβαρύνουμε την καθημερινή λειτουργία του TheLab.gr, μειώνοντας σιγά σιγά ταχύτητα και σταθερότητα.

Επειδή όμως οι αγγελίες όπως προειπώθηκε δεν είναι κύριο μέλημά μας, δεν επιθυμούμε να φορτώνουμε το site με mods/extensions που δεν έχουν ουσιαστική χρήση σε άλλα σημεία.

Εφόσον λοιπόν έχεις βρει τη λύση και κάνεις ένα copy το link της αγγελίας στο ΠΜ που στέλνεις, μπορείς να αρκεστείς προς το παρόν σε αυτή, μέχρι να έρθει έστω το γενικό update όπου θα καλωσορίσουμε μία σωρεία νέων λειτουργιών :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όντως να μην κατάλαβα κάτι !

Η γενική ιδέα είναι ότι, αν στείλω ένα PM σε κάποιο μέλος, δεν φαίνεται

ποιο ήταν το θέμα που μου έδωσε την αφορμή για να το στείλω.

Χρησιμοποίησα τις αγγελίες σαν παράδειγμα και μόνο.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.