Jump to content



Εγκατάσταση Windows XP από usb flash disk


KostasNK

Recommended Posts

Έχω ένα παλιό laptop και η εκγατάσταση των xp τα έχει παίξει και θέλω να κάνω format και επανεγκατάσταση. To laptop είχε μαζί όλα τα cd-dvd για windows xp sp2, drivers, utilities αλλά το κακό είναι ότι δεν βλέπει πλέον το cd-dvd rom, τα cd, έχει χαλάσει από την χρήση...

Βρήκα κάποιους οδηγούς, τους ακολουθώ αλλά τίποτα. Το μόνο που έπαιξε κάπως ήταν το win2flash (αν το θυμάμαι καλά) το οποίο μου bootαρε από το flashaki αλλά αφού copιαρε μερικά αρχεία και πήγε να ξεκινήσει η εγκατάσταση μετά κολλάει. Περίμενα 5 με 10 λεπτά αλλά τίποτα...

Ξέρει κάποιος έναν σίγουρο τρόπο που να δουλεύει;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ καιρό τώρα το

WinSetupFromUSB – Install Windows XP from USB Flash Drive « myeeeguides.wordpress.com

το έχω δοκιμάσει σε αρκετά netbooks - και τα παιρνάει κανονικά τα XP χωρίς προβλήματα.

Δοκιμασέ το. :T:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παδιά!

Αυτό το δοκίμασα και κάνει ότι μου έκανε και το win2flash. Μπουτάρει από το flashaki ξεκινάει να copiάρει τα πρώτα αρχεία για τους controllers κλπ. με την μπλε ωραία οθονίτσα και μετά βγάζει κάτω το μήνυμα starting windows (απότι θυμάμαι) και κολλάει εκεί με τον led του δίσκου συνέχεια ανοιχτό. Περίμενα μέχρι και 15 λεπτά και αυτό εκεί κολλημένο. Όσες φορές εγκατέστησα win xp εκεί πέρναγε γρήγορα...

Τελικά έφτιαξα και το dvd και μπούταρα και από εκεί και κάνει ακριβώς το ίδιο...

Κολλάει στο ίδιο σημείο και δεν μπορώ να συνεχίσω, ούτε καν να αρχίσω την εγκατάσταση...

:help:

Δοκίμασα και με άλλη ram μήπως είχε πρόβλημα αυτή επάνω που έχει επάνω, αλλά πάλι τα ίδια...

Μήπως φταίει ο δίσκος; Είναι formarισμένος σε ntfs 100Gb και 4Gb ελεύθερα...

Του έκανα και chkdsk/f και δεν μου βρήκε κάποιο πρόβλημα...

:wall:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.