Jump to content



Ati 9800pro (Sapphire) Aπορίες..


kbilly13

Recommended Posts

Επειδή είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που έχω ΑΤΙ κάρτα! :) , να ρωτήσω κάποια πραγματάκια..

κατ'αρχήν είναι η Sapphire 9800pro 128mb

H default ψύκτρα από ότι είδα φαίνεται να κάνει καλή δουλειά - πολύ αέρα από το μικρό και αθόρυβο fan!, αλλά δεν με αφήνει να βάλω ψύκτρες στις μνήμες... οι οποίες είναι hynix (και λήγουν σε ...22 - "τετράγωνα" τσιπάκια) - αντιμετώπισα δε δυσκολία να βγάλω την ψύκτρα (πολύ σφιχτή!) για να δω τι πυρήνα έχει, και να βάλω ceramique γιατί φαίνεται να έχει thermal tape... βγαίνει αυτό το πράγμα?...

Aλλιώς πως μπορώ να δω αν έχει R360 για να την κάνω ΧΤ?

Δώστε μου και τίποτα Links να δω πως (και αν) γίνεται αυτό!

Πειράζει αν δεν βάλω ψύκτρες στις μνήμες? (για συχνότητες ΧΤ.. )

Οverclocking, με τι πρόγραμμα γίνεται (κάνετε)?

Και τέλος, τι drivers να βάλω? ΑΤΙ ή OMEGA???

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Θα σου ελεγα οτι δεν ειναι αναγκη να βαλεις ψυχτρες στις μνημες ,αλλα αμα σε τρωει βαλε .Οσο για την ψυχτρα δεν μας ειπες αν εχει τη μικρουλα που εχουν ολες οι 9800 η κατι που να μοιαζει με το arctic silencer.Aν εχει την κλασικη τοτε αφου με την πενσα πατησεις τα δυο κλιπακια που βρισκονται πισω και μπουν μεσα μετα το μονο που εχεις να κανεις ειναι να ζεστανεις την ψυχτρα με το πιστολακι ωστε να ξεκολλησει .

Link to comment
Share on other sites

Billy, οι ψύκτρες τους βγαίνουν σχετικά εύκολα, thermal tape δεν έχω συναντήσει σε καμμία κάρτα.

Σαν πρώτο βήμα, πέρασε τους τελευταίους official... Μετά κατέβασε το AtiTool(θα το βρεις στην κατηγορία benchmarks--->tools) και πές του να αρχίσει να ανιχνεύει μόνο του το clock στον πυρήνα και μετά στις μνήμες... πέρα από το καλό burn-in, σε βοηθά να βρεις τα όρια της κάρτας σου... ψύκτρες στις μνήμες τις θεωρώ απαραίτητες, σε όλες τις 9800(6-7 από δαύτες) έχουν ανεβάσει το όριο στο clocking.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεέπι να κατεβάσεις το atitoοl ή το Riva tuner για να δείς τι core έχει η κάρτα σου....

Όσο για τις μνήμες....δεν νομίζω να χρειαστείς ψυκτράκια για να την κάνεις 9800ΧΤ αλλά για περισσότερο o/c θα χρειαστείς...

Link to comment
Share on other sites

Thanks!

Δύσκολο να βάλω ψύκτρες στις μνήμες, θα πρέπει να αλλάξω και την ψύκτρα του πυρήνα (αργότερα ίσως..) - Φάνη θα το ξανατσεκάρω, έτσι όπως την είδα σαν να είχε thermal tape... ελπίζω να έχεις δίκιο!

Κανα link για το softmod? (ΑΝ έχει τον R360 βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν..

Με βάση το Αti tools, τα όρια του πυρήνα και των μνημών είναι 415 και 370 αντίστοιχα - το τσέκαρα και με τα 3dmarks για artifacts και είναι ΟΚ.

Πως το βλέπετε για default ψύκτρα και "γυμνές" μνήμες?

Επίσης το Ati tool, λέει ότι ο πυρήνας είναι ο R350... οπότε ξεχνάω το bios της XT έτσι?

Όσον αφορά επιδόσεις, έχω 20500 3dmark2001, και 6500 3dmark03 (patch340) με ρυθμίσεις ποιότητας και με τον επεξεργαστή στα 2200mhz.

Τα fast writes τα έχετε ενεργοποιημένα στις ATI? Σαν να μην έχει διαφορά μου φαίνεται....

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ...

Μόνο στην Χ800 μάλλον το θέλει....

Δεν είναι απαραίτητο να ξεχάσεις την λύση τους bios της ΧΤ άμα οι μνήμες και ο πυρήνας μπορεί να τρέξει σε αυτές τις συχνότητες μπορείς να περάσεις της ΧΤ

Link to comment
Share on other sites

έψαξα στο net, και μπορώ να βάλω το bios της Club3d 9800XT (hynix) ..... και έμαθα και τον τρόπο..

αλλά σε ποια συχνότητα τρέχουν αυτές? και αν δεν κάνω λάθος δίνει περισσότερα volts στον πυρήνα.... μήπως είναι επίφοβο?

Unstop.... θα το give a try...

Link to comment
Share on other sites

χμ......

Πρόβλημα δεν θα υπάρχει.....αρκεί να είνα επαρκές η ψύξη του πυρήνα.....αλλιώς δεν υπάρχει κανένας απολύτος φόβος....θα μπορείς να ανεβάσεις κι άλλο τον πυρήνα.....

Link to comment
Share on other sites

όντως έχει πολύ "ψωμί" ... θα πέσει μελέτη (να διάβαζα έτσι και στο λύκειο.. )

Ωραία, από ότι βλέπω σηκώνει άνετα τους χρονισμούς της ΧΤ, οπότε δεν έχω να χάσω τίποτα να το δοκιμάσω (αφού πάρω πρώτα back up το αρχικό bios για παν ενδεχόμενο)

Τhanks guys!

όταν έχω νεότερα, θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.