Jump to content



Ati 9800pro (Sapphire) Aπορίες..


kbilly13

Recommended Posts

ναι, ναι βρήκα έναν καλό οδηγό...

http://forums.bit-tech.net/showthread.php?t=61937&page=1&pp=20

χμ... δείτε τι γράφει εδώ ο τύπος:

"Remove the heatsink covering your GPU, carefully wipe the thermal paste off the core. You will either see "R350" or "R360". R360 cores usually have black heatsink attachments insted of gold, and Hynix memory is also a pretty good sign. Ignore what ATI tool says, as it said i had an R350 core, which i checked manually, and it turned out to be an R360."

Δεν τη γλιτώνει - θα την ξηλώσω την ψύκτρα!..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Παιδιά, έχω κι εγώ μια Sapphire 9800 PRO 128ΜΒ και μετά από δοκιμές μετατροπής σε XΤ διαπίστωσα τα εξής:

1) Το Chip ID που αναφέρει το ATITool δε νομίζω ότι είναι και τόσο αξιόπιστο, εφόσον την πληροφορία τη διαβάζει απ' το ίδιο το BIOS. Έτσι, σε μία PRO θα αναφέρει πάντα R350 ανεξάρτητα αν έχει το R360 επάνω. Σε εμένα τουλάχιστον έτσι έγινε και μετά το flashing έγραφε 360... :wall:

2) Τα artifacts που εμφανίζονται στο Game 2 είναι όντως ενοχλητικά. Ίσως στα σημερινά παιχνίδια να μην φαίνονται, αλλά σιγά σιγά πιστεύω πως θα εμφανιστούν. Κάποιος αναφέρθηκε πχ στο Far Cry... Ποιος θέλει να παίζει τέτοια παιχνίδια με artifacts? :(

3) Η διαφορά στις επιδόσεις είναι της τάξεως του 5% από την PRO->XT ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ ΣΤΑ ΡΟΛΟΓΙΑ! (με βάση το 2K3) :T:

4) Αν και η δικιά μου κάρτα έχει τα μαύρα στηρίγματα στην ψύκτρα, εντούτοις εμφάνισε artifacts στο Game 2, πράγμα που σημαίνει ότι τελικά έχει τον πυρήνα R350. Νομίζω ότι αυτός ο τρόπος αναγνώρισης είναι αξιόπιστος μόνο για τις 256άρες κάρτες και όχι για τις 128άρες (που έχω εγώ), αν και στο site απ' όπου βρήκα τις οδηγίες έλεγε το αντίθετο...

:TD:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν... το ati tool όπως σας είπα έγραφε ότι ο πυρήνας είναι R350...

Έβγαλα όμως την ψύκτρα και τι βλέπω?..

R360

Να και κάτι καλό μέσα στα στραβά που μου τυχαίνουν τον τελευταίο καιρό

Οπότε θα είναι επιτυχές πιστεύω το flash σε XT

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα χθες το bios της ΧΤ (Club3d... ) με επιτυχία!

Αναγνωρίζεται κανονικά σαν 9800ΧΤ πλέον και οι χρονισμοί είναι 412/365

Με αυτούς τους χρονισμούς, τον επεξεργαστή (προσωρινά) στα 9*222 (2.0Ghz), timings 3-4-4-8 2T, έχω 3dmark03 > 6600!

έτρεξα 3dmark 2001 looping και δεν παρατήρησα κανένα σημάδι από artifacts...

Xρησιμοποίησα στη συνέχεια το ati tool και το άφησα να βρει μόνο του τα όρια πυρήνα/μνήμης:

ο πυρήνας με αυτόν τον τρόπο έφτασε 425 (πάντα μιλάμε για stock cooling)

Mε τις μνήμες γίνεται κάτι παράξενο..

Ενώ έβαλα ψυκτράκια, αντί να ανέβουν, κατέβηκαν στα 350!

Να το εμπιστευτώ? γιατί και στα 370 δεν έβγαζε artifacts - εντωμεταξύ έπιασα και τα ψυκτράκια και δεν μου φάνηκαν ιδιαίτερα ζεστά...

Mήπως "ζορίζονται" περισσότερο επειδή είναι XT πλέον?

ή επειδή έβαλα από club3d το bios, δεν τροφοδοτεί τις μνήμες με αρκετό voltage? με απότέλεσμα να ανεβαίνει λιγότερο από πριν (πάντα σύμφωνα με το ati tool)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι και θεμα timings μπορει να ανεβαινει λιγοτερο αλλα να εχει καλυτερο score, αλλα μπορεις να δοκιμασεις και αλλα bioses για να δεις μονος σου, απο οτι ξερω η ταση παραμενει η ιδια στις μνημες.

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια για το μοντ . Αυτο που αωαφερεις στο τελος ισως να ειναι η αιτια. Η Club δηλαδη να δινει λιγοτερο ρευμα στις μνημες. Εγω προτεινω να φλασαρεις με το βιος της Gigabyte 9800XT με αυτο συνηθως φλασαρουν απ΄οτι εχω δει σε sites του εξωτερικου.

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω από Gigabyte, αλλά μήπως υπάρχει κάποιος περιορισμός? Διάβασα ότι παίζει ρόλο για το ποιο bios θα βάλεις, από ποσότητα μνήμης και από τα chips...

π.χ. εμένα είναι 128mb και έχει hynix -22, και δεν ξέρω αν γίνεται να βάλω από gigabyte...

μήπως παίζει κανα link που να έχει διάφορα bios και να προτείνει για ποιες μάρκες "το παίρνουν κανονικά"? :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω πολύ καιρο που την εχω φλασάρει με επιτυχία και χρησιμοποιησα το δικό της bios ειναι ASUS 9800 PRO/XT με μνήμες Samsung 256MB, θα συμφωνήσω στην προσοχη του bios γιατι πρίν ειχα χρησιμοποήσει αλλο και δεν πήγε καθόλου, σήμερα παίζει παραπάνω απο την υπογραφή μου πάντα με στοκ ψύξη 445/390 και οι θερμοκρασίες λίγο ανεβασμένες αλλα όχι ανησυχητικά.

Μια που μιλάμε για τις ΑΤΙ αν και λίγο εκτός θέματος, μήπως ξέρει κανείς τι έγινε με το control panel που βλέπετε στην φοτο? επρόκειτο να είναι μέσα στους νέους catalyst αλλά δεν το βλέπω πουθενά.

post-759-1416071157,2626_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ταραμας

.............

Μια που μιλάμε για τις ΑΤΙ αν και λίγο εκτός θέματος, μήπως ξέρει κανείς τι έγινε με το control panel που βλέπετε στην φοτο? επρόκειτο να είναι μέσα στους νέους catalyst αλλά δεν το βλέπω πουθενά.

Μεσα στο σεπτεμβρη μαλλον θα το εχουμε, στους επομενους drivers θα ειναι αν ολα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

βρήκα τη λύση, και είναι εδώ:

http://www.rojakpot.com/default.aspx?location=3&var1=92&var2=11 (είναι στο "preparing the bios flash files")

η κάρτα μου έχει το 9800ΧΤ PCB, είναι ακριβώς όπως φαίνεται και στην φωτογραφία (ακόμα και η ψύκτρα είναι ίδια)

εγώ έχω βάλει το bios όμως της club3d που βασίζεται στο 9800PRO PCB...

Κατέβασα το "σωστό" της GeCube, και θα το flashάρω σήμερα...

και τα δύο είναι για 128mb και hynix chips, το pcb είναι η διαφορά....

για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα κι απο μενα.Εγω το μονο που δεν ασχολουμαι ειναι το ο/c της καρτας γιατι απλα δεν παιζω παιχνιδια κι οτι παιζω ειναι απλο κι εχει σχεση με το αυτοκινητο που απ οτι νομιζω τα παιχνιδια αυτα δεν εχουν και πολλες απαιτησεις. Απλα ποσταρω πληροφοριακα για να σας δωσω βοηθεια αν μπορω.Γενικα μου αρεσει το συστημα μου να ειναι κρυο.Παιρνοντας λοιπον την SAPPHIRE ATLANTIS 9800 PRO 128MB ειχα κατι χαλκινα ψυκτρακια κι ειπα να τα βαλω επανω.Για να ειμαι ειλικρινης στην αρχη δελεαστηκα με την ιστορια του φλασαρισματος που διαβαζα εδω στο lab απο pro σε xt με ενοχλουσε παρα πολυ και ο θορυβος αυτου του μαυρου φαν που εχει η ατι και παρηγγειλα το arctic silencer.Αφου αρχισα να διαβαζω και να ασχολουμαι εβαλα το ati tool και κοιταω R350 .Βγαζω τη στοκ ψυκτρα και βλεπω R360 και απο μνημες εχει hynix.Αληθεια θερμοκρασιες της καρτας απο που μπορω να δω?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jdrogas [Σήμερα, στις 16:14]

Αληθεια θερμοκρασιες της καρτας απο που μπορω να δω?

απο το ατιτοολ που ηδη εχεις ,αν το υποστηριζει η καρτα, settings->misc->show temperature on systray.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.