Jump to content



Ο διακομιστής rpc δεν είναι διαθέσιμος


The Reaper

Recommended Posts

Hi guys, εδώ και καιρό δεν μπορώ να εκτυπώσω. Όποτε πάω να εκτυπώσω μου βγάζει ένα παράθυρο και μου λέει πως ο διακομιστής RPC δεν είναι διαθέσιμος. Έκανα επανεγκατάσταση το λογισμικό του εκτυπωτή αλλά κανένα αποτέλεσμα. Τι μου προτείνετε?

Ο εκτυπωτής είναι hp psc 1110 all in one (δηλαδή μαζί με scaner)

Hardware PC :

cpu: intel pentium 4 3.00GHz ,ram : 2,048 mb, gpu: nVidia geForce 5200 fx , power unit: 500 watt deer.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Θα πάς έναρξη(START) >> Εκτέλεση(RUN) >> θα γράψεις services.msc

Και εκεί θα βρείς μία υπηρεσία Απομακρυσμένη Κλήση Διαδικασίας(Remote Procedure Call) και με δεξί κλίκ >> Εκκίνηση θα την ενεργοποιήσεις,επέλεξε και την αυτόματη εκκίνηση απο τις ιδιότητες της υπηρεσίας.

Link to comment
Share on other sites

την βρήκα αυτήν την υπηρεσία αλλά δεν μπορώ να επιλέξω την εκκίνησή της (είναι γκρι)

επίσης είναι αυτόματη . Στο παράθυρο που με βγάζει όταν πάτησα services.mcs λέει στην τελευταία στήλη : '' Σύνδεση ως : '' και έχει η υπηρεσία αυτή έχει την ένδειξη "υπηρεσία δικτύου" (παίζει κάποιο ρόλο αυτό ;) .

Υ.Γ. : Πως μπορώ να ανεβάσω εικόνες για να σας δείξω ακριβώς τι εννοώ ;;

Link to comment
Share on other sites

Στο Γρήγορη Απάντηση πατας Επεξεργαστής κειμένου.Στην επόμενη σελίδα στις πρόσθετες επιλογές λέει Διαχείριση Συνημμένων αρχείων.Εκεί επισυνάπτεις εικόνες στο μήνυμα σου ή μπορείς να τις κάνεις upload σε κάποιο imageshack ή άλλη ανάλογη υπηρεσία εικόνων.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις δικαιώματα διαχειριστή(Administrator).

Γι'αυτό ή "συνδέσου ώς" Διαχειριστής ή πρόσθεσε τον χρήστη σου απο τον λογαριασμό του Administrator στην ομάδα των Διαχειριστών.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γκριζαρισμένο γιατί τρέχει ήδη.

ΑΛΛΑ δεν τρέχει η ουρά εκτύπωσης λίγο πιό κάτω,ενεργοποίησε την με την επιλογή Εκκίνηση και βάλετο στην Αυτόματη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γκριζαρισμένο γιατί τρέχει ήδη.

ΑΛΛΑ δεν τρέχει η ουρά εκτύπωσης λίγο πιό κάτω,ενεργοποίησε την με την επιλογή Εκκίνηση και βάλετο στην Αυτόματη επιλογή.

Κάνε αυτό και πές μας αν δούλεψε,κατα 99% εκει είναι το πρόβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ειπώθηκε το πρόβλημά σου είναι πιθανότατα στην υπηρεσία printer spooler - ουρά εκτύπωσης, η οποία αν κρίνω και από τα ζαβαρακατρανέμια στην περιγραφή της, πιθανότατα έχει πειραχτεί από printer driver.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ειπώθηκε το πρόβλημά σου είναι πιθανότατα στην υπηρεσία printer spooler - ουρά εκτύπωσης, η οποία αν κρίνω και από τα ζαβαρακατρανέμια στην περιγραφή της, πιθανότατα έχει πειραχτεί από printer driver.

:OT: :OT:Στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα λένε... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Θα πάς έναρξη(START) >> Εκτέλεση(RUN) >> θα γράψεις services.msc

Και εκεί θα βρείς μία υπηρεσία Απομακρυσμένη Κλήση Διαδικασίας(Remote Procedure Call) και με δεξί κλίκ >> Εκκίνηση θα την ενεργοποιήσεις,επέλεξε και την αυτόματη εκκίνηση από τις ιδιότητες της υπηρεσίας.

έχω windows 7 και το πρόβλημα είναι στην time.windows or other!έχω πάει στην ώρα των windows αλλά Μου λέει σφάλμα 179 ο λογαριασμός που καθορίστηκε για αυτήν την υπηρεσία είναι διαφορετικός από τον λογαριασμό που καθορίστηκε για άλλες υπηρεσίες που εκτελούνται στην ίδια διεργασία. δεν μπορώ να βρω την άκρη του νήματος ότι και να έκανα.

ελπίζω να υπάρχει κάποιος εδώ μέσα να μου πει τι να κάνω!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.