Jump to content



παρενόχληση για μη εξουσιοδοτημένη πληρωμή


colt3003

Recommended Posts

Καλημέρες

πριν 35 μέρες περίπου προχώρησα σε εγγραφή μιας υπηρεσίας προώθησης τουριστικών υπηρεσιών. Η υπηρεσία έλεγε δωρεάν τις 30 πρώτες μέρες και 120 ευρά για 1 χρόνο. Ήδη από τις πρώτες μέρες τα αποτελέσματα δεν ήταν τα αναμενόμενα, αλλά πουθενά η σελίδα δεν έδινε δικαίωμα υπαναχώρησης. Τώρα που πέρασε ο μήνας μου έστειλαν τιμολόγιο για 120 ευρά ζητώντας ουσιαστικά να προκαταβάλλω όλο τον χρόνο, και όσα μηνύματα και αν τους στέλνω ζητώντας να αποχωρήσω από την υπηρεσία τους τα αγνοούν. Κάνοντας μια έρευνα στο διαδίκτυο (κατόπιν εορτής ηλιθιοδός) είδα ότι στη συνέχει απειλούν με δικαστήρια. Πως μπορώ να αμυνθώ σε μια τέτοια περίπτωση ???

Link to comment
Share on other sites

τιμολογιο λες...δεν καταλαβα, εκανες εγγραφη σαν καταναλωτης η σαν επαγγελματιας? δεν το ξεκαθαριζεις αυτο. Στην δευτερη περιπτωση δεν εχεις την εξτρα προστασια. Στην θεση σου παντως θα εβρισκα τωρα εναν αριθμο φαξ και θα τους εστελνα " μπλα μπλα δεν με ενδιαφερει η υπηρεσια και υπαναχωρω" , και κρατας την αποδειξη παραλαβης ωστε αποδεδειγμενα να εχεις υπαναχωρησει.

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνω το δυνατόν σαφέστερος:

η σελίδα είναι αυτή και έκανα καταχώρηση μια ατομική επιχείρηση ενοικιαζομένων δωματίων. Ονομασία επιχείρησης, όνομα υπεύθυνου, και τηλέφωνα. Τίποτα άλλο. Μετά έγινε μόνο η παρουσίαση της επιχείρησης με περιγραφή και φωτογραφίες. Αυτοί κάπου γράφουν περί 30 ημερών δωρεάν παρουσίασης και μετά γράφουν για 120 ευρά το χρόνο. Άφησα το διάστημα των 30 ημερών αφενός για να δώ ''τι λέει'' σαν παρουσίαση και αφετέρου με το σκεπτικό ότι στο πέρας των 30 ημερών είτε θα μου έκανε και θα πλέρωνα είτε όχι οπότε στη χειρότερη θα πλέρωνα τις 30 μέρες που με εκδουλεύσαν να μην έχω και υποχρέωση. Αντί όμως αυτών, μου έστειλαν ένα invoice ζητώντας μου να πληρώσω μπροστά όλο το χρόνο. Άμεσα τους έστειλα email και τους εξήγησα το σκεπτικό μου και αυτοί το αγνόησαν. Όπως έγραψα και πριν, βλακωδώς έκανα μετά αυτό που έπρεπε να κάνω πριν: έρευνα και έπεσα πάνω σε αυτά:

Lay My Hat :: View topic - No such thing as a free site!!!

www.upps.at harrassment for unauthorised payment

upps.at Complaints, Reviews - Harrassment for unauthorised payment

Latest Warnings for the Tourism Industry in Shropshire (προς το τέλος της σελίδας)

οι ''όροι'' που συμφώνησα είναι εδώ:

http://www.upps.at/add/add_hotel_agb_print.php?lang=en&cook_land=1

τι ισχύ μπορεί να έχουν απο τη στιγμή που δεν μου αφαιρούν το δικαίωμα να λήξω μονομερώς τη σύμβαση ?

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνω το δυνατόν σαφέστερος:

η σελίδα είναι αυτή και έκανα καταχώρηση μια ατομική επιχείρηση ενοικιαζομένων δωματίων. Ονομασία επιχείρησης, όνομα υπεύθυνου, και τηλέφωνα. Τίποτα άλλο. Μετά έγινε μόνο η παρουσίαση της επιχείρησης με περιγραφή και φωτογραφίες. Αυτοί κάπου γράφουν περί 30 ημερών δωρεάν παρουσίασης και μετά γράφουν για 120 ευρά το χρόνο. Άφησα το διάστημα των 30 ημερών αφενός για να δώ ''τι λέει'' σαν παρουσίαση και αφετέρου με το σκεπτικό ότι στο πέρας των 30 ημερών είτε θα μου έκανε και θα πλέρωνα είτε όχι οπότε στη χειρότερη θα πλέρωνα τις 30 μέρες που με εκδουλεύσαν να μην έχω και υποχρέωση. Αντί όμως αυτών, μου έστειλαν ένα invoice ζητώντας μου να πληρώσω μπροστά όλο το χρόνο. Άμεσα τους έστειλα email και τους εξήγησα το σκεπτικό μου και αυτοί το αγνόησαν. Όπως έγραψα και πριν, βλακωδώς έκανα μετά αυτό που έπρεπε να κάνω πριν: έρευνα και έπεσα πάνω σε αυτά:

Lay My Hat :: View topic - No such thing as a free site!!!

www.upps.at harrassment for unauthorised payment

upps.at Complaints, Reviews - Harrassment for unauthorised payment

Latest Warnings for the Tourism Industry in Shropshire (προς το τέλος της σελίδας)

οι ''όροι'' που συμφώνησα είναι εδώ:

http://www.upps.at/add/add_hotel_agb_print.php?lang=en&cook_land=1

τι ισχύ μπορεί να έχουν απο τη στιγμή που δεν μου αφαιρούν το δικαίωμα να λήξω μονομερώς τη σύμβαση ?

fak θελει διαβασμα αυτο που ρωτας και δεν εχω τον απαιτουμενο χρονο

απομονωσε μου τα εξης εδαφια

αν λεει ποιο δικαιο εφαρμοζεται και ποια δικαστηρια θα λυσουν την διαφορα.

στειλε τωρα φαξ με αποδειξη παραλαβης περι λυσης της συμβασης και μπλα μπλα "δεν αποδεχομαι την χρεωση κλπ κλπ"

Link to comment
Share on other sites

8. Place of fulfilment and place of jurisdiction, applicable law:

The license agreement is subject to Austrian law without referral norms of international private law. For all disputes resulting from this contract, including the issue of its valid conclusion as well as its advance effects and consequences, the user and UPPS agree on the exclusive jurisdiction of the factually responsible court of Spittal/Drau

Link to comment
Share on other sites

τα εδάφια είναι αυτά:

8. Place of fulfilment and place of jurisdiction, applicable law:

The license agreement is subject to Austrian law without referral norms of international private law. For all disputes resulting from this contract, including the issue of its valid conclusion as well as its advance effects and consequences, the user and UPPS agree on the exclusive jurisdiction of the factually responsible court of Spittal/Drau.

9. Customers special regulations and indoctrination responsibilities

Your contracting Partner is:

Schrall GmbH

A-9841 Winklern, Langang 19

Your complaints can be brought forward to either the Schrall GmbH or your customer support assistant.

In accordance with the consumer protection law and e-Commerce law it is to be pointed out that the customer has the right of withdrawal from the contract within 7 days of the contractual statement in distance selling. In reverence to point 3. of the general terms and conditions whereby UPPS grants a right of withdrawal of 30 days to the user.

In accordance with paragraph 15 of the consumer protection law a right of withdrawal is granted to consumers under the compliance with a period of 2 months to the expiration of the first year and hereafter every half year.

The costs of your application are 120 EUR plus 20% VAT per year.

δυστυχώς δεν έχω διαθέσιμο φαξ μέχρι την κυριακή αλλά τους έχω στείλει ήδη email το οποίο έχω κρατήσει και θα τους ξαναστείλω ακόμα ενα.

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.