Jump to content



Skype & Dell problem


auditt

Recommended Posts

Καλημερα παιδια ηθελα εδω και πολυ και καιρο να ανοιξω αυτο το θεμα απλα δεν ετυχε

και τωρα πηρα την ευκαιρια μιας και τελειωσα με εξαταστικες :p

Στο θεμα μας τωρα

εχω παρατηρησει πως για παραδειγμα τον μιλαω με τον σταθερο υπολογιστη οταν βρισκομαι εξωτερικο με τον αδερφο μου στην Ελλαδα και εκεινος εχει το dell λαπτοπ ακουγονται στο skype πολλες φορες ανα τακτα διαστηματα διαφοροι σπαστικοι ηχοι λες και περνανε τρενα

Στην αρχη δεν το εδωσα σημασια αλλα η πλακα ειναι πως και με την κοπελα μου οταν μιλαω που εχει και εκεινη dell laptop και ακριβως το ιδιο μοντελο dell inspiron 15r

Η πλακα ειναι πως αυτο το προβλημα με τους σπαστικους ηχους σαν τρενα που βγαινουν απο το skype συμβαινει μονο οταν μιλαω με τον αδερφο μου και την κοπελα μου που εχει dell laptop με οποιονδηποτε αλλο μιλαω δεν εχω προβλημα

Επισης να τονισω πως οταν δοκιμασα αλλο προγραμμα οπως το ovo η το yahoo messenger δεν ακουγα τον παραμικρο ηχο

Θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιον το εχει ξαναακουσει αυτο και εαν εχει λυσει στο προβλημα

Παντως ειμαι πεπισμενος πως φτενε τα dell σε συνδιασμο με skype σε αυτο το προβλημα καθως με αλλο

προγραμμα δεν εχω προβλημα η με αλλο χρηστη που δεν εχει dell μια χαρα μιλαμε με το skype

Αναμενω απαντηση και συγνωμη για τον μακρυ λογο μ :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το έχεις εντοπίσει και εμφανίζεται κυρίως στην αρχή της συνομιλίας. Τον ίδιο φορητό εχω και γω και μου λένε οτι ακούνε αεροπλάνα στην απογείωση. Ευτυχώς το πιο κοντινό αεροδρόμιο είναι 40χλμ απο εδώ :Ρ Το πρόβλημα που αναφέρεις το λύνω ως εξής, ακουμπάω το δάχτυλο μου στο μικρόφωνο για 4-5" και μετά στρώνει. Νομίζω οτι έχει να κάνει με την ευαισθησία του μικροφώνου και τις default ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το έχεις εντοπίσει και εμφανίζεται κυρίως στην αρχή της συνομιλίας. Τον ίδιο φορητό εχω και γω και μου λένε οτι ακούνε αεροπλάνα στην απογείωση. Ευτυχώς το πιο κοντινό αεροδρόμιο είναι 40χλμ απο εδώ :Ρ Το πρόβλημα που αναφέρεις το λύνω ως εξής, ακουμπάω το δάχτυλο μου στο μικρόφωνο για 4-5" και μετά στρώνει. Νομίζω οτι έχει να κάνει με την ευαισθησία του μικροφώνου και τις default ρυθμίσεις.

Απο τι καταλαβαινω εννοεις το μικροφωνο απο το λαπτοπ να το κανω αυτο σωστα??

που ειναι πως το μικροφωνο απο το dell σε ποιο σημειο ειναι??

δεν πιστευω πως εχει σχεση με τον σταθερο υπολογιστη με το μικροφωνο καθως δεν ειναι αυτος ο υπαιτιος

Link to comment
Share on other sites

Στο λαπτοπ αναφέρομαι. Είναι μια μικρή σχισμή αριστερά της κάμερας. Ο ήχος που πιάνει το μικρόφωνο είναι αυτός του ανεμιστήρα που όταν τρέχει το Skype είναι ζωηρός.

Link to comment
Share on other sites

Στο λαπτοπ αναφέρομαι. Είναι μια μικρή σχισμή αριστερά της κάμερας. Ο ήχος που πιάνει το μικρόφωνο είναι αυτός του ανεμιστήρα που όταν τρέχει το Skype είναι ζωηρός.

καταλαβα το παρατηρησα αυτο με την σχημη

το θεμα ειναι ειναι πως αυτο εαν το κανω πιστευεις οτι θα ποιασει??

Εαν υπαρχει αλλη λυση γιατι πραγματικα ειναι εκνευριστικο :p

Παντως η λυση που προτεινεις εχει λογικη και πιστευω θα ποιασει

Link to comment
Share on other sites

Η εξήγηση που δίνω είναι πως όταν ανοίγεις συνομιλία με κάμερα, τα πρώτα δευτερόλεπτα γκαζώνει ο ανεμιστήρας με αποτέλεσμα να πιάνει αυτόν τον έντονο ήχο το μικρόφωνο και στην πορεία να χρησιμοποιεί την ένταση του για βάση παρόλο που μπορεί ναχει ηρεμίσει. Έτσι όταν το "ταπώνεις" γίνεται ένα είδος reset. Επίσης πολλές φορές στρώνει αν απλά κλείσεις για λίγο το μικρόφωνο κατα τη διαρκεια της συνομιλίας.

Link to comment
Share on other sites

Η εξήγηση που δίνω είναι πως όταν ανοίγεις συνομιλία με κάμερα, τα πρώτα δευτερόλεπτα γκαζώνει ο ανεμιστήρας με αποτέλεσμα να πιάνει αυτόν τον έντονο ήχο το μικρόφωνο και στην πορεία να χρησιμοποιεί την ένταση του για βάση παρόλο που μπορεί ναχει ηρεμίσει. Έτσι όταν το "ταπώνεις" γίνεται ένα είδος reset. Επίσης πολλές φορές στρώνει αν απλά κλήσεις για λίγο το μικρόφωνο κατα τη διαρκεια της συνομιλίας.

Ναι οντως απλα σε μενα δν το κανει μονο στην αρχη αλλα και ενδιαμεσα πολλες

φορες

anyway θα δοκιμασω αυτο που με ειπες και θα ενημερωσω

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς πάντα να βάλεις εξωτερικό μικρόφωνο

:OT: Πέτα το laptop auditt πολλά προβλήματα :p

Του εβαλα 2 γιγα αλλα ραμ εβαλα ssd

αλλαξα επεξεργαστη

ειναι κριμα να το πεταξω χαχαχα

γενικα ειμαι ευχαριστημενος με τις επιδωσεις :p

Απλα το μικρόφωνο παραείναι ευαίσθητο.Και εγώ το ίδιο λαπτοπ έχω.Χαμήλωσε την ευαισθησία του μικροφώνου στο skype κάτω απο το μισό και θα είναι μια χαρά.

αυτο απο που το ρυθμιζω?? απο τον πινακα ελενχου στο internal microphone

στα επιπεδα σωστα??

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα-δυο κομμάτια, υπήρχε πρόβλημα με το καλώδιο της web cam. Βέβαια εκεί χανόταν τελείως για λίγο ή περισσότερο. Ας μιλήσουν με την Dell και να ζητήσουν αλλαγή της κάμερας όσο είναι σε εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.