Jump to content



BH-6 overclocking


Elpis

Recommended Posts

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

ρε παιδες πεσανε στα χερια μου 2χ256mushkin bh-6 και ειπα να τις δοκιμασω....

αλλα δεν εχω εμπειρια με τετοιου ειδους μνημες

υπαρχουν τιποτα κουλα timmings ασυμβατοτητας με 875?

γιατι δοκιμασα να bootαρω με 3-3-3-7 και αρνιοταν...

τωρα δουλευουν 220fsb 2-2-2-5

ποιο απο τα timmings σε BH-6 θυσιαζεται συνηθως πρωτο στο βωμο του fsb?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Elpis [04-08-2004 20:18]

πρεπει να μου εχει κατει αρκετα καλο κομματι..

πιστευω η cpu τα ποιανει τα 230*11 αλλα εχω προβλημα με την L20.. και εχω αθλιες θερμοκρασιες..

κατι ασχετο.. 270λιτρα/ωρα ειναι εντελως χαλια για συστημα με ψυγειο ενα μπλοκ αντλια??

εχω ακριβως ιδιο stepping με 1.95 ταση θα μπουταρει 11χ240 ....μετα δεν ξερω ο θεος μαζι σου:shutup:

235 μπουταρω με value 3200 kingston....με το bh6 τα ιδια αλλα με πιο σφιχτα timmings,παραπανω κερδος εχω διαπιστωσει οτι βλεπουν οι intel users με τα bh-6,εχει γινει καλη δουλεια στα chipsets....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης [Σήμερα, στις 15:42]

ρε παιδες πεσανε στα χερια μου 2χ256mushkin bh-6 και ειπα να τις δοκιμασω....

αλλα δεν εχω εμπειρια με τετοιου ειδους μνημες

υπαρχουν τιποτα κουλα timmings ασυμβατοτητας με 875?

γιατι δοκιμασα να bootαρω με 3-3-3-7 και αρνιοταν...

τωρα δουλευουν 220fsb 2-2-2-5

ποιο απο τα timmings σε BH-6 θυσιαζεται συνηθως πρωτο στο βωμο του fsb?

koπριτη αν θες να δεις καλο spi μονο με 2-2-2-5 θα πας.δοκιμασε να μπουταρεις με τερμα ταση σε 240 2-2-2-5 οπως εισαι,ανεβασε ομως και ταση cpu γιατι μπορει να σε κοβει εκει(ασχετα με τον multi,θες ταση εκει ψηλα)
Link to comment
Share on other sites

cpu δεν εχει προβλημα μιας και κανονικα τη δουλευω 14χ250 @ 1,55v :T:

με τις Kingston 2x512 1:1 @ 3-4-4-8:TD: 2.6v

oι μνημες τωρα αυτες (ΒΗ-6) μπηκαν για δοκιμη και πωληση μιας και ειναι 256αρια και δεν μου κανουν...

μεχρι στιγμης ειναι @237 2-2-2-5 / 3.2V memtest error free

τωρα δοκιμαζω για max fsb και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

προσεχε μη τις δωσεις και μετα ψαχνεις για ιδιες...ετσι επαθα εγω,τωρα μου ζηταν καμια 30αρα ευρο πανω απο οσα τις πουλησα...κατα καιρους διαφοροι νομιζουν οτι πιασαν τον παππα απο τα γενια...τεσπα. ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει για benches φιλε μου,μου το ειπε και το διαπιστωσα ψαγμενο ατομο...συμβουλη μου να τις κρατησεις

Link to comment
Share on other sites

τι λες τωρα ρε Naz...:D

εδω σκεφτομαι να βαλω αλλο ενα gb ram πανω

και εσυ μου λες για benches....

δεν με αφορα το αθλημα...

εαν ειχα τα φραγκα για ενα δευτερο συστηματακι μονο για πειραματισμους και benches

ευχαριστως...

αλλα το pc μου στην παρουσα φαση με εξυπηρετει και σε επαγγελματικο τομεα.,..

και δεν αξιζει να ρισκαρω για το κυνηγι του screenshot....

μονο για δοκιμη οταν παιρνω κανενα καινουριο hardware απλα για να δω τη διαφορα απο τον προκατοχο....ριχνω κανενα τεστακι :p

σε καταλαβαινω ομως ....και εγω καποτε ετσι θα ελεγα...:whistling :devil:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από naz [Σήμερα, στις 18:42]

επειδη εχω και δευτερο μηχανημα στο ειπα.....και γω παλια τα ιδια με σενα σκεφτομουνα....αλλαζουν οι εποχες...:D

:T: εεετσι....

αλλα ρε γαμωτο προτιμω να χτυπησω ενα Gigaworks S750 και μια Audigy 2ZS απο το να ξεκινησω ενα δευτερευον "πειραματικο" συστηματακι....

τουλαχιστον μεχρι να μου κατσει το γ@μηδι το Τζοκερ:happy:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984 [Σήμερα, στις 01:06]

εκτος βεβαια κι αν θες να μου τις χαρησεις...ετσι για να δειξεις ανωτεροτητα...

:p

:hmm: ετσι και φτιαξεις επιτελους τα δοντια σου κατι γινεται:hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά , μια χαζή ερώτηση

παρατηρώ οτι πολλόι απο εσάς εχουν μνήμες 333 και οχι 400 .Είναι εσκεμένα ή γιατι απλά ετυχε να τις έχετε οπότε πειραματίζεστε πάνω σε αυτές?

Εγώ λέω να πάρω τις corsair με 2χ512 pc 3700

Παρατηρώ οτι υπάρχουν corsair στα 333 με timings 2-3-2-6 ενώ στα 550 3-4-4-8 .

Αυτό πως γίνεται τώρα? Οσο πιο μικρά νούμερα τόσο πιο καλές επιδόσεις , έτσι δεν πάει ???

Link to comment
Share on other sites

Το βέλτιστο είναι πολλά mhz με καλά timings αλλά δεν είναι και τόσο ευκολο, απαιτούνται κατάλληλα chip και προσεκτική μελέτη του pcb. Για αυτό το λόγο χαλαρώνουν οι εταιρείες τα timings όσο μεγαλώνει και η συχνότητα, ενώ μνήμες που υπόσχονται καλά timings και υψηλή συχνότητα κοστίζουν περισσότερο, το καλό κοστίζει πόσο μάλλον το καλύτερο.

Μνήμες 333 κυρίως με Winbond BH6 εξακολουθούν να "παίζουν" πολύ δυνατά ακόμα, κυρίως γιατί προσφέρουν ακριβώς αυτό που ζητά ο o/cer, καλά timings σε υψηλές συχνότητες. Με τα απαραίτητα volt φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.