Jump to content



πρόβλημα κατά τo ξεκίνημα σε νέο pc


Incredible

Recommended Posts

σήμερα το πρωί έστησα το νέο μου pc

core i3

gigabyte ga-z68ma-d2h-b3

ram 8gb corsair vegeance

corsair cx600

Δεν έχω βάλει ακόμα λειτουργικό καθώς έχω ένα πρόβλημα!

με το που ανοίγω το pc μου (κάνει ένα μπιπ) δείχνει τ screen της μητρικής (για ελάχιστο χρόνο) πατάω delete για να μπω στο bios και μου δείχνει πάλι το bios για ελάχιστο χρόνο και μετά μαυρίλα (η οθόνη παραμένει ανοικτή) τί φταεί;

υ.γ. χρησιμοποιώ την κάρτα γραφικών του επεξεργαστή, παιζει ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

Ποιά οθόνη έχεις?

Πώς έχεις συνδέσει την οθόνη με την ενσωματωμένη?

1 x DVI-D θύρα, με υποστήριξη μέγιστης ανάλυσης 1920x1200

* Η DVI-D θύρα δεν υποστηρίζει D-Sub σύνδεση μέσω προσαρμογέα.

1 x θύρα D-Sub

1 x θύρα HDMI, με υποστήριξη μέγιστης ανάλυσης 1920x1200

Η οθόνη είναι ρυθμισμένη να παίρνει σήμα από την σωστή είσοδο?

Όταν μαυρίζει η οθόνη ο υπολογιστής δουλεύει κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

Πώς έχεις συνδέσει την οθόνη με την ενσωματωμένη?

1 x DVI-D θύρα, με υποστήριξη μέγιστης ανάλυσης 1920x1200

* Η DVI-D θύρα δεν υποστηρίζει D-Sub σύνδεση μέσω προσαρμογέα.

1 x θύρα D-Sub

1 x θύρα HDMI, με υποστήριξη μέγιστης ανάλυσης 1920x1200

Η οθόνη είναι ρυθμισμένη να παίρνει σήμα από την σωστή είσοδο?

Όταν μαυρίζει η οθόνη ο υπολογιστής δουλεύει κανονικά?

την οθόνη την σύνδεσα με το γνωστό μπε καλώδιο με τις βίδες!

έβαλα το pc στην tv μέσω hdmi και δουλεύει μια χαρά!

μπορώ να κάνω κάτι για να παίξει και στην οθόνη; (είναι παλιά) ή πάω για καινούργια;

Link to comment
Share on other sites

Ποιά οθόνη έχεις?

Μήπως πρέπει να την ρυθμίσεις να παίρνει σήμα από την αναλογική της είσοδο ή έχει μόνο το d-sub πάνω?

αν το d-sub είναι το μπλέ καλώδιο ναι έχει μόνο τέτοια είσοδο!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχει μπει καλά το καλώδιο τόσο στην οθόνη όσο και στην ενσωματωμένη?Το ότι έχει σήμα με HDMI στην τηλεόραση από την σημαίνει ότι δεν είναι κάποια ρύθμιση απο bios ή κάτι άλλο.

Για δοκίμασε και αυτό

Στο bios (αφού συνδέσεις το pc με την τηλεόραση μεσω HDMI) μπες στην κατηγορία Advanced BIOS Features και δες τις επιλογές

-Init Display First

Specifies the first initiation of the monitor display from the installed PCI Express graphics card or the onboard graphics.

Onboard Sets the onboard graphics as the first display.

PCIE x16 Sets the PCI Express graphics card on the PCIEX16 slot as the first display. (Default)

PCIE x8 Sets the PCI Express graphics card on the PCIEX8 slot as the first display.

PCIE x4 Sets the PCI Express graphics card on the PCIEX4 slot as the first display.

Βάλε την επιλογή Onboard.

-Onboard VGA

Enables or disables the onboard graphics function.

Enable If No Ext PEG

Activates the onboard graphics only if no PCI Express graphics card is installed. (Default)

Always Enable

Always activates the onboard graphics, whether or not a PCI Express graphics card is installed. If you wish to set up a dual view configuration, set this item to Always Enable.

Βάλε την επιλογή Always Enable.

Save τα settings και μετά δοκίμασε πάλι με την εξωτερική οθόνη

Link to comment
Share on other sites

χαχα τώρα θα πόσταρα! τελικά δεν δούλεψε! η οθονη μου είναι αυτή LG Flatron 1730S Overview & Specs - LCD Monitors - CNET Reviews

τι κάνουμε τώρα;

(άσχετο αλλά υπάρχει κίνδυνος για το pc λόγω του ότι το κλείνω από το κουμπί μπροστά;)

edit: σύνδεσα το λαπτοπ με την οθόνη μέσω d-sub και κάνει ακριβώς το ίδιο πραγμα!

Link to comment
Share on other sites

Η DVI-D θύρα δεν υποστηρίζει D-Sub σύνδεση μέσω προσαρμογέα

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι μια και δεν μπορείς να συνδέσεις την οθόνη στην άλλη υποδοχή που έχει η μητρική (DVI-D) με προσαρμογέα σε βλέπω για άλλη οθόνη.Δεν έχει απαντήσει και κανένας άλλος :S.Ίσως νέο θέμα στο section για οθόνες και multimedia του φορουμ?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι μια και δεν μπορείς να συνδέσεις την οθόνη στην άλλη υποδοχή που έχει η μητρική (DVI-D) με προσαρμογέα σε βλέπω για άλλη οθόνη.Δεν έχει απαντήσει και κανένας άλλος :S.Ίσως νέο θέμα στο section για οθόνες και multimedia του φορουμ?

το ίδιο πρόβλημα έχω και με το λάπτοπ όταν το συνδέω στο μόνιτορ, άρα μήπως τελικά έχει πρόβλημα η οθόνη; και αν ναι, πώς γίνεται να δείχνει επιλεκτικά κάποια πράγματα; δεν θα έπρεπε να μην δείχνει τίποτα;

άρα φταίει η οθόνη σίγουρα; μην δίνω τσάμπα λεφτά!

(γιατί νέο θέμα εκεί; θα το δουν περισσότεροι;)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς δανείσου μια κάρτα pci-express και συνέδεσε εκεί την οθόνη. Εάν πάλι δεν παίζει σημαίνει ότι η οθόνη είναι για rma, εάν παίξει τότε:

α) είναι λανθασμένες οι ρυθμίσεις στο BIOS ή

β) δεν δουλεύει σωστά η ενσωματωμένη vga ή

γ) δεν βλέπει σωστά την ενσωματωμένη vga η μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς δανείσου μια κάρτα pci-express και συνέδεσε εκεί την οθόνη. Εάν πάλι δεν παίζει σημαίνει ότι η οθόνη είναι για rma, εάν παίξει τότε:

α) είναι λανθασμένες οι ρυθμίσεις στο BIOS ή

β) δεν δουλεύει σωστά η ενσωματωμένη vga ή

γ) δεν βλέπει σωστά την ενσωματωμένη vga η μητρική.

ναι αλλά στην tv με το hdmi δουλεύουν όλα μια χαρά, πως γίνεται τότε να φταίνε τα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

έχω νέα! το πισι είναι μια χαρά, η οθόνη κάνει κόλπα!

το συνέδεσα με d-sub στην tv και παίζει μια χαρά!

για να παίξει στο παλιό μόνιτορ πρέπει να συνδέσω-αποσυνδέσω το d-sub 5-6 φορές (αφού ανοίξω το pc) και μετά δουλεύει ρολόι ή πρέπει όταν το ανοίγω να μην έχει περάσει πολύ ώρα από την στιγμή που έκλεισε για τελευταία φορά όπου και σε αυτή την περίπτωση όλα δουλεύουν οκ!

τι φταίει; πως γίνεται να δουλεύει επιλεκτικά; πάω για καινούργιο monitor;

Link to comment
Share on other sites

Τυχερός είσαι μέσα στην ατυχία σου γιατί τώρα θα αναγκαστείς επιτέλους να απαλλαγείς από αυτήν την οθόνη και να χαρείς το νέο σου pc. :)

Mεγεια! Περιμένουμε φωτογραφίες!

Link to comment
Share on other sites

Τυχερός είσαι μέσα στην ατυχία σου γιατί τώρα θα αναγκαστείς επιτέλους να απαλλαγείς από αυτήν την οθόνη και να χαρείς το νέο σου pc. :)

Mεγεια! Περιμένουμε φωτογραφίες!

ευχαριστώώ (ω! τι χαρά ποστάρω απ' αυτό!)

θέλω να μαζέψω λίγο καλύτερα τα καλώδια και θα σας δείξω το ταπεινό πλην όμορφο κουτάκι μου!

trexx εσύ φταίς! την μάτιασες την οθονούλα μου!

(btw checkαρε τα pm σου!)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.