Jump to content



αλλαγή πλακέτας = 2 dead drives!!(τακ-τακ-τακ) Ηelp please!


Reselie

Recommended Posts

Καλησπέρα...δυστηχώς την έκανα τη μαμακία μου..

είχα 2 seagate 7200.11 320gb και κάποια στιγμή ο ένας σταμάτησε να δουλευει...είχα τη καλή ιδέα να πάρω τη πλακέτα του δευτερου και να τη βάλω στον πρώτο μιας και ήταν ίδιες για να πάρω τα δεδομένα (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ BackUp τον δ ευτερο!!!!)

δυστηχώς πλέον και οι 2 δίσκοι κάνουν 'τακ-τακ-τακ-τακ-τακ-τακ' κατα το boot και δε περνάει καν post το μηχανημα!!!

στον δευτερο είχα πολλά πράγματα εκ των οποίων πχ. 20gb φωτογραφίες κτλπ.... παρακαλώ βοηθήστε με!!! μπορώ να κάνω κάτι? οποιοσδήποτε συνδιασμός πλακέτας - σκληρού δε δούλεψε...

Link to comment
Share on other sites

έχω k εγώ ένα τέτοιο πρόβλημα κατά το book ακούγεται τακ τακ τακ k αρκετές φορες κολλάει κάνω restart k στρώνει παίζει κανονικά games κτλ. ακούγεται που k που μετά αυτός ο ήχος? δηλαδή είναι k ο δικός μου στα τελευταία του?

Link to comment
Share on other sites

εσωτερικοί κ οι 2 είναι....με το που ανοίξει το μηχανημα κάνει τακ-τακ-τακ-τακ-τακ κ δε ποστάρει...δε τους εχω δοκιμάσει αλλού αλλα τι σκατά? άλλους 3 σκληρούς έχω και παιζουν κανονικά δενειναι θέμα πισι

Link to comment
Share on other sites

το τακ τακ που λες είναι οτι εχει (χτυπήσει) ο δίσκος..

Ετσι ακριβως κανει ενας εξωτερικος seagate 1tb που έχω..

Χωνεψε το τώρα και υπομονη... :)

Ναι ρε συ , να τ δεκτώ για τον πρώτο...βγάζοντας όμως απλά την πλακέτα απο τον δευτερο και ξαναβάζοντας την με προσοχή (ούτε έγδαρα τίποτα, ούτε χτύπησα τιποτα) πως γίνεται ν α'χτυπησε' ο δίσκος?? γιαυτό ρωτάω τι σκατα μπορεί να συμβαίνει...

Και οκ καλα να ήταν και σε άκυρα δεδομένα αλλα ο ΜΑΚΑΚΑΣ τα ειχα ολα εκει(φωτο κτλπ) με τελευταίο B.U. πριν το 2012....

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ , να τ δεκτώ για τον πρώτο...βγάζοντας όμως απλά την πλακέτα απο τον δευτερο και ξαναβάζοντας την με προσοχή (ούτε έγδαρα τίποτα, ούτε χτύπησα τιποτα) πως γίνεται ν α'χτυπησε' ο δίσκος?? γιαυτό ρωτάω τι σκατα μπορεί να συμβαίνει...

Και οκ καλα να ήταν και σε άκυρα δεδομένα αλλα ο ΜΑΚΑΚΑΣ τα ειχα ολα εκει(φωτο κτλπ) με τελευταίο B.U. πριν το 2012....

Όταν ξανάβαλες την πλακέτα δεν διαπίστωσες κατά το βίδωμα ότι μπορείς να μετακινήσεις την πλακέτα αριστερά-δεξια-πανω-κατω, ακόμα και το σφίξιμο μετράει,αν κάνει επαφή σωστά.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει η εκδοχή να έπαθε ζημιά η πλακέτα όταν την έβαλες στον άλλον δίσκο, όταν κάνεις κάτι τέτοιο πάντα το κάνεις γνωρίζοντας ότι μπορείς να τα χαλάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το παρατήρησα και προσπάθησα να τη 'κεντραρω' με σημείο αναφοράς τις τρύπες λές να είναι τίποτα τέτοιο?

προσπάθησε πάλι !! είχα ξεβιδώσει και εγώ μια φορά την πλακέτα,και κατά την ξανατοποθετηση δεν δούλευε !,αλλα την κατάφερα.

τις πλακέτες τις βάφουν με βερνίκια !! οπότε αν δεν κάνει σωστά επαφή ........

Link to comment
Share on other sites

έχω k εγώ ένα τέτοιο πρόβλημα κατά το book ακούγεται τακ τακ τακ k αρκετές φορες κολλάει κάνω restart k στρώνει παίζει κανονικά games κτλ. ακούγεται που k που μετά αυτός ο ήχος? δηλαδή είναι k ο δικός μου στα τελευταία του?

Bάλε το Hdsentinel δες το health του σκληρού.

Link to comment
Share on other sites

έχω k εγώ ένα τέτοιο πρόβλημα κατά το book ακούγεται τακ τακ τακ k αρκετές φορες κολλάει κάνω restart k στρώνει παίζει κανονικά games κτλ. ακούγεται που k που μετά αυτός ο ήχος? δηλαδή είναι k ο δικός μου στα τελευταία του?

Ma αφού λέει πως στρώνει και παίζει και παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

μήπως επειδή έβαλα τη προβληματική πλακέτα για δοκιμή να έχει περάσει στο SMART οτι ναναι τιμές (fw κτλπ)και έχει κολλήσει στην αναζήτηση του firmware? oysiαστικά κάνει Ξεκινάει να σπινάρει -11 clicks - shutdown δίσκου

το βράδυ που θα πάω σπίτι θ δοκιμάσω τη πλακέτα να τη ξαναβάλω και θεός βοηθός...τι σκατα γ@μώ τη τύχη μου...πολύ ευαισθητουλιδες αυτοί οι σκληροί :wall::wall::wall:

Link to comment
Share on other sites

Μην bootάρεισ από αυτόν.Βάλτον δεύτερο και μπες windows και δες αν τον βλέπουν.

de περνάει ΚΑΝ το post του bios με αυτόν πάνω..ετσι και αλλιώς μπούτ κάνω απο samsung 830...Θα δοκιμάσω σε usb sata box...το θέμα είναι πως μπαίνει σε busy mode κάνει click όλη την ώρα και μετά κλείνει

Link to comment
Share on other sites

πηγαινέ τον σε εταιρία ανάκτησης δεδομένων, αν φυσικά τα δεδομένα σου αξίζουν τα 150-300Ευρω που παίρνουν ως συνήθως, διαφορετικά, ανακύκλωση συσκευών η κορνίζα.

:T: eυτυχώς αυτός που δούλεψε ήταν που με ενδιέφερε κυρίως...εκείνος άξιζε τα λεφτα...και αυτός δε λέω έχει κάποια πράγματα μέσα αλλα δε τα δίνω τα μαρούλια για αυτόν! ευχαριστώ όλους σας!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.