Jump to content



AIDA64 & Everest memory and cache benchmark


Recommended Posts

Μιας και πήρα το καινούριο μου σύστημα και του έκανα το overclockάκι του κιόλας, είπα να ανεβάσω και ένα bench με το quad channel μιας και ζητήθηκε κιόλας!:)

Να ενημερώσω ότι default οι μνήμες είναι στα 2133 9-11-10-28 και τώρα τρέχουν στα 2296 με 10-12-11-30 (default τάση:p)

Δικό σας...

aida64r.jpg

Link to comment
Share on other sites

να είμαι ειλικρινής, χαμηλά μου φαίνονται.. (αρκετά κιόλας), αλλά ίσως έχει σχέση με τον τρόπο που μετρά το aida64 (και στους s2011 δίνει αρκετά χαμηλότερα από ότι είναι μάλλον στην πραγματικότητα -δες και το sandra mem ;) )

ενδεικτικά στην φωτό με default το cpu

post-172-1416076384,1699_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ [MENTION=172]papatsonis[/MENTION] παω να μαντρωσω τον συνονοματο στο aida και εσυ μου τον πας στο sandra. :D

Εκει δεν εχουν τυχη τα κουτσα. :hehe:

Intel X79 Quad Channel and Z68 Dual Channel Memory Performance Analysis - SiSoft Sandra :: TweakTown USA Edition

Link to comment
Share on other sites

Το benchmark αυτό εξαρτάται και από τη συχνότητα του cpu ή από τη συχνότητα των μνημών και τα ρολόγια τους?

Πάντως σε περνάω σε όλα...οπότε...???

sandra mem???

Εξαρτάται, πάρα μα πάρα πολύ ΚΑΙ από τη συχνότητα της cpu, γιατί ο IMC (διορθώστε με αν κάνω λάθος) δουλεύει στην ΙΔΙΑ συχνότητα με τη cpu, οπότε φαντάζεσαι τι συμβαίνει όσο ανεβάζεις (ή αν κατεβάσεις τον 3820 στα 3400... ;) ) τη cpu.

..οπότε.. ΔΝΓ... το πιο κάτω είναι στα 4500.. ("μόνο")

45002-7363.jpg

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] το "ματ" είναι δικό σου ;):hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δηλ αν καταλαβαινω σωστα το Χ79 ειναι αποτυχια;Τι παιζεται εδω ρε παιδια!

Ειναι πισω στο Physics στο 11 ειναι πισω στο cpu σκορ στο Vantage πισω και σ αυτο εδω και θελει ενα καρο λεφτα για επεξεργαστη και για μητρικη;

Μπα δεν το βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε ο 3770 είναι ούτως ή άλλως καλύτερος από τον 3820!

Μήπως το προγραμματάκι αγαπάει και τους πολλούς πυρήνες?Αρκεί να δούμε και έναν 3930...wacko...

Εγώ από ότι βλέπω ο 3820 είναι πάνω κάτω σαν τον 2600.

Αυτό που έχω να πω εγώ πάντως είναι πως το x79 θα δείξει τα δόντια του με τους νέους cpus!!!(όπου είναι και ο λόγος που έκανα τη μετάβαση...σύντομη μελλοντική αναβάθμιση...ΞΑΝΑ!!!:):p)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.