Jump to content



Καμμένο τροφοδοτικό, από τι...;;;


Wizard!

Recommended Posts

Εννοείς τροφοδοτικό πρίζας από 230V σε 12V dc ή τρίτο PSU;

Αφού η αντλία δουλεύει και δε ζεσταίνεται σημαίνει ότι το πρόβλημα έμεινε στο τροφοδοτικό σου . Τώρα γιατί το 2ο δανεικό δε δούλεψε σωστά δεν ξέρω (υποθέτω ότι δεν το έχεις πάνω σε ups ώστε να τιθεται θέμα ασυμβατότητας) .

Όσον αφορά το παλιό πάλεψε για την εγγύηση , άλλως αν στην καλύτερη έχει καμμία καμμένη ασφάλεια μόνο το φτιάχνεις μόνος σου , αν κατέχεις βέβαια , διαφορετικά όπως είπε και ο ειδικός παραπάνω - στο χαντάκι...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς τροφοδοτικό πρίζας από 230V σε 12V dc ή τρίτο PSU;

Τροφοδοτικό για laptop με πατέντα να παίρνει 4pin.

Αφού η αντλία δουλεύει και δε ζεσταίνεται σημαίνει ότι το πρόβλημα έμεινε στο τροφοδοτικό σου . Τώρα γιατί το 2ο δανεικό δε δούλεψε σωστά δεν ξέρω (υποθέτω ότι δεν το έχεις πάνω σε ups ώστε να τιθεται θέμα ασυμβατότητας) .

Εκεί είναι το περίεργο. Το δικό μου, σχεδόν 5ετίας, να πω ότι ήταν η ώρα του. Αλλά στο δεύτερο ακριβώς η ίδια συμπεριφορά; Και όχι, δεν το έχω πάνω σε ups. Πάντως, εχθές μιλούσα με κάποιον και μου είπε ότι έχει παρατηρηθεί αυτό σε περιπτώσεις που έχεις φορτίο μόνο στα 12ν, ενώ καθόλου στα 5ν. Μου πρότεινε να βάλω φορτίο και στα 5ν ώστε να υπάρχει σχετική ισορροπία.

Όσον αφορά το παλιό πάλεψε για την εγγύηση , άλλως αν στην καλύτερη έχει καμμία καμμένη ασφάλεια μόνο το φτιάχνεις μόνος σου , αν κατέχεις βέβαια , διαφορετικά όπως είπε και ο ειδικός παραπάνω - στο χαντάκι...

Από τη στιγμή που έχει εγγύηση, δεν πρόκειται να το αφήσω. Στη χειρότερη θα πάει Coolermaster για αλλαγή βάσει S/N

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως φαίνεται θα περάσει στην εγγύηση το PSU και φυσικά πρέπει να πάρω από Multirama, τι να πάρω...;

Σε 850-1000w έχει μόνο αυτά:

Τροφοδοτικό Υπολογιστή 850 - 1100 Watt | Multirama

Σε CM το μόνο που υπάρχει είναι αυτό, μάλλον μικρό:

Cooler Master Silent Pro M2 - 720 Watt | Multirama

Τι προτείνετε...; :unsure:

[MENTION=403]crmaris[/MENTION] ?

edit. Το σύστημα είναι το εξής αυτή τη στιγμή:

attachment.php?attachmentid=51188&stc=1&d=1341393609

post-173-1416076395,3694_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του πιστωτικού, 180€, θα πάω μάλλον στο 1000άρι. Δεν ξέρω αν μπορώ να παραγγείλω κάποιο CM. Αν όχι, σκέφτομαι κάποιο από αυτά τα δύο:

Σύγκριση | Multirama

Ο κωδικός είναι ίδιος... Μήπως είναι λάθος περασμένα απλά στο σύστημα...;

Υπάρχει κάποιος λόγος να μην το πάρω; (προβλήματα, ασυμβατότητες, μεγάλο fail rate...)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέληξα σε αυτό: SilverStone Strider Series ST1000-G - Τροφοδοτικό υπολογιστή - 1000 Watt | Multirama

Ήταν το μόνο άμεσα διαθέσιμο 1000αρι που είχαν και δεν είχα σκοπό να περιμένω για παραγγελία.

Ερώτηση: Πως εγγύηση έχει...; Δε βρίσκω πουθενά κάτι... Ούτε στο site του Multirama, ούτε σε κουτί/manual/απόδειξη, ούτε στο site της Silverstone...

Link to comment
Share on other sites

Είχα mail με silverstone πριν 2 βδομάδες για τροφοδοτικό φίλου.

Συγνώμη λάθος μου:

Many thanks for your request.

The time of warranty for your PSUs is 3 three years.

Please kindly send me the copy of your invoice, so I can check, if your PSU is still under warranty.

Mit freundlichen Grόίen / Best Regards

Στείλτους ένα mail γιατί ήταν για το παλιό μοντέλο αυτό

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.