Jump to content



Koινό / Διαμοιραζόμενο Wireless - Ασφάλεια


kreach

Recommended Posts

Λοιπόν τουχρόνου θα έχω συγκάτοικο κ θα μοιραζόμαστε το ίδιο modem router.

Ότι κι αν έχω διαβάσει για ασφάλεια ασύρματων δικτύων προϋπόθεση είναι πως δεν μοιραζόμαστε το ίδιο modem router...

Τι μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Sec, it does not compute:

Από ποιον θες να προστατευτείς; Από την/τον συγκάτοικο; Τον επιστεύεσαι αρκετά, ώστε να συγκατοικήσετε, αλλά δε τον εμπιστεύεσαι να μη κάνει βλακείες στο δίκτυο;

Πάντως, εφ'όσον θα μένετε στο ίδιο σπίτι, πιο εύκολο είναι να πάρει αρχεία/κτλ - άμα αυτό φοβάσαι - από τον δικό σου υπολογιστή απ'ευθείας, παρά μέσω δικτύου. Αν, παρ'αυτά, θες απλά ασφάλεια για το δίκτυο, μη φτιάξεις workgrp, μη κάνεις share folders και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Sec, it does not compute:

Από ποιον θες να προστατευτείς; Από την/τον συγκάτοικο; Τον επιστεύεσαι αρκετά, ώστε να συγκατοικήσετε, αλλά δε τον εμπιστεύεσαι να μη κάνει βλακείες στο δίκτυο;

Έχεις ένα point... να σου εξηγήσω

Βέλτιστο το μη χείρον... δεν βρήκα καλύτερη λύση για σπίτι...

Για το παλικάρι μου είπε ο πρωην του συγκάτοικος τα εξής: Δεν σε ενοχλεί ποτέ, μια ζωή στο δωμάτιό του τη βγάζει ήσυχος είναι κ σπουδάζει μαθηματικά.

Μετακομίζω κ βλέπω: στο τραπέζι ένα βιβλίο C sharp κ κάτι άλλα βιβλία γραμμένα στα κινεζικά - είναι κινέζος btw :p - α... κι ένα λεξικό όρων υπολογιστών πχ tcp ip στα κινεζικά είναι μπλα μπλα

Ρώτησα τώρα κινέζους φίλους μου αν τον ξέρουν... τίποτα απλά τον έχουν ακουστά (υπάρχει δηλαδή, είναι όντως φοιτητής :p ) - σήμερα το έψαξα κι άλλο κ μου είπε φίλος μου από csd (computer science department) πως δεν μιλά με κανέναν κ πως ένας άλλος φίλος του κινέζος είπε πως ''δεν τον νοιάζουν οι εργασίες παρα μονάχα οι παρουσιάσεις καθώς μόνο να γράψει τον κώδικα ενδιαφέρεται... άλλες γλώσσες πέρα από κινεζικά, c, java (...) δεν ξέρει να μιλά :p ''

Καμμένος δηλαδή :p Και ναι σήμερα το όλο σκηνικό ...με έβαλε σε υποψίες μην τυχόν είναι σιγανό ποταμάκι κ μου κάνει καμιά εξυπνάδα ;)

Κατά τα άλλα μια χαρά, δεν ενόχλησε ποτέ κ ούτε έδωσε αφορμή για τίποτα στον πρώην συγκάτοικο που έμειναν μαζί ένα χρόνο...

ΕΔΙΤ:

Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας :) :) :)

PS Aν μες τη χρονιά βρεθώ banαρισμένος από το Lab θα ξέρω πως μπήκε στη θέση μου κ τρόλλαρε τον αστρο :p

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη περιμένεις να σου πούμε πως να προστατευθείς απο άτομο που βάζεις στο σπίτι σου, διαβάζει προγραμματισμό και δίκτυα;

Πρώτον και κύριο έχει άμεσση και σε φυσικό επίπεδο πρόσβαση με το μηχάνημα. Μόλις καταρίφθηκαν όλοι οι τύποι ασφάλειας.

Αν ήταν κανένας της πλάκας φοιτητής θα μπορούσες κάτι να κάνεις. Να αντιμετωπίσεις computer & network geek NO WAY.

Στην καλύτερη βάλε webcam και κανένα surveillance software upon move μπας και πάρεις πρέφα οτι έκατσε στο pc σου.

Απο εκεί και πέρα υπάρχουν τρόποι για ότι κάνεις και εύκολα μάλιστα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10170]swatoner[/MENTION]

Δέχομαι πως έχω κάνει άσχημη επιλογή εδώ... όμως για διάφορους λόγους δεν υπήρχε άλλη λύση (ως προς το σπίτι) και τότε που πήρα την απόφαση νόμιζα πως σπούδαζε μαθηματικά... τώρα αν ήξερα πως είναι καμμένος από την αρχή... μάλλον πάλι στο ίδιο σπίτι θα κατέληγα...

αλλά πραγματικά δεν έχει νόημα να το συζητώ αυτό - στην ζωή πρέπει να κάνεις κάποιες φορές κάποιους συμβιβασμούς, δεν βγαίνει αλλιώς...

Anyway... σίγουρα αν είναι τόσο καμμένος όσο μου τον έχουν παρουσιάσει τότε δεν έχω πολλές ελπίδες... όμως... στην τελική προτιμώ να του κάνω τη ζωή δύσκολη thats all :)

Δεν είπα πως είναι κάποιος εγκληματίας, απλά κατάλαβα πως αν θέλει μπορεί να μου κάνει κάποια φάρσα έτσι για να δοκιμάσει τις ικανότητές του κ να γελάσει την επόμενη μέρα... Για αυτό κ πιστεύω πως λαμβάνοντας κάποια μέτρα θα καταλάβει το παιδι πως θα χρειαστεί λίγο κόπο να μπει στον υπολογιστή μου :)

PS Το δωμάτιό μου κλειδώνει, δεν έχει φυσική πρόσβαση προφανώς στο laptop :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότινα καλύτερα να τον πλησιάσεις χωρίς να το παίξεις μάγκας και γνώστης... Απλά οτι θέλεις να μάθεις...

Πιο πολύ κερδισμένος θα βγείς αν καταφέρεις να τον πλησιάσεις παρά χαμένος.

Ίσως θέλεις και αυτός κάποιον να μιλάει αλλά κανείς δεν τον προσέγγισε γιατί είναι ήδη απόμακρος εκ φύσεως.

Το να του πας κόντρα ίσως να είναι και χειρότερο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10170]swatoner[/MENTION]

Χμ... καλά τα λες εδώ... δεν το σκέφτηκα αυτό... να σαι καλά :)

Κανε αυτο που σου προτεινα (αν δε βγαλεις ακρη πες)και βγαλε ολα τα shared folders και τελος μην ανοιξεις exe που σου εχει στειλει.

Κατα 99% θα εισαι ασφαλης.

Βαλε και αυτο https://www.eff.org/https-everywhere

Συναδελφος ε? :p

Να παμε για κανα καφε απο σεπτεμβρη

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ :)

Να στε καλά... και όπως προτείνει ο [MENTION=10170]swatoner[/MENTION] ίσως να γίνουμε κ φιλαράκια με... τον φίλο μας και... να του μάθω Ελληνικά κ να γίνει κ μέλος του Λάμπη :p

Kαλό σας βράδυ :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.