Jump to content



Βοηθεια Σε Mount Ntfs


DVD_GR

Recommended Posts

Για να εχεις υποστηριξη ntfs (read only) θα πρεπει ο kernel να ειναι compiled με τετοια επιλογη αλλα δυστηχως η redhat πρεπει να την εχει απενεργοποιημενη οποτε θα πρεπει να κανεις compile νεο kernel.

Link to comment
Share on other sites

βασικα ειχα βρει κατι που ειχε ποσταρει ενας τρελος linuxας στο pctech και με απλες εντολες το καταφερνες χωρις αλλους kernel,αλλα μαλλον χαθηκε και δεν αποθηκευσα και τιποτα οταν το ειχα δει.... :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DVD_GR

βασικα ειχα βρει κατι που ειχε ποσταρει ενας τρελος linuxας στο pctech και με απλες εντολες το καταφερνες χωρις αλλους kernel,αλλα μαλλον χαθηκε και δεν αποθηκευσα και τιποτα οταν το ειχα δει.... :(

Οι εντολη απλη ειναι ( ενα απλο mount) αλλα δυστηχως συνηθως η redhat εχει απενεργοποιημενη την υποστηριξη ntfs (ειναι και η μονη διανομη με αυτο τον περιορισμο αν δεν κανω λαθος)

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου προτείνω να κάνεις mount ntfs αφού δεν υποστιρίζεται πλήρως. Αν θές να εχεις έναν κοινό δίσκο με τα windows και έχεις 2ο μηχάνημα τότε κάνε mount μεσω του samba file system το αλλο pc και δες τον άλλο δίσκο μέσω του lan (και κατεπέκταση τον κοινό χώρο με τα windows) και κάνε την δουλειά σου με ασφάλεια!!!

Link to comment
Share on other sites

το samba δεν δινει πληρεις δυνατοτητες μεταξυ των δυο συστηματων,εχω samba εδω και πολυ καιρο αλλα δεν εχω μεινει ικανοποιημενος,δεν ξερω τι φταιει αλλα που και που δεν δουλευει και δεν μπορω να γραψω απο xp στο linux και δεν ξερω να δω τα share των xp στο linux...τζιφος.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dfragos

Το πράγμα είναι απλό..... και δεν χρειάζονται μαγικά

http://sourceforge.net/projects/linux-ntfs/

καλα πηγα να κατεβασω και μου πεταξε κατι για subscription και μου επεσαν οι τριχες....

τι εγινε ρε παιδια???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jogi

.....κάνε mount μεσω του samba file system ......

Μια σημειωση, το samba φυσικα δεν ειναι filesystem.

Απο εκει και περα πληρη υποστηριξη για ntfs θα αργησουμε να δουμε (αν δουμε και ποτε) αφου το source code του ειναι κλειστο απο την MS.

Link to comment
Share on other sites

Ναι , δεν είναι file system, είναι network file system (smbfs στην εγκατάσταση -> samba file system). Εγώ πάλι έχω καταφέρει και το έχω δουλέψει τέλεια το samba απο την μία κατεύυνση, δηλ , μια χαρά βλέπει τα window shares το linux, αλλά δεν έχω καταφέρει πλήρως το ανάποδο (να δεί το windows το linux αφού δεν με καίει τόσο)

Link to comment
Share on other sites

Μπoρείς να κάνεις mount ntfs ro read only δηλαδή.Και αλλαγές στον πρήνα να πας να κάνες για να μπορείς να γράφεις σε ntfs σε προειδοποιεί -τουλάχιστον η make xconfig -ότι είναι πειραματική λειτουργία και μόνο.Με άλλα λόγια εκτός και αν είσαι στο team που εξελίσσει το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό μάλλον αστο ήσυχο!Μπορείς να χρησιμοποιείς την εντολή mount κάθε φορά ή να προσθέσεις το partition στο fstab και να γίνεται mount automatically

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Για να εχεις υποστηριξη ntfs (read only) θα πρεπει ο kernel να ειναι compiled με τετοια επιλογη αλλα δυστηχως η redhat πρεπει να την εχει απενεργοποιημενη οποτε θα πρεπει να κανεις compile νεο kernel.

:blink: Είσαι σίγουρος?

Κάναν τέτοιο πράγμα οι κάφροι....Παιδιά redHat ποτέ για home σύστημα. Mόνο σε επιχειρήσεις.

Αν σου είναι εύκολο(πχ αν έχεις DSL) άλλαξε distro.

Τώρα για να είμαι ειλικρινής δεν θυμαμαι αν η υποστήρηξη NTFS γίνεται compile Και ως module. Αν ναι τότε ενδεχομένως υπάρχει και άλλος τρόπος(αν και δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι).Ψάξε το. Σιγουρέψου επίσης ότι είναι απενεργοποιημένο.

Αρχική απάντηση από DVD_GR

το samba δεν δινει πληρεις δυνατοτητες μεταξυ των δυο συστηματων,εχω samba εδω και πολυ καιρο αλλα δεν εχω μεινει ικανοποιημενος,δεν ξερω τι φταιει αλλα που και που δεν δουλευει και δεν μπορω να γραψω απο xp στο linux και δεν ξερω να δω τα share των xp στο linux...τζιφος.....

Που το παλέυεις? Στο ίδιο pc ή δικτυακά??Εγώ που έχω δοκιμάσει την Samba μπορώ μια χαρά να δώ WinXP στο δικτυο.Για να δείς Linux από XP -> WinScp.

Αν θέλετε παντως να βλέπετε το extFS σας(στο δικό σας PC) από Windoze δοκιμάστε κανένα Mount Everything της Paragon. Δουλεύει άψογα.

Πάντως δεν πρέπει να γράφεις σε NTFS.Και στον πυρήνα αν δείς, η experimental επιλογή για εγγραφή σε NTFS προυποθέτει ότι κάνεις Override και μόνο αρχεία ίδιου μεγέθους.

Κάτι άκουσα ότι ετοιμάζουν οι Developers του Wine αλλά δεν ξέρω λεπτομέριες.

Εγώ έχω ένα Partition 2GB Σε FAT32 και το χρησιμοπιώ σαν γέφυρα μεταξύ Linux- Windoze. Από το NTFS μόνο read.

Link to comment
Share on other sites

στο τοπικο μου δικτυο δεν δουλευει αλλα θα δοκιμασω το προγραμμα που μου συστησες,και σε ευχαριστω πολυ!

Μια ερωτηση φιλε ποντιφικα για ποιο λογο οχι redhat και τι μου συστηνεις να βαλω???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DVD_GR [13-08-2004 22:41]

στο τοπικο μου δικτυο δεν δουλευει αλλα θα δοκιμασω το προγραμμα που μου συστησες,και σε ευχαριστω πολυ!

Τώρα τι να σου πώ.Την samba την είχα δοκιμάσει παλιά μια φορά με τον συγκάτοικό μου και δούλεψε.Θέλει κάποιες ρυθμίσεις τις οποίες δεν τις θυμάμαι γιατί δεν την χρησιμοποιώ πια:unsure:

Μια ερωτηση φιλε ποντιφικα για ποιο λογο οχι redhat και τι μου συστηνεις να βαλω???

Μην πάρεις τις μετρητής τις προτάσεις μου γιατί δεν είμαι και Guru του Linux.Αλλά αν έχεις καλό δίκτυο(DSL βασικά...) θα σου πρότεινα το Gentoo.Αυτό έχω και εγώ.Τώρα υπάρχουν και άλλα distros σαν το Gentoo όπως το Slackware αλλά δεν τα γνωρίζω.

Όσο για την Red Hat, η εταιρία είναι εμπορική και βγάζει δικά τις patches που εφαρμόζει στον πυρήνα προκειμένου να τον κάνει να δουλεύει όπως θέλει αυτή.Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι θα δουλεύει όπως θέλεις εσύ και πολύ περισσότερο όπως θέλουν κάποια προγράμματα που εσύ ενδεχομένως θές να βάλεις.

Πχ, αυτό που είπώθηκε για αφαίρεση της υποστήριξης NTFS είναι κάτι που μόνο τέτοια εμπορικά distros θα μπορούσαν να κάνουν αφού κανένα free δεν θα τολμούσε γιατί 1)Είναι γελείο :p

2)Θα πατώσει κατευθείαν αφού κανείς δεν θα το επιλέξει.

Η Red Hat είναι για εταιρίες που θέλουν να πληρώσουν και να βάλουν Linux και να έχουν και κάποιον για να :whip: σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά.

’σε που έχει και άθλιο package managment... μπορεί να :rip: μέχρι να βρείς όλα τα dependances ένός πακέτου(και τα dependances των dependances).

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το fedora core 2. Είναι σταθερότατο και πλήρες (αν κατεβάσεις το dvd...) και εντελώς δωρεάν. Όσο για το samba αν σε εδιαφέρει μπορώ να τις δω τις ρυθμίσεις απο το fedora και να τις ποστάρω

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.