Jump to content



HD7950 vs GTX670


Sitios

Recommended Posts

φιλε μου αυτη θα επαιρνα,κατι μηνες την ειχε το παιδι αλλα με προλαβε αλλος.....Τινα κανουμε τωρα θαδω τι θα κανω

μπορει να παω ή για 7850 ή για 7950

Εαν ειναι μονο για παιχνιδια η καρτα και δεν σε νοιαζουν τα benchmarks μια 7850,7870,7950

σε καλυπτουν για πλακα σε 1080p

παρε οτι πιο οικονομικο και να σε καλυπτει ταυτοχρονα για τα πραγματα που θες

και μην παρασειρησε απο το marketing και τον καταναλοτισμο

Link to comment
Share on other sites

την 7850 θα παρω...Αναλυση 1920χ1080 παιζω απλα sτα games θελω να τα παιζω σε full settings.Πιστευω δε θα εχω θεμα ουτε τωρα ουτε σε κανα χρονο...τι λες και εσυ?

να αυτη λεω να παρω γιατι μαρεσει εμφανισιακα και ταιριαζει στο κουτι μ

XFX Radeon HD 7850 Double Dissipation Black Edition 2GB | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα όλα στο full σε όλα τα games σε full hd ανάλυση και vsync on=60fps με μια κάρτα απλά...ΔΕΝ.

ενταξει για vsync και εγω το θεωρο δυσκολο.Αλλα χωρις αυτο πιστευω οτι δε θα εχω θεμα με μια 7850.Πιατευεις οτι

αξιζει να δωσω ενα 100 παραπανω για την 7950?Θα δω αρκετη διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Απλά δε θα 60ρίζεις.Θα κυμαίνεσαι στα 40+ περίπου.Το οποίο σημαίνει ότι είναι μια χαρά playable.

Το αν αξίζει ή όχι είναι ανάμεσα σε πολλά,εξαρτάται από πολλά θέματα.

Το σημαντικότερο είναι ποια κάρτα έχεις τώρα και αν θα τα σκάσεις τα φράγκα όλα ντούκου και αν θα είναι καινούρια ή μεταχείρο!

Για μένα αν πήγαινα σε κάρτα αυτήν τη στιγμή θα πήγαινα σε μια gtx 670.Αλλιώς θα έμενα σε αυτήν που έχω.vfm!

Link to comment
Share on other sites

Απλά δε θα 60ρίζεις.Θα κυμαίνεσαι στα 40+ περίπου.Το οποίο σημαίνει ότι είναι μια χαρά playable.

Το αν αξίζει ή όχι είναι ανάμεσα σε πολλά,εξαρτάται από πολλά θέματα.

Το σημαντικότερο είναι ποια κάρτα έχεις τώρα και αν θα τα σκάσεις τα φράγκα όλα ντούκου και αν θα είναι καινούρια ή μεταχείρο!

Για μένα αν πήγαινα σε κάρτα αυτήν τη στιγμή θα πήγαινα σε μια gtx 670.Αλλιώς θα έμενα σε αυτήν που έχω.vfm!

Ειχα την 560 τι(δεν ειχα προβλημα με αυτη ολα κομπλε μου τα επαιζε),τωρα επειδη εφτιαξα και αλλον εναν υπολογιστη για το χωριο τη πηγα σε αυτον.Και στο καλο μου pc

θα παρω καινουργια.Ελεγα στην αρχη να παρω 670 αλλα ειναι πολλα τα λεφτα για να παρω μια τετοια + οτι δε μου αρεσει καποια εμφανισιακα και θα ηθελα να ταιριαζει με το κουτι που εχω φτιαξει.

ειμαι αναμεσα σε 7950 και 7850 απλα δεν μπορω να αποφασισω

οποια και απο τις 2 να διαλεξω θα παρω της xfx Double Dissipation Edition την εκδοση.(γιατι μαρεσει εμφανισιακα πολυ)

το θεμα ειναι αξιζει να δοσω το 100ευρο παραπανω για 10-15 fps περισσοτερα?

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά πως μου λες ότι έχεις για 7950 αλλά δεν έχεις για 670???Για 30€?

Για μένα η καλύτερη κίνηση που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις μία μεταχειρισμένη 6950 ή 6970.Άσε που στα χρήματα που λες μπορείς να πας και σε 580!

Εκτός και αν δεν θες μεταχειρισμένη για τους δικούς σου λόγους.Αλλά εμένα αυτή είναι η άποψή μου.

Από κει και πέρα θα πήγαινα στη gtx 670 όπως σου είπα.

Αλλά αυτό που ρωτάς είναι πλεονασμός!!!Η 7950 είναι καλύτερη από την 7850.Οπότε τι ρωτάς?Άμα τα έχεις την παίρνεις αν όχι τότε πας στην φτηνότερη!Το αν αξίζει ή όχι είναι στην κρίση σου και στην τσέπη σου και μόνο.Για μένα δεν αξίζει καμία από τις δύο.

Είτε θα μάζευα χρήματα να πάω σε 670 είτε θα έπαιρνα 69x0 μεταχειρισμένη που είναι σαν μια 78x0.-

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά πως μου λες ότι έχεις για 7950 αλλά δεν έχεις για 670???Για 30€?

Για μένα η καλύτερη κίνηση που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις μία μεταχειρισμένη 6950 ή 6970.Άσε που στα χρήματα που λες μπορείς να πας και σε 580!

Εκτός και αν δεν θες μεταχειρισμένη για τους δικούς σου λόγους.Αλλά εμένα αυτή είναι η άποψή μου.

Από κει και πέρα θα πήγαινα στη gtx 670 όπως σου είπα.

Αλλά αυτό που ρωτάς είναι πλεονασμός!!!Η 7950 είναι καλύτερη από την 7850.Οπότε τι ρωτάς?Άμα τα έχεις την παίρνεις αν όχι τότε πας στην φτηνότερη!Το αν αξίζει ή όχι είναι στην κρίση σου και στην τσέπη σου και μόνο.Για μένα δεν αξίζει καμία από τις δύο.

Είτε θα μάζευα χρήματα να πάω σε 670 είτε θα έπαιρνα 69x0 μεταχειρισμένη που είναι σαν μια 78x0.-

ΑΝ πηγαινα σε 670 θα πηγαινα στην Asus-GTX670-DC2T-2GD5-DirectCU-II-Top λογο του οτι μου αρεσει εμφανισιακα (ειναι κωλυματα δικα μου αυτα μη ψαχνεις λογικη εξηγηση)Δεν εχω προβλημα για μεταχειρισμενη γι'αυτο θα περιμενω μεχρι τελος καλοκαιριου μηπως βρω κατι.Δε ρωτησα αν η 7850 ειναι καλυτερη της 7950 απλα αν αξιζει α 100 ευρο παραπανω.Εγω μπορω να μαζεψω και 1000 ευρο και να παρω την 690 αλλα δε θα δω καμοια διαφορα απο μια 7850 ή ακομα και απο την 560τι γιατι πολυ απλα για τις δικες μου αναγκες μου ειναι υπερ-υπεραρκετη(690)!Εγω καταλαβα τι λες,αν ειναι να παρω μια κατι και να δωσω τοσα χρηματα ας παρω κατι πολυ καλο,που να αξιζει.....

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ένα update στο post... Επειδή (εκτός απροόπτου πάλι) τελικά θα αγοραστεί σε κανένα μήνα από τώρα η καινούρια κάρτα που είχα πει το καλοκαίρι, θα ήθελα μια γνώμη σχετικά με τα εξής:

1) Πόσο % κάτω είναι η 660 Ti από την 670? αξίζει τη διαφορά τιμής?

2) Σύγκριση μεταξύ 660 Ti και HD7950 (τόσο από άποψη επιδόσεων όσο και από τιμή)?

3) Γενικά η καλύτερη υλοποίηση ποια νομίζετε ότι είναι? Της Gigabyte (Windforce), της MSI (Twin Frozr) ή της ASUS (DCuII-TOP)?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

1)Η διαφορά τους σε απόδοση είναι περίπου 20%. Η διαφορά τους στα χρήματα είναι περίπου 75€ δλδ περίπου 25%. Οπότε αν τα έχεις για μένα δώσ΄τα!(από την άλλη όμως για μένα καλύτερα να πάρεις 7970 άμα είναι να πας σε 670, που η διαφορά τους σε τιμή είναι 5% και σε απόδοση περίπου 15%.Δλδ με 360€ παίρνεις 670 και με 380€ παίρνεις 7970 και είσαι και 15% καλύτερος!)Αν μπορείς να τα δώσεις...!

2)Η 7950 είναι καλύτερη κατά 5%-10% περίπου και στην τιμή είναι λίγο πιο ακριβή η 7950 κατά 5% περίπου.Οπότε σε συμφέρει 7950 από κάθε άποψη.

3)Η καλύτερη υλοποίηση είναι κάτι σχετικό.Έχει να κάνει με το παράγοντα τύχη όποια και να πάρεις αλλά και επίσης σε ποια κάρτα από όλες αναφέρεσαι.Όποια και να πάρεις είναι πένα και είναι λίγο τύχη.Αν είναι να πας σε 7970 πήγαινε σε ghz edition.

Για μένα η καλύτερη κίνηση είναι μία sapphire ghz edition στα 380€ από amazon και είσαι άρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

1)Η διαφορά τους σε απόδοση είναι περίπου 20%. Η διαφορά τους στα χρήματα είναι περίπου 75€ δλδ περίπου 25%. Οπότε αν τα έχεις για μένα δώσ΄τα!(από την άλλη όμως για μένα καλύτερα να πάρεις 7970 άμα είναι να πας σε 670, που η διαφορά τους σε τιμή είναι 5% και σε απόδοση περίπου 15%.Δλδ με 360€ παίρνεις 670 και με 380€ παίρνεις 7970 και είσαι και 15% καλύτερος!)Αν μπορείς να τα δώσεις...!

2)Η 7950 είναι καλύτερη κατά 5%-10% περίπου και στην τιμή είναι λίγο πιο ακριβή η 7950 κατά 5% περίπου.Οπότε σε συμφέρει 7950 από κάθε άποψη.

3)Η καλύτερη υλοποίηση είναι κάτι σχετικό.Έχει να κάνει με το παράγοντα τύχη όποια και να πάρεις αλλά και επίσης σε ποια κάρτα από όλες αναφέρεσαι.Όποια και να πάρεις είναι πένα και είναι λίγο τύχη.Αν είναι να πας σε 7970 πήγαινε σε ghz edition.

Για μένα η καλύτερη κίνηση είναι μία sapphire ghz edition στα 380€ από amazon και είσαι άρχοντας.

Thanks για την άμεση απάντηση venom... Η αλήθεια είναι ότι τόσα χρόνια είμαι NVIDIA fan και δεν είμαι σίγουρος ακόμα αν θέλω να περάσω σε AMD VGA. Επίσης, η αγορά θα γίνει αναβάθμιση σε pc γραφείου (το οποίο φοράει 2600Κ), οπότε θα πρέπει να είναι από κάποιο μεγάλο-γνωστό Ελληνικό κατάστημα και θα πρέπει η κάρτα να είναι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβη...

Επίσης, σύμφωνα με το techreport, η 660 Ti είναι πιο value for money επιλογή, κάνω λάθος?

Εξάλλου, η 7970 GHz edition που λες, κάνει 395€ από το MSystems... Μακάρι να μπορέσω να ανέβω εκεί από άποψη χρημάτων...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.