Jump to content



HD7950 vs GTX670


Sitios

Recommended Posts

Θα ήθελα να ακούσω κάποιες όσο το δυνατόν πιο εμπεριστατωμένες απόψεις σχετικά με την επιλογή μιας από τις δύο ακόλουθες κάρτες:

1) Gigabyte Radeon HD 7950 3GB [PN: GV-R795WF3-3GD]

2) Gigabyte GeForce GTX 670 2GB [PN: GV-N670OC-2GD]

Η τιμή τους είναι σχεδόν ίδια, αλλά μην εστιάσετε σε όποιες διαφορές και αν υπάρχουν σε αυτόν τον τομέα.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το value for money. Ποια κάρτα θα με ικανοποιήσει περισσότερο και θα κρατήσει την αξιοπρέπειά της για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα για 1080p gaming?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Οι κάρτες δεν συγκρίνονται καν. Οταν στα περισσότερα games σε 1080p η 670 είναι καλύτερη από 7970 δεν σκέφτεσαι για 7950.

μια φιλική παρατήρηση, εγώ θα κοίταγα τα benchmarks, και όχι τα games. Είναι γνωστό ότι το optimization δίνει και παίρνει..

Link to comment
Share on other sites

μια φιλική παρατήρηση, εγώ θα κοίταγα τα benchmarks, και όχι τα games. Είναι γνωστό ότι το optimization δίνει και παίρνει..

Δηλαδή την κάρτα την αγοράζεις για να τρέχεις benchmarks?

Ή για να παίζεις games?

Αν η AMD ήθελε να έχει περισσότερα παιχνίδια AMD optimised ας πρόσεχε (να έχει καλύτερες σχέσεις με τις κατασκευάστριες εταιρίες - των games).

;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες για να μην ανοιγω καινουργιο topic θελω να παρω μια απο τις παρακατω

XFX Radeon HD 7950 Double Dissipation Edition 3GB | Skroutz.gr

στα 383

Club 3D Radeon HD 7970 royalKing | Skroutz.gr

την εχω βρει μεταχειρισμενη στα 350

Asus GTX670-DC2T-2GD5 DirectCU II Top | Skroutz.gr

στα 465

πιστευω οτι η καλυτερη επιλογη ειναι η 7970 (λεφτα-αποδοση)

τωρα να δωσω 100+ ευρο παραπανω για την 670 πιστευω ειναι πλεονεξια(δε νομιζω να δω

μεγαλη διαφορα)

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι η συγκεκριμενη 7950 με την συγκεκριμενη 7970 εχουν μεγαλη διαφορα?Απλα μου αρεσει περισσοτερο η 7950 απο θεμα εμφανισης αλλα θα προτιμησω την καλυτερη αποδοση και τα λιγοτερα λεφτα

ευχαριστω προκαταβολικα.....

Link to comment
Share on other sites

Sοrry αλλά πάνω από 2με2μιση κατοστάρικα προσωπικά δε θα έδινα για μεταχειρισμένο οτιδήποτε pc part. Η 7950 χάνει κατά κράτος από τις άλλες δύο, οπότε άκυρη. Απλά θα σου πω οτί την συγκεκριμένη 670 πήρα κ εγώ και είναι αστέρι :inlove: Και με 3χρονάκια εγγύηση. Τhe chοise is yοurs.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες για να μην ανοιγω καινουργιο topic θελω να παρω μια απο τις παρακατω

XFX Radeon HD 7950 Double Dissipation Edition 3GB | Skroutz.gr

στα 383

Club 3D Radeon HD 7970 royalKing | Skroutz.gr

την εχω βρει μεταχειρισμενη στα 350

Asus GTX670-DC2T-2GD5 DirectCU II Top | Skroutz.gr

στα 465

πιστευω οτι η καλυτερη επιλογη ειναι η 7970 (λεφτα-αποδοση)

τωρα να δωσω 100+ ευρο παραπανω για την 670 πιστευω ειναι πλεονεξια(δε νομιζω να δω

μεγαλη διαφορα)

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι η συγκεκριμενη 7950 με την συγκεκριμενη 7970 εχουν μεγαλη διαφορα?Απλα μου αρεσει περισσοτερο η 7950 απο θεμα εμφανισης αλλα θα προτιμησω την καλυτερη αποδοση και τα λιγοτερα λεφτα

ευχαριστω προκαταβολικα.....

εαν η 7970 εχει υπολοιπο εγγυησης τουλαχιστον 1 χρονο εγω θα την προτιμουσα σαν πιο οικομικη λυση απο τις αλλες και την πολυ καλη αποδοση-τιμη που εχει

Πιστευω δυσκολα θα χαλαγε απο μονη της εαν δεν κανεις απο μονο σου καμια βλακια

τετοιες καρτες εαν τις προσεχεις κρατανε για πολυ καιρο

Επιτα οι 7970 δεν πασχουν και απο την ασθενεια να καιγονται οπως παλια πο 570 οποτε εχεις το κεφαλι σου ησυχο

οσο αφορα τις επιδωσεις σε καλυπτουν για ανετα και οι 3 καρτες

Ψυφιζω 7970 εαν εχει υπολοιπο εγγυησης γιατι εαν δεν εχει οπως ειπε και ενα χρηστης παραπανω ειναι λιγο ρισκο να την παρεις γιατι πρωτα απο ολα δεν ξες σε τι κατασταση ειναι και τι εχει υποστει πιο πριν

Η επιλογη δικη σου

Link to comment
Share on other sites

εαν η 7970 εχει υπολοιπο εγγυησης τουλαχιστον 1 χρονο εγω θα την προτιμουσα σαν πιο οικομικη λυση απο τις αλλες και την πολυ καλη αποδοση-τιμη που εχει

Πιστευω δυσκολα θα χαλαγε απο μονη της εαν δεν κανεις απο μονο σου καμια βλακια

τετοιες καρτες εαν τις προσεχεις κρατανε για πολυ καιρο

Επιτα οι 7970 δεν πασχουν και απο την ασθενεια να καιγονται οπως παλια πο 570 οποτε εχεις το κεφαλι σου ησυχο

οσο αφορα τις επιδωσεις σε καλυπτουν για ανετα και οι 3 καρτες

Ψυφιζω 7970 εαν εχει υπολοιπο εγγυησης γιατι εαν δεν εχει οπως ειπε και ενα χρηστης παραπανω ειναι λιγο ρισκο να την παρεις γιατι πρωτα απο ολα δεν ξες σε τι κατασταση ειναι και τι εχει υποστει πιο πριν

Η επιλογη δικη σου

φιλε μου αυτη θα επαιρνα,κατι μηνες την ειχε το παιδι αλλα με προλαβε αλλος.....Τινα κανουμε τωρα θαδω τι θα κανω

μπορει να παω ή για 7850 ή για 7950

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έψαχνα μέρες για επιλογή μεταξύ 670 και 7970, κατέληξα στην ASUS 670 (την TOP) αλλά δεν την βρίσκω εύκολα στην αγορά. Την παρήγγειλα αλλά τελικά δεν είναι διαθέσιμη....

Από πού έκανες παραγγελία άν επιτρέπεται ? Δοκίμασες εξωτερικό ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.