Jump to content



Mac mini Μαιμού!


haris_led

Recommended Posts

Θέλω να φτιάξω ένα pc μικρών διαστάσεων σαν το Mac mini χρησιμοποιώντας το κουτί mini-box και το αντίστοιχό του τροφοδοτικό!

Σε αυτές τις διαστάσεις βρήκα μερικές μητρικές αλλά δεν ξέρω τι να διαλέξω γιατί θέλω να το συνδυάσω με έναν i7 3770t.

Μερικές μητρικές είχαν wifi module (+bluetooth) το οποίο με γλυτώνει από έξτρα usb sticks:p

Επίσης και ένας ssd 128 gb (samsung σε προσφορά από amazon).

To pc τους πρώτους μήνες θα το χρησιμοποιήσω για να δω αν καταφέρω να δουλέψω ευχάριστα mac os ή/και ubuntu. Αλλιώς θα καταλήξω σε windows.

Θα είναι το κύριο pc μου και καθημερινά θα δουλεύει απλά πράγματα αλλά και κάθε τόσο χρησιμοποιώ virtualbox.

Δεν ξέρω αν κολλάει με την αναζήτηση που θα κάνω για τα υλικά, αλλά το γράφω εδώ αν γνωρίζει κανείς να παραπέμψει: θα ήθελα να τσεκάρω αν γίνεται όταν το παίρνω κάπου (πχ αντί για λαπτοπ σε ένα ταξίδι λίγων ημερών) να ξεκινάει headless ubuntu/mac os και να συνδέομαι με vnc μέσω android tablet σαν κύρια οθόνη.

Έχετε να προτείνετε κάτι; Επίσης μάλλον θα χρειαστεί να τσεκάρω και τα μικρά πραγματάκια όπως ψύκτρα low profile για να μην κουτουλάει..

Link to comment
Share on other sites

Το κουτι το ειχα χρησιμποιησει με Μια Asus μητρικη με οnboard dual Atom. Απλα θα σου πω, οτι ζεστενοταν αρκετα, παρλο που του ειχα βαλει και 3 extra ανεμηστηρακια.

Εσυ θες να βαλεις ι7....Δεν πιστευω να βρεις ψυχτρα που να χωραει, αλλα και να χωραει, να ψυχει ικανοποιητικα τον i7 !

Απλα μην....;)

Link to comment
Share on other sites

Το κουτι το ειχα χρησιμποιησει με Μια Asus μητρικη με οnboard dual Atom. Απλα θα σου πω, οτι ζεστενοταν αρκετα, παρλο που του ειχα βαλει και 3 extra ανεμηστηρακια.

Εσυ θες να βαλεις ι7....Δεν πιστευω αν βρεις ψυχτρα που και να χωραει, αλλα και να χωραει, να ψυχει ικανοποιητικα τον i7 !

Απλα μην....;)

Δε βρίσκω κάποιο καλύτερο κουτάκι όμως σε τόσο μικρές διαστάσεις, οπότε μάλλον αναγκαστικά θα χρειαστεί να το δοκιμάσω έτσι:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κοιτάς λίγο μεγαλύτερο;

Lian Li PC-Q07 | Skroutz.gr

Είναι διπλάσιο βέβαια αλλά πάλι δεν νομίζω οτι είναι πρόβλημα στην μεταφορά συν οτι έχει πολύ καλύτερη ροή αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κοιτάς λίγο μεγαλύτερο;

Lian Li PC-Q07 | Skroutz.gr

Είναι διπλάσιο βέβαια αλλά πάλι δεν νομίζω οτι είναι πρόβλημα στην μεταφορά συν οτι έχει πολύ καλύτερη ροή αέρα.

Mac mini διαστάσεις ψάχνω, και το M350 φαίνεται να είναι πιο κοντά από τα υπόλοιπα... Αυτό που μου λίνκαρες χωράει τρία και κάτι M350 στο ύψος και άλλο ένα όρθιο πίσω τους :p

Υποτίθεται ότι θέλω να το πετάω μέσα στην βαλίτσα όταν φεύγω, όχι να έχω δεύτερη βαλίτσα για αυτό :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.