Jump to content



Προβλημα με δισκο


gns

Recommended Posts

καλά ας μην μάθει το κόστος καλύτερα γιατι θα γουρλώσει τα μάτια :p

είχες πολύ σημαντικά δεδομένα μέσα τόσο πολύ που θα έδινες 500 ευρώ ας πούμε ?:hmm:

δοκίμασε το και έτσι όπως είναι ο Noodle. Απο τι ύψος έπεσε? λειτουργούσε όταν έπεσε ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν είναι εντός εγγύησης και τα δεδομένα δεν είναι τόσο σημαντικά, δωσ' τον γι' αλλαγή.

Αν είναι εκτός εγγύησης ή καίγεσαι για τα δεδομένα, άνοιξε την θήκη όπως ειπώθηκε, αλλά να ξέρεις ότι κατά πάσα πιθανότητα (αφήνοντας σημάδια από το άνοιγμα/σχίζοντας πιθανή ταινία "ασφαλείας") θα ακυρώσεις την εγγύηση (βέβαια με αρκετή μελέτη και προσεχτική δουλειά, ίσως τον ανοίξεις χώρις να φαίνεται ότι ανοίχτηκε και να γλυτώσεις την εγγύηση). Παίρνεις από μέσα τον σκληρό και τον συνδέεις όπως κάθε SATA δίσκο εσωτερικά σε πισί. Αν τον βλέπει το BIOS έχεις ελπίδες. Αν δεν τον βλέπουν τα Windows, πες και μιλάμε για προγράμματα ανάκτησης αρχείων.

Πάντως πτώση από ένα μέτρο είναι αρκετά σοβαρή. ο HellhammeR ρώταγε εάν δούλευε την στιγμή που έπεσε - πράγμα που σημαίνει ότι πιθανότατα πάπαλα. ΑΝ πάλι ήταν εκτός λειτουργίας κατά την πτώση, αυξάνονται οι (λίγες πάντως) ελπίδες.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

για να μην ανοίγω νέο θέμα, γιατί μου βγάζει pciide-bad???

o δίσκος είναι seagate 2.5'' πάνω se SATA 6gb/s . να αναφέρω ότι έχω 5 δίσκους στο σύστημα και είναι ο μοναδικός που βγάζει αυτό το λάθος.

μου τον είχα δώσει φίλος απο alienware που είχε 2 τέτοιους σε raid

post-17175-1416076521,5544_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν λειτουργούσε ο δίσκος την ώρα της πτώσης με την έννοια ότι ήταν κλειστός ή σε stand by κατάσταση τότε η κεφαλές ήταν κλειδωμένες και πιθανώς platters και κεφαλές να είναι ΟΚ. Τώρα αν έχει θέμα η πλακέτα είναι άλλη ιστορία.

WD μου έχει τύχει να μου πέσει μέσα σε λεωφορείο σε ώρα ταξιδιού από τη θέση αποσκευών πάνω από τους επιβάτες και να κάνει γκέλα μπροστά προς τη θέση του οδηγού χωρίς να έχει κάποιο περιτύλιγμα ή προστατευτικό. Μετά απο αρκετές ώρες που έφτασα στον προορισμό μου τον δοκίμασα και ήταν κομπλέ.

Οπότε για διευκρίνησε λίγο το "κάπως άσταλα" ...

Link to comment
Share on other sites

vagsk πρόκειται περί ξεθάμματος post : ο TS "έχει χαθεί", και αυτός που το ανακίνησε σήμερα, έχει άλλο θέμα...

jordanis, είναι SSD ο δίσκος...; (δεν το νομίζω, με τα...GB που βλέπω - αλλά με μπερδεύει ο τίτλος του προγράμματος...). Αν όχι, τρέξε και το Hard Disk Sentinel να δούμε τί λέει κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

vagsk πρόκειται περί ξεθάμματος post : ο TS "έχει χαθεί", και αυτός που το ανακίνησε σήμερα, έχει άλλο θέμα...

jordanis, είναι SSD ο δίσκος...; (δεν το νομίζω, με τα...GB που βλέπω - αλλά με μπερδεύει ο τίτλος του προγράμματος...). Αν όχι, τρέξε και το Hard Disk Sentinel να δούμε τί λέει κι αυτό.

όχι δεν είναι ssd. θα το τρεξω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.