Jump to content



Εμπειρίες με Dell Inspiron N411z?


Freedom

Recommended Posts

Καλησπέρα αναρωτιέμαι αν κάποια μέλη σε αυτό το φορουμ εχουν "δουλέψει" το Dell Inspiron N411z (με i3 ή i5 2ης γενιάς) για να πουν εντυπώσεις σχετικά με την οθόνη, αυτονομία, θερμοκρασία, τυχόν προβλήματα ή μελανά σημεία που εντόπισαν κοκ.

Ευχαριώ προκαταβολικά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε.Εγω χθες αγορασα απο multirama τον dell n411z με τον ι3 στα 519 ευρω προσφορα ( και καλα , θα σου πω σε λιγο γτ ) . Το λαπτοπ ειναι φανταστικο , ελαφρυ , καθολου μεγαλο αλλα ουτε και μικρο , πολυ καλη οθονη και ηχεια και πανω απο ολα ειναι πολυ ομορφο με αυτο το μεταλικο φινιρισμα.Εγω φιλε ξενερωσα μονο στο οτι πριν το αγορασω το εψαξα παρα πολυ ωστε να παρω λαπτοπ σε καλη τιμη και σημερα το πρωι ειδα στα Multirama νεα προσφορα το ιδιο λαπτοπ με τα ιδια ακριβως χαρακτηριστικα αλλα σε i5 και στα 489 ευρω.Σκεφτομαι την δευτερα να παω να δω αν το εχουν ετοιμοπαραδοτω και θα το κανω αλλαγη με τον i5.Παντος ειναι φοβερο λαπτοπ για καθημερινη χρηση.Απο μπαταρια σημερα ηταν η πρωτη μερα που το δουλεψα και την εστρωνα.Την φωρτισα τερμα 2 φορες και τις 2 φορες αντεξε 2 ωρες και 20 λεπτα με μετρια προς δυνατη χρηση.Ακομα παιζει μια χαρα και κανα παιχνιδι, πχ δεν δυσκολευτηκε καθολου στο diablo 3 .Aυτα

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15490]Lucio[/MENTION] πρώτα απο ολα ευχαριστώ για τον χρόνο σου. :T:

Μια λίγο εξειδικευμένη ερώτηση...είναι εύκολη η πρόσβαση στον σκληρο δίσκο? Εχω "απόθεμα" απο SSDs αλλα αν ειναι να χρειάζεται να το λύσω ολόκληρο να μου λείπει.

Συμφωνα με αυτή την φωτογραφία

attachment.php?attachmentid=51416&stc=1&d=1342901735

φαίνεται να ειναι τελείως piece of cake (η εικόνα ειναι απο την εξής ιστιοσελίδα: Review Dell Inspiron 14z (N411z) Notebook - Notebookcheck.net Reviews )

Επειδή κατέβασα και το service manual απο την Dell εκει πέρα φαινεται οτι πρεπει να λυθουν πρωτα τα παντα όλα.

Wtf?

ΥΓ: αυτό με τον i5 σκοπευω να αγοράσω, όχι επειδή με χαλάει ο i3 αλλα οπως ανακάλυψες και εσύ, απλα επειδή ειναι (αδικαιολόγητα) πιο φθηνος. Θα προτιμουσα π.χ. με i3 στα 420 ευρώ. Ετοιμοπαράδοτο Αθήνα πάντως δεν ειναι, συμφωνα με το site τους (edit: ουτε και στην Ρόδο)... ;)

post-58-1416076428,8973_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να σ πω για τον ssd πως μπαινει, παντος το ρωτισα και εγω αν γινεται να του βαλω εναν ocz agility 3 120 gb Που εχω περισευμα.Πως ειδες οτη στην Ροδο δεν το εχουν ετοιμοπαραδοτο?Για να καταλαβεις τι ενοουσα,εγω (προχθες πλεον ) Παρασκευη ειχα αποφασισει οτι θα παρω λαπτοπ Dell και οτι θα παρω αυτο που πηρα επειδη ηταν μεχρι και το βραδυ εκεινο η καλυτερη προσφορα απο τα παντα στο ιντερνετ.Μεχρι που σημερα ( χθες πλεον ) Σαββατο κατα λαθος ειδα που βαλανε το μοντελο με τον ι5 σε προσφορα και οχι μονο προσφορα αλλα και 30 ευρω λιγοτερο !!! και τρελαθηκα....για μια μερα.Κοιτα αν θελω εχω το δικαιωμα μεσα σε 14 μερες να επιστρεψω και να κανω αλλαγη ή ακομα και τα χρηματα μου πισω( το εχω ξανακανει με το ipad) αλλα με βλεπω για πρωτη φορα να αποδεχομαι την πολυ γελοια ηττα που εφαγα και να μεινω με τον ι3 , αφου ουτος η αλλως δεν εχουν και ετοιμοπαραδοτω και σιγα , ενα turbo boost ειναι η διαφορα τους.Τεσπα.Δλδ γινεται να του βαλω τον ssd που ανεφερα?Και αν του αλλαξω μπαταρια στο μελλον , γινεται να του βαλω πιο μεγαλη απο 4?

Link to comment
Share on other sites

Πως ειδες οτη στην Ροδο δεν το εχουν ετοιμοπαραδοτο?

attachment.php?attachmentid=51417&d=1342906483

attachment.php?attachmentid=51418&d=1342906490

;)

Δλδ γινεται να του βαλω τον ssd που ανεφερα?

Φυσικα, γιατί οχι...αν/οταν το πάρω προσωπικα θα του βαλω ή εναν Vertex2 60άρη ή εναν Agility3 240αρη, εξαρτάται...

γινεται να του βαλω πιο μεγαλη απο 4?

Αν σε συμφερει και διαθέτεις το ποσό για την 6cell για το συγκεκριμένο φορητο, φυσικά (αν και ελλάδα δεν βρηκα προς το παρόν).

post-58-1416076428,9866_thumb.jpg

post-58-1416076429,0003_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αν του βαλω πανω τον ssd απο οτι καταλαβαινω χανω αυτοματα την εγγυηση ?

Ακομα , αν του κανω format και βαλω δικα μου windows , παιζει κανενα ρολο που δεν θα εχω ολα αυτα τα προγραμματα τις Dell που εχουν τα ενσωματομενα windows?Γτ μου φενονται πολυ βαρια τα windows του λαπτοπ και ωρες ωρες κανει κατι ανουσια κοληματα.Τελος απο κανω που εχει εναν serial των windows , ειναι και καλα ο κωδικος των windows μου ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.