Jump to content



Περί καλωδίων δικτύωσης


Warlord

Recommended Posts

Παιδια καλησπέρα

Μολις αγόρασα το router linksys ea4500 το οποιο θα συνδεθει στο modem/router του παροχου. Στη συνέχεια πανω στο linksys Θα μπει 1 PC, 1 xbox360, 1 NAS και 1 devolo dlan homeplug το οποιο θα δινει σε αλλο σημειο του σπιτιου σε media player, dreambox κ ενδεχομενως TV. Ηθελα να ρωτήσω τι τυπου καλωδια να χρησιμοποιησω για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα χωρις να μας νοιαζοθν τα χρηματα (εκτος παντα κιαν μιλαμε για πραγματικο overkill)?

1) Cat5/ Cat5e/ Cat6/ Cat6a/ Cat7

2) UTP/ FTP/ STP/ SSTP (κλπ)

3) Μαρκα?

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Με ενα καλο cat6 εισαι αρχοντας. Και αν μιλαμε για αποστασεις <30m και με cat5e θα παιζεις gigabit μια χαρα...

Shielded θα βαλεις μονο αν το καλωδιο δικτυου σου περνα διπλα απο καλωδια ρευματος/ηχειων οπου και ΙΣΩΣ να εχεις καποιες μικρες απωλιες...!

Link to comment
Share on other sites

χμμ.. ευχαριστω για την απαντηση :) Oλα θα ειναι 1-2 μετρα το πολυ. Τωρα μερικα θα εχουν κοντα τους καλωδια ρευματος/μετασχηματιστες απο ηχεια καθως και διαφορες αλλες συσκευες.. σε shielded τι τυπο προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αλλάζει στα καλώδια ανάμεσα στο CAT 5E, CAT 6 και τα λοιπά, είναι κυρίως το εύρος συχνοτήτων. Μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων = Μεγαλύτερο Bandwidth = Μεγαλύτερες Ταχύτητες.

CAT 5E

Performance-Table.png

CAT 6

Cat6Performance.png

CAT 6A

Cat6APerformance.png

Ethernet-Applications-Supported.jpg

Τώρα όσο αφορά τα UTP/ FTP/ STP/ SSTP και τα λοιπά, είναι αν το καλώδιο είναι θωρακισμένο και με ποιο τρόπο. Όλα από αυτά που έχεις γράψει είναι θωρακισμένα εκτός το UTP που συναντάμε σχεδόν παντού. Τέλος πιστεύω ότι με ένα CAT 5E STP θα είσαι καλυμμένος αλλά αν η διαφορά είναι μικρή, δεν χάνεις και τίποτα να αγοράσεις το CAT6 ή CAT7

*Αν κάνω κάποιο λάθος, ας με διορθώσει κάποιος :T:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιδια ανανεωνω λιγο το thread μιας και παρελαβα 1 σετ Powerline Devolo dlan 500 AVTriple+ και ηθελα να ρωτησω ποια καλωδια να χρησιμοποιησω για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα (ταχυτητα και παρεμβολες απο καλωδια/μετασχηματιστες/κυκλωμα ηλ.ρευματος)?

CAT5e SFTP (τα οποια περιεχει η συσκευασια)

ή

CAT6 STP (τα οποια εχω προμηθευτει εγω)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ανανεωνω λιγο το thread μιας και παρελαβα 1 σετ Powerline Devolo dlan 500 AVTriple+ και ηθελα να ρωτησω ποια καλωδια να χρησιμοποιησω για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα (ταχυτητα και παρεμβολες απο καλωδια/μετασχηματιστες/κυκλωμα ηλ.ρευματος)?

CAT5e SFTP (τα οποια περιεχει η συσκευασια)

ή

CAT6 STP (τα οποια εχω προμηθευτει εγω)

n a lot of ways it's a similar kit to the Devolo dLAN 500 AVplus. Speeds between the two adaptors that come with the kit can reach a maximum of 500Mbps - far faster than the standard 200Mbps of a lot of its competitors, but slower than the blistering 1Gbps offered by the Netgear Powerline AV+ 500.

Πηγή: http://www.techradar.com/reviews/pc-mac/networking-and-wi-fi/network-adapters/devolo-dlan-500-avtriple+-1049426/review

Ότι και να βάλεις θα είναι το ίδιο και το αυτό αφού το πρόβλημα σου προέρχεται από το powerline που δεν μπορεί να πιάσει την ταχύτητα του 1Gbps...

Για τα υπόλοιπα καλώδια πάρε απλά (και φθηνά) cat5e και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Τα shielded καλώδια θέλουν και αντίστοιχες μπρίζες ή συσκευές, από μόνα τους δεν κάνουν τίποτα το ιδιαίτερο. Χρειάζονται όταν «τρέχουν» παράλληλα με ισχυρά ρεύματα αλλά σε μια κατοικία δεν υπάρχουν τέτοια...

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να βάλεις στο powerline θα είσαι ΟΚ.

Το πρόβλημα χαμηλών ταχύτήτων σε powerlines δεν οφείλεται στα καλώδια.

Τα περισσότερα powerlines δύσκολα ξεπερνουν τα 100Mbit ταχύτητα και από ονομαστική εχω δει εως και 200Mbit στο εμπόριο για οικιακή χρήση. Το CAT5 σε υπερκαλύπτει για αυτές τις ταχύτητες.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μου ειναι πλεον με το shielding..

SFTP vs STP ?

Για τα υπόλοιπα καλώδια πάρε απλά (και φθηνά) cat5e και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Τα shielded καλώδια θέλουν και αντίστοιχες μπρίζες ή συσκευές, από μόνα τους δεν κάνουν τίποτα το ιδιαίτερο. Χρειάζονται όταν «τρέχουν» παράλληλα με ισχυρά ρεύματα αλλά σε μια κατοικία δεν υπάρχουν τέτοια...

Τί δεν κατάλαβες από αυτό ;;;

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε αδερφε το κατανοω.. οτι κ να βαλω δεν εχει σημασια..

ομως εκ των πραγματων καποιο απτα 2 πρεπει να βαλω σωστα?

γιαυτο απλα ρωταω πιο παρεχει το καλυτερο shielding.. πιο πολυ για ψυχολογικους λογους :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου λέω να πάρεις απλό και φθηνό utp cat5e ή έστω cat6, μην δώσεις τα λεφτά σου σε ακριβά shielded καλώδια, δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος.

Επίσης, περνάς το μεγαλύτερο μέρος του σήματος μέσα από την ηλεκτρική εγκατάσταση του σπιτιού σου με το powerline που πήρες, το να ανησυχείς για τυχόν παρεμβολές στις άκρες του είναι :rofl:

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.