Jump to content



windows 2000 server


D-NAME

Recommended Posts

εχω στεισει σε ενα δικτυο στο server τα win2000 server. Δεν μπορω με τιποτα να βρω τις ρυθμησεις που κληδωνει τον χρηστη απο εγγατασταση προγραμματων, αλλαγη ρυθμησης της επιφανιας εργασιας,...

Πες τε μου αν ξερει καποιος πως λεγετε αυτη η ρυθμηση.

ειναι στο administrator tools θυμαμε κατι με computers and users και μετα στο users and police. αλλα δεν υπαρχει πουθενα κατι τετοιο.

Και αν γυνετε γενικα τις ρυθμησεις που κανω.

Τον εχω κανει domain controler με dcpromo.

Οι αλλοι δεν μπορουν να συνδεθουν στο domain. μονο ενας μπορει. εχω τα cd απο το small business server.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς αν στο δικό του μηχάνημα είναι απλός user δεν έχει εξ' ορισμού δικαίωμα να εγκαταστήσει προγράμματα.

Τώρα τα group policies εφαρμόζονται από το Active Directory USers and Computers. Μπορείς να εφαρμόσεις policies ή σε όλο το domain (δεξί κλικ --> properties στο domain --> group policies) ή σε Organizational Units (OU) που θα φτιάξεις μέσα στο AD.

Εάν δεν μπορούν τα clients να συνδεθούν στο domain ίσως δεν βρίσκουν τον Domain Controller. Πρέπει να βεβαιωθείς ότι έχουν δηλωμένο DNS server τον domain controller (υποθέτω ότι δεν έχεις ξεχωριστό name server).

Link to comment
Share on other sites

xp ειναι τα μηχανηματα.

Και ολα ειναι copy. δεν ξερω καν ποσα pc περνει. ευτο σκεφτικα και εγω. αλλα εχει μια συνοδευτικη δισκετα που λεει για 5 client. πηγα να την εγγαταστησω και μου λεει οτι ισως ειναι copy...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι έχεις "ανεβάσει" όλα τα μηχανήματα στο domain, και ότι έχεις φτιάξει τα user accounts στο AD. Στο AD και στον φάκελο computers πρέπει να βλέπεις τα computer accounts έτσι;

Αν ναι σε όλα αυτά μήπως έχεις "σκαλίσει" τίποτα στα security policies και ο server μπορεί να δεχθεί μόνο 1 connection τη φορά;

Αλήθεια κατά την εγκατάσταση που σου ζητούσε client accsess licence τί έδωσες "per server" ή per seat" και τι αριθμό έδωσες;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από netcrawler

Σωστός ο PAXMAN Αλλα στο SBS δέν σου δίνει επιλογή να αλλάξεις της άδειες

Αλλα βέβαια πάντα υπάρχει η λύση...

Δεν το ήξερα αυτό για τα SBS. Δεν έχουν περάσει καθόλου από τα χέρια μου. Γηράσκω αεί διδασκόμενος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα εχω μπςρδεψει ολα. Πεσ'τε τι πρεπει να κανω για να ορισω τα κλειδοματα.

Και να βαλω ολα τα pc αν γυνετε.

Θελω να μην μπωρουν να αλλαξουν την επιφανια εργασιας,screen saver, να διμιουργουν-αποθυκευουν αρχεια μονο σε εναν φακελο. και να παιζουν ολα τα παιχνιδια. 3 δεν παιζουν. τις siera.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.