Jump to content



3G modem laptop mod


gaig

Recommended Posts

Καλημερα παιδια

Ηρθε η φετινη αναβαθμιση απο την εταιρεια στο λαπτοπακι. Οπως παντα, δεν το bootαρα καν (περιμενω εναν 830 256GB) και του ξηλωνω την "πλατη" να ριξω ενα βλεφαρο στα σωθικα του.

Και βλεπω μια mini pcie με 2 ufl connectors για 3G! Εκσταση! Η ιδεα και μονο να αγοραζω μια sim οπου πηγαινω και να γλιτωνω usb χαζοmodemακια, etc ηταν αρκετη για να ξενυχτησω ψαχνοντας! Ειχα και παλιοτερα ενα netbook με 3G modem, αλλα μου ειχε βγαλει την πιστη.

Τελικα, δεν μπορεσα να βρω πολλα πραγματα..

Ενα συνηθες modem που χρησιμοποιειται ειναι το ericsson F5521GW το οποιο παρατηρησα οτι χρησιμοποιειται και σε μεγαλυτερα μοντελα. (εγω εχω το probook 4341s) Mια σελιδα ειναι εδω: Review HP ProBook 6560b Notebook - Notebookcheck.net Reviews

Εχει κανεις ιδεα αν θα παιξει σε μενα αμα το παρω? Παιζουν μονο σε οποιο μοντελο κατσει ή πχ σε ολη την probook σειρα? Drivers βρισκει κανεις ευκολα?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα. Μακαρι και το dv7t μου να τα ειχε ετοιμα!

Βρες απο καποιο αλλο laptop τους οδηγους και καλη δουλεια !

ποιους οδηγους βρε?! Την καρτα ψαχνω ακομα! Δεν ξερω ποια πρεπει να παρω για να παιξει!

Btw, παρατηρησα οτι οι κεραιες (εχει δυο) γραφουν SS13 LTE.. λετε??!?!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά και εδώ Eircsson F3507G/DELL5530 HSDPA WWAN MINI PCI-E+GPS | eBay , είναι unlocked , δεν ξέρω αν είναι συμβατό με τον φορητό σου.

thanks για την απαντηση. Ειναι παρομοιο με αυτο που ειχα βρει και εγω.

Αλλα δεν μπορω να καταλαβω και πολυ το θεμα ασυμβατοτητας σε unlocked modem.

Δηλαδη, απ τη στιγμη που ειναι ιδιο interface και ιδιου τυπου, λογικα το μονο που χρειαζεται μετα δεν ειναι οι σωστοι drivers και το utility? Τί αλλο μπορει να παιζει? (προφανως αν το utility ειναι δυσευρετο και locked, τοτε ειναι δυσκολο)

Link to comment
Share on other sites

το θέμα του unlocked έχει να κάνει ότι παίζει με όλα τα δίκτυα , κάτι αντίστοοιχο ας πούμε του κλειδωμένου κινητού΄ή όχι .

Το θέμα όμως της συμβατότητας είναι πιο σοβαρό . Για να καταλάβεις , το παραπάνω μόντεμ είναι απόλυτα συμβατό με τις σειρές X100 και Χ200 ideapad της Lenovo. Για να δουλέψει όμως έπρεπε να κατεβάσεις τους οδηγούς από το site της εταιρείας , πράγμα που δείχνει ότι είναι και μαπόλυτα συμβατό. Δεν ξ'ερω αν η ΗΡ έχει αντίστοιχο σαιτ , για να τσεκάρεις συμβατότητα . Συνήθως πάντως δεν παίζουν όλα σε όλα . Θέλει ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε το μόντεμ που θα πάρεις να είναι συμβατό γιατί η hp αν δεν είναι συμβατό δεν σε αφήνει να προχωρήσεις και σταματάει στο bios και σου λέει για μη συμβατή κάρτα που βρήκε και δεν είναι συμβατή

Link to comment
Share on other sites

HP ProBook 4341s Notebook PC*-* HP ProBook 4341s Notebook PC - Overview - c03349684 - HP Business Support Center

Έχει δύο επιλογές

HP hs2350 HSPA+ mobile broadband module

HP un2430 EV-DO/HSPA/CDMA mobile broadband module

Unlocked HP UN2430 Sierra Wireless Gobi3000 HSPA+ Qualcomm 3G WWAN 634400-001 | eBay

H HP συνήθως έχει whitelist στο bios, τα parts πρέπει να είναι HP και μέσα στο whitelist για να παίξουν.

Link to comment
Share on other sites

HP ProBook 4341s Notebook PC*-* HP ProBook 4341s Notebook PC - Overview - c03349684 - HP Business Support Center

Έχει δύο επιλογές

HP hs2350 HSPA+ mobile broadband module

HP un2430 EV-DO/HSPA/CDMA mobile broadband module

Unlocked HP UN2430 Sierra Wireless Gobi3000 HSPA+ Qualcomm 3G WWAN 634400-001 | eBay

H HP συνήθως έχει whitelist στο bios, τα parts πρέπει να είναι HP και μέσα στο whitelist για να παίξουν.

σε ευχαριστω πολυ για τον κοπο σου! Ειχα ηδη βρει αυτη τη σελιδα και εψαχνα μανιωδως για το un2430. To hs2350 αν δεν κανω καποιο σοβαρο λαθος ειναι το ericsson f5521gw που ειπα στην αρχη. Επισης, στη σελιδα της HP δεν αναφερει κατι για συμβατοτητα του un2430 με το 4341s

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/aa/en/sm/WF32a/A1-329290-64274-1130363-1130363-5153983-5153986.html

Γενικως ειχα δει οτι αυτα τα parts εχουν αλλα ονοματα, εντελως διαφορετικα απο τους κατασκευαστες τους.

Αυτο που λες για τη whitelist, υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να τη δω καπως? Ή απλα θα ανακαλυψω αν η καρτα ειναι στη whitelist αφου την αγορασω και την εγκαταστησω?

Έγινε επεξεργασία από gaig
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

τρελο digging μετα απο 2 χρονια.. Αλλα ετυχε να πεσω πανω στο ποστ (επισης ειναι λιγο βαρετος ο τελικος..) και μπορει να τυχει σε κανεναν αλλον και να του φανει χρησιμο.

Παρολο που δε βρισκοταν στους drivers της hp το hs2350 για το δικο μου μοντελο (παρα μονο για μεγαλυτερα/ακριβοτερα) επαιξε και παιζει μια χαρα (οπως ηταν και το αναμενομενο)

Τιμη, 145+ΦΠΑ για το ericsson μοντελο και 200κατι+ΦΠΑ για το sierra wireless. Τιμη απο ebay καπου 15 ευρω με μεταφορικα, πραγματικα κατακλυζεται απο τυπους που πουλανε τα modem που ξηλωνουν απο τα λαπτοπ τους.

Επισης, ισως λογω της μεγαλυτερης κεραιας που διατρεχει ολο το πλαισιο της οθονης, παιζει πολυ καλυτερα το 3G απο οτι στο κινητο με την twin sim:daisy:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.