Jump to content



MSI m/b + CPU Cooler fan speed


Tomahawk

Recommended Posts

Έχω την P67A-C43 (B3 stepping) με έναν 2100 και την Xigmatek SD963.

Απο την αρχή που το έχω στήσει έχω το εξής πρόβλημα, bootάρει, όλοι οι fans (2 x 120 + 1 της Loki)

δουλεύουν στο 100%, μπαίνω στο MSI Control Center ρυθμίζω τον ανεμιστήρα την CPU 50%, ηρεμεί το κεφάλι

μου αλλα στο επόμενο boot πάλι τα ίδια...

Υπάρχει λύση γιατρέ;;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την P67A-GD65 (B3)

Αν μπεις στο BIOS μπορείς να ρυθμίσεις χειροκίνητα την ταχύτητα σε fans. Έχω βάλει στο δικό μου 12.5% speed σε CPU fan με target temperature τους 55 οC. Επίσης έχει και έλεγχο στα υπόλοιπα fan με λιγότερες όμως επιλογές. Εκει δίνει 50%, 75% και 100%. Ότι και να επιλέξεις όταν μπεις μέσα στα windows στο Control Center στα δείχνει σε auto και αν τα πειράξεις νομίζω πάνω στις ρυθμίσεις που δίνεις σε CC χωρίς να γυρίζουν σε αρχικές από BIOS.

Ρίξε μια ματια και στο δικό σου BIOS. Επειδή είναι πάνω-κάτω ίδιες σειρές οι μητρικές μας δεν νομίζω να έχουν μεγάλη διαφορά τα BIOS και οι επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.