Jump to content



Προβλημα με το pc!


fatal

Recommended Posts

Τί ακριβώς σου κάνει και ποιά είναι η καρτούλα σου ?

Όσον αφορά το hirens bootcd Που είναι από τα πλέον γνωστά χρήσιμα όλα σε ένα boot cd, έχει στην κατηγορία των testing tools προγράμματα όπως, CPU/Video/Disk Performance Test 5.7 / Video Memory Stress Test 1.7.116 + CE. τα οποία στρεσάρουν/τσεκάρουν γενικά και την μνήμη της κάρτας γραφικών. Άν έχει σοβαρό θέμα η κάρτα θα δείς ότι θα νεκρώσει και θα σβήσει λογικά πάνω στο τέστ.

=====

Το πιό γνωστό πρόγραμμα για να δείς άν υπάρχει ΘΕΜΑ με την κάρτα όταν αυτή κυρίως χρησιμοποιείται στα games, υπάρχει υπερθέρμανση και άλλα, είναι το FURMARK. Τρέξτο σε stability mode με την ανάλυση που χρησιμοποιείς κανονικά (όταν δέν είχες πρόβλημα) και δές άν βλέπεις artifacts (τσέκαρε τα βιντεάκια στην επίσημη σελίδα για να δείς τί εννοώ) ή κολλάει η κάρτα.

Εχω την ATI X1950 xtx και εχω πρόβλημα με την υπερθέρμανση...βασικά είχε απο παλιά,και την ανοιξα να βαλω καινουρεια πάστα μηπως αλλαζε τιποτα,και οταν την εβαλα παλι μπρος ο ανεμιστιρας δεν ετρεχε,μετα συνδεσα τον ανεμιστήρα με το τροφοδοτικο απευθείας και ετρχε με 100% ταχύτητα,αλλα πάλι για καποιο λόγο εσβινε το pc και αναγκάστικα να συνδέσω τα 2 καλώδια ρεύματος με το τροφοδοτικό και τα αλλα 2 πανω στην κάρτα (αυτα πρεπει να ειναι και καλα για να το ελένχω και τέτοια) αλλα απο τότε τρέχει με 13% και υπερθερμένεται...φοβάμαι να πάρω αλλη ψήκτρα μηπως μου κάνει το ίδιο πρόβλημα οταν ετρεχα τον ανεμιστήρα 100%...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.