Jump to content



Προβλημα με το pc!


fatal

Recommended Posts

Χαιρετω το φορουμ μετα απο πολυ καιρο!

Ας μπω στο ψητο! Εχω προβλημα στο pc...

Ανοιγει κανονικα φορτωνουν τα windows αλλα μετα κανει restart πριν ολοκληρωθει ολο το boot..

Μου βγαζει μπλε οθονη με κατι γραμματα και μου λεει τσεκαρε αν το hardware ειναι καλα συνδεδεμενο.. ολα ομως ενταξει..Δοκιμασα φορματ, αλλα πριν ολοκληρωθει το φορματ μου εβγαλε το ιδιο πραγμα..

Θα μπορουσα να λυσω μονος το θεμα αμα ειχα κομματια απο υπολογιστη (θα τα δοκιμαζα ενα ενα) αλλα δυστηχως δεν εχω τιποτα..

Αποψη μου ειναι πως πρεπει να καηκε ο σκληρος και μαλλον ειναι καιρος για σατα3!!!

Αποψεις δεκτες!

Ευχαριστω, Μιχαλης! :flower:

Link to comment
Share on other sites

Δε διαβάζει το δίσκο δηλαδή. Ανοιξε τον πύργο και πάτα από πάνω με το δάκτυλό σου την τροφοδοσία και το sata του σκληρού μήπως δεν κάνει επαφή. Από το biοs τον βλέπει το σκληρό?

Link to comment
Share on other sites

Από το bοοt device priοrity για παράδειγμα... Δε μας είπες και το μοντέλο της μητρικής σου. Τον σκληρό τον έχεις καιρό ή είναι καινούργιος? Μήπως έκανε κανένα περίεργο θόρυβο τελευταία?

Link to comment
Share on other sites

Gigabyte 770ta-ud3 ειναι η μητρικη! Οχι περιεργο θορυβο δεν εκανε, απλα μια μερα επαιζα με το ρευμα γιατι δεν εκανε καλη επαφη η καρτα γραφικων και ανοιγοεκλεινα εναν διακοπτη ισως απο εκει να δημιουργηθηκε το προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να φταιει τιποτα αλλο? Ας πουμε οι μνημες? Αλλα δεν νομιζω..

Η μητρικη ειναι μια χαρα, η Gpu επισης δεν θα λειτουργουσε η οθονη αν ειχε καει...

Οποτε με βλεπω για εξοδα παλι :shout:

Link to comment
Share on other sites

Φόρτωσε ένα live cd σάν το γνωστό Hirens Boot Cd και τσέκαρε μνήμες μία μία με MEMTEST (άν έχεις πάνω από ένα module, βγάλτα και άφησε ένα ένα για να τεστάρεις). Τέλος άν οι μνήμες είναι OK, προχώρα σε ελεέγχους του σκληρού. Αρχικά δές με ένα checkdisk μέσω του εικονικού windows xp που έχει το hirens και μετά δές τι αποτελέσματα θα σου βγάλει σχετικά με errors/bad sectors etc το hd tune/hard disk sentinel και άν θές χρησιμοποίησε και τα dos tools που έχει π.χ το HDAT2.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω νεα.!

Ετρεξα το live cd που μου προτεινες και δεν μου εβγαλε ουτε ενα σφαλμα.,

Αλλαξα σκληρο με εναν ΙDE, τα Ubuntu 10.04 εμπαιναν κανονικα αλλα τα 12.04 δεν μπαινουν. Τα windows επισης δεν μπουταρουν! Δεν ξερω τι αλλο να κανω. Λετε να φταιει καμια Mobo?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω νεα.!

Ετρεξα το live cd που μου προτεινες και δεν μου εβγαλε ουτε ενα σφαλμα.,

Αλλαξα σκληρο με εναν ΙDE, τα Ubuntu 10.04 εμπαιναν κανονικα αλλα τα 12.04 δεν μπαινουν. Τα windows επισης δεν μπουταρουν! Δεν ξερω τι αλλο να κανω. Λετε να φταιει καμια Mobo?

Οι μνήμες δε σου έβγαλαν σφάλμα ή και ο σκληρός?

Τo ubuntu το έτρεξες από liveCD ή έκανες εγκατάσταση; Διότι είναι αρκετά παράδοξο να σου παίζει το 10.04 και όχι το 12.04 (για δώσε specs του μηχανήματος)

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δυσκολούτσικο αλλά όχι απίθανο να φταίει η μητρική. Όταν λές no errors δοκίμασες μια μιά μνημούλα ξεχωριστά όπως είπαμε κ τσέκαρες full τον δίσκο ? Έστω και 2 bad sectors σε ένα κομμάτι δίσκου θα μπορούσαν να σε κάνουν να σκοντάψεις όταν πάει να γίνει εγκατάσταση/ να φορτώσει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε ενα bad sector δεν εβγαλε..Λετε να φταιει η gpu?

Κατεβασα τα Lιnux για να τα κανω install. Tα εβαλα σε cd. Και η εγκατασταση δεν γινοταν γιατι η οθονη εβγαζε παρασιτα, ασπρομαυρα παντου και κολουσαν ολα, σκεφτηκα μπορει να φταιει το Cd, αλλα δοκιμασα και αλλο cd, και παλι το ιδιο...Χαλουσε ολη η οθονη!

Πριν γινει ολο αυτο το μπερδεμα οταν ακομα το pc δουλευε κανονικα, σε καποια στιγμη εκει που σερφαρα crashare ο driver της nvidia και εκανε ρεσταρτ (ο driver), μετα απο λιγο κολλουσε εντελως και επρεπε να κανω restart το pc!!!! :help1:

Ισως γι αυτο να μην bootarei τωρα καθολου!

Link to comment
Share on other sites

Η 8500GT παίζει απροβλημάτιστα στο linux εδώ και χρόνια.

Εφόσον λες ότι ο δίσκος και οι μνήμες είναι Ok, είναι πιθανόν να παραδίδει πνεύμα η κάρτα σου. Αν μπορείς δοκίμασέ τη σε άλλο pc ή δοκίμασε με μια άλλη κάρτα στο pc σου.

Link to comment
Share on other sites

Φόρτωσε ένα live cd σάν το γνωστό Hirens Boot Cd και τσέκαρε μνήμες μία μία με MEMTEST (άν έχεις πάνω από ένα module, βγάλτα και άφησε ένα ένα για να τεστάρεις). Τέλος άν οι μνήμες είναι OK, προχώρα σε ελεέγχους του σκληρού. Αρχικά δές με ένα checkdisk μέσω του εικονικού windows xp που έχει το hirens και μετά δές τι αποτελέσματα θα σου βγάλει σχετικά με errors/bad sectors etc το hd tune/hard disk sentinel και άν θές χρησιμοποίησε και τα dos tools που έχει π.χ το HDAT2.

Θελω να σε ρωτίσω αν ξέρεις καποιο παρόμοι πρόγραμμα για να ελένξω την gpu μου. Στάνταρ μου έχει πρόβλημα...αλλα θελω να μου το πεί και το pc...:p

Link to comment
Share on other sites

Θελω να σε ρωτίσω αν ξέρεις καποιο παρόμοι πρόγραμμα για να ελένξω την gpu μου. Στάνταρ μου έχει πρόβλημα...αλλα θελω να μου το πεί και το pc...:p

Τί ακριβώς σου κάνει και ποιά είναι η καρτούλα σου ?

Όσον αφορά το hirens bootcd Που είναι από τα πλέον γνωστά χρήσιμα όλα σε ένα boot cd, έχει στην κατηγορία των testing tools προγράμματα όπως, CPU/Video/Disk Performance Test 5.7 / Video Memory Stress Test 1.7.116 + CE. τα οποία στρεσάρουν/τσεκάρουν γενικά και την μνήμη της κάρτας γραφικών. Άν έχει σοβαρό θέμα η κάρτα θα δείς ότι θα νεκρώσει και θα σβήσει λογικά πάνω στο τέστ.

=====

Το πιό γνωστό πρόγραμμα για να δείς άν υπάρχει ΘΕΜΑ με την κάρτα όταν αυτή κυρίως χρησιμοποιείται στα games, υπάρχει υπερθέρμανση και άλλα, είναι το FURMARK. Τρέξτο σε stability mode με την ανάλυση που χρησιμοποιείς κανονικά (όταν δέν είχες πρόβλημα) και δές άν βλέπεις artifacts (τσέκαρε τα βιντεάκια στην επίσημη σελίδα για να δείς τί εννοώ) ή κολλάει η κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.