Jump to content



Best Light CMS?


CherryB

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Εδώ και λίγο καιρό ψάχνω να βρω ένα CMS που να μην έχει πάρα πολλά "μπλιμπλίκια" και να κάνει τα βασικά αλλά να έχει και δυνατότητα επέκτασης.

Δεν ήθελα τα κλασικά όπως Joomla!, Drupal και WordPress γιατί έχουν διάφορα θέματα και έχουν πάρα πολλές επιλογές που μου είναι άχρηστες. Επιπλέον είναι πιο αργά σε σχέση με αυτά που κατέληξα.

Ανάμεσα στα πολλά κατέληξα σε αυτά τα 5:

1. ContaoCMS - https://sourceforge.net/projects/contao/

2. TangoCMS - TangoCMS version 2.6.0 Demo - opensourceCMS

3. CompactCMS - CompactCMS version 1.4.1 Demo - opensourceCMS

4. CMS Made Simple - CMS Made Simple version 1.10.3 Demo - opensourceCMS

5. ALPHA CMS - ALPHA CMS version 10.0 Demo - opensourceCMS

Εσείς ποιο μου προτείνετε?

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να δώ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Από CMS δεν ξέρω πολλά, αλλά από programming κάτι κάνουμε. Διάλεξε αυτό που έχει μεγαλύτερη/πρόθυμη κοινότητα.

Όταν θα "σκαλώσεις" δε θα χρειάζεται να ψάχνεσαι για το κάθε τι του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά.

Είδα τα 2 τελευταία που δείχνουν πιο σοβαρά.

Το CMS Made Simple έχει κάτι κόλπα με templates αλλά δε θα με βοηθήσσουν πολύ γιατί δεν έχω ασχοληθεί.

Το ALPHA CMS μου φένεται απλό και κατανοητό απλά από ότι κατάλαβα μέχρι τώρα είναι ψιλο-αυτοματοποιημένα πολλά πράγματα γι αυτό το documentation που έχει είναι μόνο για προγραμματιστές.

Να πω την αλήθεια μου θυμίζει λίγο Code Igniter φιλοσοφία αλλά δε ξέρω κιόλας πολλά.

Βαρίεμαι και τον προγραμματισμό :sorry:

:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.