Jump to content



Βοήθεια με watercooling!


dean

Recommended Posts

Καλησπέρα,

σκέφτομαι να βάλω υδρόψυξη στο pc μου και θα ήθελα κάποια βοήθεια όσον αφορά στο τί εξαρτήματα θα χρειαστώ και ποιές εταιρείες να κοιτάξω. Ως τόσο η μόνη εμπειρεία που έχω είναι με έτοιμα σετάκια όπως H60 - H100. Τώρα από άποψη χρημάτων δεν έχω κάποιο budget οπότε το αν τελικά θα προχωρήσω άμεσα εξαρτάται από την επιλογή των εξασρτημάτων και πόσο θα κοστίζουν συνολικά .

Κάθε συμβουλή δεκτή

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Σύστημα: CPU: i5 3570k , MOTHERBOARD: Gigabyte Z77x-d3h, RAM: 4x4 ddr3 corsair Vengeance 1600, GPU: sapphire 7870 OC edition, CASE: Cosmos Pure, COOLER: Corsair H60, PSU: Corsair CX-600. Με τις θερμοκρασίες δεν έχω ακόμα πρόβλημα γιατί ήμουν φειδωλός στο overclocking που έχω κάνει ώστε να κρατάω τις μέγιστες θερμοκρασίες κάτω από 65 βαθμούς. Κυρίως όμως με ενδιαφέρει η εμφάνιση και γι αυτό θέλω να βάλω σύστημα υδρόψυξης, συν ότι θέλω σιγά σιγά να ξεκινήσω να πειράζω τον υπολογιστή μου για να έχω ασχολία.

Κάνω μια διόρθωση ή μάλλον προσθήκη στο κείμενο: Έχω 2 HDD Caviar Blue κ εναν SSD OCZ vertex 2 60gb για να κάνω boot τα windows (είναι ήδη στο πρόγραμμά μου να αναβαθμιστεί)

Link to comment
Share on other sites

Ok αν είναι θέμα εμφάνισης σε καταλαβαίνω απόλυτα

Για cpu κάτι τέτοιο το θεωρώ αρκετά καλό

Eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

Ευχαριστώ για την απάντηση :)

Έχω μια δυο ερωτήσεις χεχε!

1)Το ρεξερβουάρ είναι ταυτόχρονα και αντλία ;

2)Στο ίδιο σύστημα μπορώ απλά να προσθέσω κι ένα waterblock για γραφικών;

3)Από τροφοδοτικό θα χρειαστώ μεγαλύτερο λόγω υδρόψυξης;

Τελικά βγήκαν 3 οι ερωτήσεις...

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι

2) Αν πας και για gpu εκτός απο ψυγεία βάζεις και άλλη αντλία res και κοιτάς εδώ

Alphacool VPP655 –Single Edition Watercooling Pump

XSPC Acrylic Dual 5.25? Reservoir for Laing D5

ή

XSPC D5 Dual Bay Reservoir 5.25? for Laing D5 Black

Laing Threaded Rim for D5 - VPP655

3) όχι

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα να μπερδεύομαι τώρα!

Άρα για να βάλω gpu block θα χρειαστώ και την πρώτη αντλία -ρεζερβουάρ και άλλη μια αντλία -ρεζερβουάρ;

Ή απλά αντικαθιστούμε με μια πιο δυνατή;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.