Jump to content



Ερωτήσεις για το Powerline Adapter


kosmos890

Recommended Posts

αγορασα ενα σετ μπριζακια powerline της zyxel και δουλευουν κανονικα, και θελω να ρωτησω:

1.αν αγορασω αλλο ενα μπριζακι αν γινεται να παρω μονο ενα , αλλιως ενα ζευγαρι και χρησιμοποιησω τα μπριζακια αυτα και σε αλλες μπριζες του ζπιτιου θα δουλευουν?

2.αν ναι πρεπει να ειναι της ιδιας μαρκας? για σκευτομουν να παρω TP-link η devolo για καλυτερα!

3.Υπαρχουν powerline και αδιαβροχα? για μπριζες σε κηπο κλπ?

Σας ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία από ababapanos
Link to comment
Share on other sites

αγορασα ενα σετ μπριζακια powerline της zyxel και δουλευουν κανονικα, και θελω να ρωτησω:

1.αν αγορασω αλλο ενα μπριζακι αν γινεται να παρω μονο ενα , αλλιως ενα ζευγαρι και χρησιμοποιησω τα μπριζακια αυτα και σε αλλες μπριζες του ζπιτιου θα δουλευουν?

2.αν ναι πρεπει να ειναι της ιδιας μαρκας? για σκευτομουν να παρω TP-link η devolo για καλυτερα!

3.Υπαρχουν powerline και αδιαβροχα? για μπριζες σε κηπο κλπ?

Σας ευχαριστω!

1. Ναι (ακόμα και 1 να πάρεις)

2. Όχι. Η μάρκα δεν παίζει ρόλο.

3. Δεν νομίζω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
1. Ναι (ακόμα και 1 να πάρεις)

2. Όχι. Η μάρκα δεν παίζει ρόλο.

3. Δεν νομίζω

Εγώ έχω δύο παλιά 100άρια (τριετίας) NETGEAR, και θα ήθελα να μου πείτε εάν θα συνεργασθούν με άλλα πιο καινούρια 500άρια σε άλλες μπρίζες, ώστε να μην τα αλλάξω και χρειασθώ 4.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δύο παλιά 100άρια (τριετίας) NETGEAR, και θα ήθελα να μου πείτε εάν θα συνεργασθούν με άλλα πιο καινούρια 500άρια σε άλλες μπρίζες, ώστε να μην τα αλλάξω και χρειασθώ 4.

Όταν λες 100ρια εννοείς 85Mbps;Αν ναι,τότε δυστυχώς δεν θα συνεργαστούν με 500ρια,πρέπει να πάρεις καινούρια.Τα 200ρια συνεργάζονται με τα 500ρια.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες 100ρια εννοείς 85Mbps;Αν ναι,τότε δυστυχώς δεν θα συνεργαστούν με 500ρια,πρέπει να πάρεις καινούρια.Τα 200ρια συνεργάζονται με τα 500ρια.

Τι διαφορά θα έχω εάν πάρω 500άρια ή 200άρια;

Βρήκα αυτά:

CF-WR500M 500Mbps Multi-function Powerline Adapter for Laptop Desktop | Everbuying.com

CF-WR200M 200Mbps Multi-function Powerline Adapter for Laptop Desktop | Everbuying.com

Link to comment
Share on other sites

προφανώς με τα 500ρια θα έχεις (σε βέλτιστες συνθήκες) καλύτερη ταχύτητα.Αν τα βάλεις επάνω σε πολύπριζα η ταχύτητα πέφτει.Σε καμία περίπτωση βέβαια δεν θα καταφέρεις να πιάσεις την ονομαστική ταχύτητα.

Προσωπικά αν αγόραζα τώρα powerline θα έπαιρνα 500ρια.

Δεν αξίζει τον κόπο να κοιτάς από εξωτερικό,τις ίδιες τιμές έχουν και εδώ πάνω κάτω:

TP-LINK TL-PA411KIT AV500 Mini Powerline Adapter Starter Kit | Skroutz.gr

έχω τα αντίστοιχα σε 200ρια και είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για πείτε λίγο, με τελευταίας τεχνολογίας (500άρια; ) από pings, torrents, downloads κτλ. πως πάει; Από μάρκες τι είναι καλύτερο;

Θέλω να συνδέσω 2 δωμάτια με το router και προκειμένου να αποφύγω τρύπημα τοίχων και καλώδια γύρω από τις κάσες των πορτών κι έλεγα μήπως το κατάφερνα έτσι.

Έγινε επεξεργασία από Andeus
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε λίγο, με τελευταίας τεχνολογίας (500άρια; ) από pings, torrents, downloads κτλ. πως πάει; Από μάρκες τι είναι καλύτερο;

Θέλω να συνδέσω 2 δωμάτια με το router και προκειμένου να αποφύγω τρύπημα τοίχων και καλώδια γύρω από τις κάσες των πορτών κι έλεγα μήπως το κατάφερνα έτσι.

Μια χαρα ειναι, απλα αν ειναι πανω απο 300μ αρχιζουν και χανουν σημα.Με την παραμικρη πτωση τασης χανουν. 2 χρονια εχουν να βγουν απο την πριζα, pings, torrents ολα κομπλε!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.