Jump to content



Καυτές θερμοκρασίες και SpeedFun


zavaras

Recommended Posts

Υποθέτω ότι μπορώ να τρίψω την ψύκτρα (ελπίζω να μην την κάνω χειρότερα), αλλά να ανοίξω τρύπα στο πλάι του κουτιού δε θέλω. Αν μπορούσα θα άνοιγα μια μεγάλη τρύπα στο πίσω μέρος στην κορυφή, που έχει θέσεις για ανεμιστήρες και θα στερέωνα εκεί το τροφοδοτικό για να βάλω στην προηγούμενη θέση του έναν ανεμιστήρα που θα απομακρύνει το θερμό αέρα γύρω απ' την ψύκτρα.

Το θέμα είναι πως κόβουν το σίδερο όμως...

Νομίζω ότι απλά θα αγοράσω δυο ανεμιστηράκια papst προς το παρόν (είναι τα πιο αθόρυβα απ' ότι διαβάζω στο φόρουμ)... με το ένα θα αντικαταστήσω αυτό της Zalman και το άλλο θα το βάλω στην πίσω μεριά του tower.

Link to comment
Share on other sites

δυσκολα να την κανεις χειροτερα. με το 500αρι θα γυαλισει ελαφρα, με 2-3 χερια κρεμα θα γινει σαν καθρεπτης.

αν δε θες να κοψεις στο πλαι, μπορεις να κοψεις στην οροφη, ακριβως μπροστα απο το τροφοδοτικο, και να βαλεις τους ανεμιστηρες που βρισκοντα διπλα απο την ψυκτρα του επεξεργαστη, να ριχνουν κρυο αερα μεσα. στην τρυπα που θα κανεις στην οροφη, θα βαλεις ανεμιστηρα που θα τραβαει μεσα απο το κουτι. τις τρυπες αυτες θα τις κανεις με ποτηροτρυπανο.

Link to comment
Share on other sites

enduracell η 7000cu δεν είναι συμβατή με τη μητρική μου. Tο καλύτερο θα ήταν να έπαιρνα μια πιο ογκώδη ψύκτρα άλλης εταιρίας, αλλά νόμιζα, μιας και δεν κάνω overclocking, ότι αυτή θα ήταν αρκετή.

.38-.45 ωραίες ιδέες αλλά το κουτί μου έχει μια μεταλλική πλάκα που το χωρίζει οριζόντια (αφήνοντας ένα άνοιγμα για τις καλωδιοταινίες), οπότε ένας ανεμιστήρας στην οροφή δεν ξέρω αν θα τράβαγε αρκετό αέρα.

Πόσο κάνει ένα ποτηροτρύπανο πάντως?

Link to comment
Share on other sites

κανενα προβλημα, απλα μεγαλωσε την τρυπα. μη φανταζεσαι οτι ο ανεμιστηρας κανει τρελη δουλεια. απλα δημιουργει τις συνθηκες για να φυγει απο κει ο αερας. οι τιμες απο τα ποτηροτρυπανα, ειναι αναλογες της διαμετρου και του υλικου τους (και τις μαρκας τους, βεβαιως βεβαιως).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.