Jump to content



Ερωτησεις αποριες για συνδεση ακουστικων σε καρτα ηχου.


rory

Recommended Posts

Χαιρετίζω το φόρουμ!!!

Έχω την Xonar D2X και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τον ήχο,αλλά θέλω να χρησιμοποιήσω και ακουστικά με την κάρτα και εδώ είναι το "μπέρδεμα"!

Η κάρτα δεν έχει έξοδο front panel για ήχο και έχει ως έξοδο για ακουστικά την ίδια έξοδο που έχει για τα μπροστά ηχεία.

Εαν συνδέσω στην έξοδο αυτή ένα splitter stereo (για να μην βάζω-βγαζω τα ηχεία και τα ακουστικά) και έπειτα ένα ενισχυτή ακουστικών θα είμαι οκ?

Επίσης σκέφτηκα την αλλαγή της κάρτας με την Xonar Xense που έχει και έξοδο για ακουστικά !με ενισχυτή! και παράλληλα έχει και έξοδο 7.1 για τα ηχεία μου(5.1)!

Η Xense φαντάζει ιδανική λύση αφού έχει και τον ενισχυτή ενσωματωμένο,αλλά δεν έχει DTS και εδώ έχω άλλη μια απορία!

Αν παίζω τα bluray με format ήχου DTS και έχω στην κάρτα 8ch επιλογή,το αρχείο ήχου από την ταινία θα πρέπει να "ακούγεται" σωστά έτσι;

Η υποστήριξη DTS (όπως στην D2X) είναι κάτι σαν upmix του δικάναλου ήχου για την δημιουργία του DTS ή κάνω λάθος;

Ελπίζω να καταλαβαίνεται τις απορίες μου! :)

Link to comment
Share on other sites

Με την πρώτη λύση θα πρέπει να βγάζεις τα ακουστικά όταν ακούς από ηχεία.

Με την Xense θα παίρνεις dts σήμα από τον Player(π.χ power dvd σε 7.1 output) και θα ρυθμίσεις την κάρτα για 8κάναλο ήχο.

ΕΔΙΤ: Βλέπω ότι η xense πάει πακέτο με ακουστικά στα 250+ ευρώ. Καλύτερα να δεις και την xonar phoebus. Όλες οι ASUS έχουν τον ίδιο ενισχυτή ακουστικών.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κλείνω τον ενισχυτή και επιλέγω 6 speakers και το αντίθετο δεν θα δουλέψει;

Η xonar phoebus δεν νομίζω πως πλησιάζει σε χαρακτηριστικά τις άλλες δυο ή είμαι λάθος;

Η Auzentech φαντάζει ιδανική και αυτή για τα λεφτά της ( αυτή είναι έτσι; ),αλλα πως ακουγεται σε σχέση με τις Xonar;

Είχα την Sb X-fi fatality platinum και σε σχέση με τις Xonar δεν μου άρεσε ο ήχος της,είναι στα ίδια επίπεδα;

Link to comment
Share on other sites

Η asus δεν έχει τις eax δυνατότητες της Auzen. Αν παίζεις παλιά games τότε και μόνο τότε η auzen έχει το προβάδισμα. Στα νέα games όλα τα eax τύπου effects έχουν ενσωματωθεί στη μηχανή ήχου των παιχνιδιών. Το eax ήταν απλά μια δεξαμενή ετοιματζίδικων εφέ που δεν λάμβαναν υπόψη τους τη διάχυση του ήχου μέσα στον εικονικό 3d κόσμο. Έτη φωτός μακριά από αυτό που θα ονομάζαμε sound physics. Γι'αυτό και πετάχτηκε στον κάλαθο των αχρήστων, αφού τα τύπου eax effects ενσωματώθηκαν στο software για τις cpu.

Όσο για το dts ούτε λόγος να γίνεται. Τώρα έχουν αναλάβει τα πάντα οι players, δηλαδή το software.

Για τον ενισχυτή ακουστικών της auzen υπάρχουν θετικά σχόλια, αλλά τα τεχνικά χαρακτηριστικά του είναι εντελώς άγνωστα. Ούτε καν ισχύ δεν γνωρίζουμε.

Τέλος έχουμε τον ψευδο-surround ήχο. Το δίλημμα είναι ανάμεσα σε dolby headphone ή cmms-3d. Επειδή έχω δύο κάρτες στο pc της asus και της xonar έχω εμπειρία και από τα δύο. Το dolby headphone βγάζει περισσότερο βάθος, αλλοιώνοντας μόνο την τονικότητα χωρίς να επηρεάζει την ποιότητα του ήχου. Το cmss-3d ακούγεται λίγο τσίγγινο. Με αρκετά πριμάτα ακουστικά και τα δύο προσφέρουν καλό positioning.

Δηλαδή αν κλείνω τον ενισχυτή και επιλέγω 6 speakers και το αντίθετο δεν θα δουλέψει;

Αναφέρεσαι σε κάρτα με ενισχυτή έτσι; Ό,τι θες θα ακούς στην περίπτωση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

1. Άμα είσαι ευχαριστημένος με την κάρτα ήχου γιατί να την αλλάξεις;

2. Ποια 5.1 έχεις; Δεν έχουν 3.5" jack για ακουστικά; Άμα βάλεις splitter θα πρέπει κάθε φορά που θα θέλεις να ακούς από τα ακουστικά να θέσεις σαν headphones στο control panel της κάρτας ήχου το input (front R/L, εκεί που θα βάλεις το splitter) για να κάνεις disable τα άλλα ηχεία και να κάνει downmix τα multichannel/surround audio.

3. To τι και αν θα γίνει downmix εξαρτάται από τα settings των ηχείων στο control panel της κάρτας ήχου σου. Άμα έχεις τα ακουστικά σου συνδεδεμένα π.χ., και επιλεγμένα στο control panel, το 5.1 DTS θα γίνει stereo.

Link to comment
Share on other sites

Το jack των ηχείων έχει την ίδια ποιότητα με το line out; Αμφιβάλλω.

Αυτό με το input που λες τί σκοπιμότητα έχει; Αφού το σπλίτερ θα μπει στα κανάλια front l/r. Θα πρέπει να βγάζεις τα ακουστικά γιατί διαφορετικά θα παίζουν μαζί με τα μπροστινά ηχεία όταν θα ακούς από τα τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια! Το σύστημα αυτό είναι μόνο για μουσική και ταινίες!

Οπότε ούτε Dolby headphone ή cmms-3d με ενδιαφέρει!Στέρεο θέλω στα ακουστικά!

Θα μου πεις τότε γιατί δεν παίρνω μια δικαναλη ήχου που θα είναι και καλύτερη,αλλά βλέπεις είναι και στην μέση το 5.1 που θέλω να βλέπω και ταινίες! :X:

Υπάρχει κάποια άλλη αξιόλογη πρόταση για αυτά που ζητάω; Η τιμή δεν είναι πρόβλημα!

Αναφέρεσαι σε κάρτα με ενισχυτή έτσι; Ό,τι θες θα ακούς στην περίπτωση αυτή.

Αναφέρομαι στην περίπτωση που βάλω στην D2X εξωτερικό ενισχυτή για ακουστικά συνδέοντας τον παράλληλα με τα ηχεία(5.1) με κάτι τέτοιο.

Έτσι όταν θα ανοίγω τον ενισχυτή και επιλέγω headphones από το panel της κάρτας να έχω την ρύθμιση ήχου για τα ακουστικά και άμα θέλω ήχο από τα ηχεία να επιλέγω 6ch και να κλείνω τον ενισχυτή! Εννοείται ότι όταν θα έχω τα ακουστικά θα πρέπει να έχω το 5.1 σύστημα κλειστό γιατί θα έχω και εκεί ήχο! Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα πιο πολύ!

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θα είμαι μια χαρά με αυτή την επιλογή έτσι;

Έχω τα HDJ2000 της Pionner προς το παρών επειδή παίζω και με κάτι deck πότε πότε,αλλά σκέφτομαι να πάρω τα AKG K601 για να ακούω μουσική στο setup αυτό!

Αξίζει η αγορά τους σε σχέση με τα HDJ2000; Θα έχω μεγάλη διαφορά στην ποιότητα του ήχου η να μην προχωρήσω στην αγορά τους;

[MENTION=1199]Volrath[/MENTION]

Το jack των ηχείων δεν έχει καμία σχέση σε ποιότητα με το line out της κάρτας!Τα Z5500 έχω!

Link to comment
Share on other sites

Δικό μου λάθος πριν. Δεν πρόσεξα την πρώτη αναφορά σε ενισχυτή.

Αυτά που έχεις παίζουν δυνατά με το οτιδήποτε. Ο πιο φθηνός ενισχυτής της fiio θα σε καλύψει.

Τα AKG K601 όπως και τα sennheiser hd 5xx είναι λίγο άμπασα και μπορεί να χάνουν σε impact στον ίδιο τομέα(ειδικά τα senn που τα ξέρω). Για μπάσο και γενικότερα καλύτερη κάλυψη του ήχου πας σε beyerdynamic dt 990 pro ή dt 770 pro(λίγο πιο θολά στις μεσαίες). Υπάρχουν και τα dt 860 με αρκετά πριμάτο, αλλά και πολύ καθαρό ήχο.

Τα 601/5χχ είναι εντελώς ανοικτού τύπου και βγάζουν πιο ανοικτό και ζωηρό ήχο στις μεσαίες σε σχέση με τα beyer(κλειστού ή ημικλειστού τύπου όλα τους τα μοντέλα).

Διαλέγεις και παίρνεις.

ΕΔΙΤ: Δες το review των δικών σου. Μετρήσεις και βίντεο.

Ο ήχος τους φαίνεται, και απ'όσα λέει ο τύπος, πολύ καλός με εξαίρεση το μπάσο που έχει λίγο απότομη πτώση κάτω από τα 100Hz και είναι ψιλοχαλαρό.

Τα AKG παίζει να έχουν καλύτερο μπάσο και σε ποιότητα και σε ποσότητα και περισσότερα πρίμα.

Είναι κρίμα όμως να αλλάξεις τόσο ακριβά ακουστικά.

Link to comment
Share on other sites

Το jack των ηχείων έχει την ίδια ποιότητα με το line out; Αμφιβάλλω.

Αυτό με το input που λες τί σκοπιμότητα έχει; Αφού το σπλίτερ θα μπει στα κανάλια front l/r. Θα πρέπει να βγάζεις τα ακουστικά γιατί διαφορετικά θα παίζουν μαζί με τα μπροστινά ηχεία όταν θα ακούς από τα τελευταία.

Εξαρτάται τι ηχεία/ενισχυτή έχεις και άμα περνάνε από το dac ή όχι. Στο δικό μου π.χ., όταν είναι κλειστός ο ενισχυτής, κάνει απλά passthrough στο jack, οπότε είναι λες και έχεις βάλει extension cord. Οπότε δε χάνεις ποιότητα. Δε ξέρω στα z5500 τι γίνεται.

Έχεις το splitter στο F(L/R), ηχεία και ακουστικά πάνω. Μιας και μιλάμε για 5.1, έχει επίσης συνδεδεμένα τα center/sub και R(L/R). Φοράς τα ακουστικά. Πατάς το κουμπάκι των ηχείων για power off. Τα ακουστικά παίζουν σαν F(L/R) χωρίς να υπάρχουν ηχεία για τα άλλα κανάλια. Άμα πας στο control panel και επιλέξεις headphones/2.0/stereo whatevah όμως έχεις κανονικό 2.0 ήχο από τα ακουστικά σου.

Αμφιβάλω άμα θα έχεις προβλήματα έντασης στα ακουστικά άμα έχεις τα ζ5500 κλειστά, δεν είμαι σίγουρος όμως.

EDIT:

Το jack των ηχείων δεν έχει καμία σχέση σε ποιότητα με το line out της κάρτας!Τα Z5500 έχω!

Tο έχεις δοκιμάσει με κλειστά τα ηχεία;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1199]Volrath[/MENTION]

Τα ηχεία όταν συνδέσεις ακουστικά κάνουν αυτόματα mute τα ηχεία!Αν κλείσω τα ηχεία κλείνουν και τα ακουστικά!

[MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION]

Αν όπως λες παίζουν παντού δυνατά(τα HDJ2000) υπάρχει περίπτωση να μην δω και διαφορά βάζοντας headamp στην κάρτα;

Θα κάνω διάφορες δοκιμές και θα επανέλθω!

Link to comment
Share on other sites

Και το passthrough μπορεί να εισάγει θόρυβο.

Καλά, μην είμαστε ψύρες τώρα...Και το να έχεις στραβώσει το καλώδιο μπορεί να εισάγει θόρυβο, και οι αυξομειώσεις στη τάση του ρεύματος μπορεί να εισάγουν θόρυβο, και και και...Ο ορισμός του passthrough είναι το σήμα να βγαίνει ανέπαφο.

Όσο για τα άλλα σκέψου το αντίθετο. Να θες να παίξεις δηλαδή 5.1 από τα ηχεία με τα ακουστικά πάνω στο σπλίτερ.

Θα παίζουν και τα ακουστικά ταυτόχρονα. Φοβάσαι ότι θα ακούγονται, όταν θα παίζουν τα z5500; Στη χειρότερη βάζει και ένα 3.5mm extension και το βάζει μόνιμα στο splitter, για να μπορεί να τα μπαζοβγάζει χωρίς να πάει πίσω από το κουτί.

[MENTION=1199]Volrath[/MENTION]

Τα ηχεία όταν συνδέσεις ακουστικά κάνουν αυτόματα mute τα ηχεία!Αν κλείσω τα ηχεία κλείνουν και τα ακουστικά!

:( Στα z2300 που έχω παίζουν κανονικά, και με κλειστά τα ηχεία. Στον δε δικάναλο ενισχυτή μου, παίζουν κανονικά ακόμα και εκτός μπρίζας να τον έχω.

Link to comment
Share on other sites

Rory τα ξανακοίταξα λίγο τα ακουστικά σου. Ούτε καν διαφορά στον ήχο θα υπάρχει με απλή κάρτα ήχου. Όσο για την ένταση αντέχουν μόλις 4mW. Οπότε είσαι εντάξει.

Δες μόνο αν παραμορφώνουν στις μεγάλες εντάσεις με την κάρτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί κατέληξα και εγώ!Θα τα βάζω όπως είναι στην κάρτα με ένα splitter!

Έπαιξα με αρκετές ρυθμίσεις και η μόνη παραμόρφωση που ίσως έχουν είναι στις χαμηλές συχνότητες!

Δεν ξέρω,ίσως να είναι και ιδέα μου,ίσως να φταίει και το αρχείο που παίζω κάθε φορά!

Δοκίμασα διάφορες τιμές στο crossover,αλλά δεν βρήκα κάποια που να με ικανοποιεί αρκετά.Άσε που απενεργοποιημένο μου φαίνεται καλύτερος και πιο ογκώδης ο ήχος χαμηλά,αλλά σε μεγάλη ένταση παρατηρώ όπως είπα ίσως λίγη παραμόρφωση! :hm:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.