Jump to content



cpu 3.2e speed 2.8???????


gbak

Recommended Posts

Εχω μια απορια πηρα εναν P4 3.2E τον εβαλα ολα καλα τον αναγνωρισε κανονικα αλλα βλεπω κατι περιεργο στο bios startup μου βγαζει cpu 3.2 και απο κατω cpu speed 2.8??? και στα system properties στο general μου βγαζει τα ιδια λετε να χω προβλημα ?? η να θελει κανα πειραγμα απο bios???

post-560-1416071151,8231_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell [Σήμερα, στις 14:32]

πρέπει να setάρεις το BIOS της μητρικής σου σωστά προφανώς, βεβαιώσου ότι το Bus του επεξεργαστή σου είναι 200.

το bus ειναι τελικα 200.........το μονο που καταφερα ειναι να πειραξω το overclock και απο 5% να το παω 20% και δουλευει στα 3.36 τωρα με cpu temp 54 σε idle τουλαχιστον καλυτερα ετσι παρα 2.8 .......αν εχετε καμια αλλη ιδεα να προτεινετε..........

post-560-1416071152,5029_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι στο bios. Δεν μπορεί να αναγνωρίσει σωστά τον cpu και για κάποιον (εμφανώς περίεργο) λόγο του κατεβάζει 2x multiplier.

Το ίδιο είχα πάθει εγώ σε μια Epox και ο ΔΔΑ σε μια P4C800 αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD [Σήμερα, στις 18:13]

Το πρόβλημα είναι στο bios. Δεν μπορεί να αναγνωρίσει σωστά τον cpu και για κάποιον (εμφανώς περίεργο) λόγο του κατεβάζει 2x multiplier.

Το ίδιο είχα πάθει εγώ σε μια Epox και ο ΔΔΑ σε μια P4C800 αν θυμάμαι καλά.

λετε να ναι μουφα ο Presscott !!! να τον στειλω πισω να μου δωσουν αλλο.....κριμα και ειναι malaysia....μαλλον θα δοκιμασω να φορεσω ενος κολλητου εναν 3.0E και αμα τα ιδια τοτε εχει φαει κολλημα το bios!!!!

post-560-1416071152,5352_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.