Jump to content



Προτάσεις για μηχανές ~400ευρό


Recommended Posts

Σύγκριση Φωτογραφικές μηχανές : Nikon Digital Camera P510 Black + Sony Digital Camera DSC-HX200V + Canon Digital Camera SX40 HS -plaisio.gr

Έχει κανείς άποψη? Μέχρι τώρα ήμουν με μια Powershor A95 η οποία "παραδίδει πνεύμα" as we speak και λατρεύω το στριφογυριστό panel που έχει και η SX40 στο link και που οι άλλες δύο προσπαθούν να μιμηθούν. Δεν τρελένομαι με τα megapixels, είμαι περισσότερο point-and-shot τύπος αλλά όταν χρειαστεί δε φοβάμαι το manual mode. Raw δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

Άλλες τεκμηριωμένες προτάσεις ευπρόσδεκτες.

Link to comment
Share on other sites

Για να κρατησεις την επομενη μηχανη οσο κρατησες και την Α95 και με σεβασμο σε αυτην...παρε την nikon p7100.

Aλλη κατηγορια απο αυτες που κοιτας..

Στην προτεινω επειδη θες σπαστη οθονη και καμποσο ζουμ.(απο το υπερβολικα αστειο super dooper ultra zoom που ειδα στο λινκ που παρεθεσες.)

Περαν αυτων φακος ,αισθητηρας ,χειρισμος ειναι επισης αλλο επιπεδο.

Link to comment
Share on other sites

...απο το υπερβολικα αστειο super dooper ultra zoom που ειδα στο λινκ που παρεθεσες.

Αναφέρεσαι στην Canon?

Κάτι που εκτιμώ στην Canon (πέρα από περιστρεφόμενο panel) είναι το λογισμικό στην camera και οι αυτοματισμοί της που πρακτικά αυτοματοποιούν ...τις manual λειτουργίες! Τα ξέρω και από την Α95. Από την άλλη έχω και παράπονα από Canon γενικότερα καθώς εκτός από την Α95, βγήκε off και ένας εκτυπωτής Canon MP610 και με προβληματίζει λίγο. Δεν είναι ότι καλύτερο να σκας 400άρια και 200άρια, έστω κι αν είναι μετά από 7-8 χρόνια. Εξαιρετικά προϊόντα και τα δύο αλλά θα ήθελα να κρατήσουν μια 10ετία το λιγότερο.

Η Α95 είχε περάσει ένα service αντικατάστασης αισθητήρα (ανάκληση της Canon - έφταιγαν οι αισθητήρες της SONY) αλλά φαίνεται να κουράστηκε πλέον καθώς τώρα φαίνεται να κολλάει το διάφραγμα, ανοίγει όποτε θέλει και μερικές φορές μένει και ανοιχτό!

Link to comment
Share on other sites

Η p7100 ειναι αντιστοιχη της g12 (απλα εχει παραπανω εστιακη αποσταση 200mm αντι 140mm).

Βγηκε και P7700 με πιο φωτεινο φακο (φ2-4 αντι για φ2.8-5.6) +καποια αλλα...+100Ε.

(ενδεχεται να γλιτωσεις καποια απο αυτα αν γινουν τα καταλληλα παζαρια στα φωτομαγαζα)

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι αν όλα αυτά ειναι too much τελικά. Με 150 ευρόπουλα παίρνεις μια καλή compact που χωράει και στην τσέπη και αν δεν βγάλει και 10 χρόνια μικρό το κακό....

Να υποθέσω ότι έχεις κάποια Nikon?

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω τι συγκρινεις απο αυτα που βλεπεις..

Τιποτα δεν ειναι too much.Ολα εχουν την χρηση τους και την αξια τους ακομα και αν κανουν 20Κ.

H A95 δεν ηταν μια απλη compact του σωρου που απλα ετυχε να βγαλει τοσα χρονια.

Σαν να αγοραζεις στις μερες μας μια canon s95/s100

Που ισως αξιζει να δεις και αυτες (σ95 κυριως που παιζει κατω απο 300Ε).

Υπαρχουν και αλλες μηχανες (panasonic lx5 ,olympus xz1..) στην αντιστοιχη κατηγορια για να δεις.

Ο,τι δωσεις παιρνεις...

canon εχω εδω και χρονια..(δεν εχω κολλημα με τις εταιριες)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά κατέληξα σε Canon Powershot SX40 γιατί εκτός από φωτογραφική είναι και κομπλέ βιντεοκάμερα. 400 με 16άρα κάρτα από Αθηναϊκό e-shop. Ευχαριστημένος γενικά αν και δεν βρήκα χρόνο ακόμη να παίξω.

Θετικά το ότι ο χειρισμός κτλ είναι όπως στην A95 και το πολύ καλό video. (πέρα από τα λοιπά specs που είναι ΟΚ)

Αρνητικό το μέγεθος (σε σχέση πάντα με την A95) που θέλει το χρόνο του για να μάθεις να ζεις μαζί του!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.