Jump to content



Μητρική, επεξεργαστής και μνήμες


paolo6

Recommended Posts

Θέλω να στήσω ένα καινούργιο κουτί αλλά με μερικά κομμάτια που ήδη έχω και θέλω την βοήθεια σας για την μητρική για να μην κάνω καμία γκάφα. Τα κομμάτια είναι τα ακόλουθα:

1. Τροφοδοτικό Corsair VY 550W,

2. Κάρτα γραφικών Ati Radeon HD 5770,

Επεξεργαστή λέω για τον Intel i5 3570 (LGA1155) μνήμες και κουτί δεν έχω αποφασίσει. Λέω να διαθέσω γύρω στα 400 ευρώ για τα παραπάνω.Παρακαλώ για τα φώτα σας!!!Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

ΥΓ: Γράφει στον επεξεργαστή ότι έχει κάποια γραφικά και ότι θα πρέπει να τα υποστηρίζει η μητρική για να παίζουν.Τι είναι αυτό και σε τι βοηθάει;

Link to comment
Share on other sites

ο επεξεργαστής έχει πάνω ενσωματωμένη κάρτα γραφικών αλλά για να δουλέψει πρέπει να έχει και ανάλογη υποδομή η μητρική. Οι περισσότερες μητρικές πλέον υποστηρίζουν.

Με τον επεξεργαστή και τα 400€ όριο που έχεις βάλει δεν νομίζω ότι μπορείς να φτιάξεις σύνθεση.

Χονδρικά - χονδρικά έχουμε και λέμε

220€ ο επεξεργαστής

100-140€ μια καλή μητρική

Corsair τροφοδοτικό 100€

Ati Radeon HD 5770 124€

Με τα λίγα μαθηματικά μου λοιπόν μέχρι στιγμής είναι στα 550-600€ το κουστούμι.

Link to comment
Share on other sites

ο επεξεργαστής έχει πάνω ενσωματωμένη κάρτα γραφικών αλλά για να δουλέψει πρέπει να έχει και ανάλογη υποδομή η μητρική. Οι περισσότερες μητρικές πλέον υποστηρίζουν.

Με τον επεξεργαστή και τα 400€ όριο που έχεις βάλει δεν νομίζω ότι μπορείς να φτιάξεις σύνθεση.

Χονδρικά - χονδρικά έχουμε και λέμε

220€ ο επεξεργαστής

100-140€ μια καλή μητρική

Corsair τροφοδοτικό 100€

Ati Radeon HD 5770 124€

Με τα λίγα μαθηματικά μου λοιπόν μέχρι στιγμής είναι στα 550-600€ το κουστούμι.

Φίλε μου το τροφοδοτικό και την κάρτα γραφικών τα έχω, μάλλον δεν το έχω γράψει κατανοητά:confused:Τα 400-450 είναι για επεξεργαστή,μητρική,μνήμες και κουτί που θα χρησιμοποιήσω μαζί με το τροφοδοτικό και την κάρτα γραφικών που έχω.

Link to comment
Share on other sites

ναι έχω όλα τα υπόλοιπα, απλά αναφέρω αυτά που νομίζω ότι θα έχω πρόβλημα (τροφοδοτικό να μην κάνει για την mobo κτλ)

σε ενδιαφερει το overclocking;

εχεις προτιμηση σε καποιο συγκεκριμενο μαγαζι;

Link to comment
Share on other sites

INTEL CORE I5-3570 204.90 € (με 20€ επιπλεον, παιρνεις τον 3570Κ, ο οποιος ειναι ιδανικος για oc)

ASUS P8Z77-V LX 137.90 €

CORSAIR XMS3 8GB (2X4GB) 51.50 €ΣΥΝΟΛΟ: 394.30 €

Για τηνASROCK Z77 EXTREME4-M τι λέτε;;Έχω ακούσει ότι είναι καλή

Link to comment
Share on other sites

3470 + Η77 εφόσον δεν σε ενδιαφέρει το overclocking. Ίδιες επιδόσεις και 70 ευρώ λιγότερα που μπορείς να τα επενδύσεις αλλού. Δεν χρειάζεσαι z77 με κλειδωμένο επεξεργαστή.

Γιατί λες ¨αλλού¨; Πες το με το όνομα του. Αφού το ξέρεις, SSD λέγεται. :p

Ακριβώς. Να το κάνεις τι το Z77 με CPU που δεν έχει ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή; Πάρε μια Η77 mobo και τον i5 3470 και γλυτώνεις αρκετά χρήματα.

Εν τω μεταξύ στο budget σου χωράει και SSD (με καινούριο μηχανάκι, πάρε και έναν SSD. Πραγματικα θα ΝΙΩΣΕΙΣ οτι πήρες καινούριο μηχάνημα). Δες:

Mobo Asus P8H77-M LE 74,37€

CPU Intel Core i5 3470 181,88€

RAM Kingston 2x4GB 1600MHz 39,51€

Μέχρι εδώ είσαι στα 295,76€

SSD OCZ Agility 3 120GB 84,07€

Σύνολο 379,83€ + τα όποια μεταφορικά και είσαι εντός του budget σου.

Μπορείς αντί για αυτό τον SSD, να βάλεις το κατά πολύ ανώτερο Samsung 830 128GB και να ¨πιάσεις¨ το 400άρι €.

Γιατί δε θα έπαιρνα τον 3570, αλλά τον 3470: Η διαφορά τους είναι στη συχνότητα, με 3,2GHz για τον έναν και 3,3GHz για τον άλλον... και στο Graphics Max Dynamic Frequency (για την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών), με 1.15 GHz για τον έναν και 1.10 GHz για τον άλλον (κι εγώ τους αγαπώ...). Κατά τα άλλα 6MB Cache και οι δύο και όλα τα υπόλοιπα κοινά (απο το site της Intel αυτα).

Γιατί δε θα έπαιρνα Ζ77, αλλά Η77: Γιατί θα πληρώσεις παραπάνω χρήματα για να αγοράσεις τη δυνατότητα να κάνεις overclocking και τη δυνατότητα να συνδέσεις 2 κάρτες γραφικών σε full PCI-E ταχύτητες (και εδώ επίσης τους αγαπώ κι εγώ, γιατι χωρίς αυτό ίσως να μην κοιμόμουν τις νύχτες). Εσυ όμως ουτε ξεκλείδωτο CPU κοιτάς, ούτε Crossfire/SLi. Κατά τα άλλα το Η77 σου δίνει (όπως και το Ζ77) SATA 3 θύρες από το chipset για να συνδέσεις τον SSD σου και να έχεις full ταχύτητες (MARVELL SUCKS) και USB 3.0 επίσης από το chipset (ETRON SUCKS).

Αυτά τα ολίγα. Καλές αγορές.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι να κάνω :cry:. Με δεδομένο ότι έχω την Ati Radeon HD 5770 και το Corsair VY 550W με την βοήθεια σας και λίγο διάβασμα το ένα σύστημα που σκέφτομαι είναι αυτό που προτείνει ο φίλος AnimaTronic :clap: και το άλλο είναι:

i5 3570k

asroch extreme 4

corsair xms3 2x4 GB (δεν ξέρω αν ταιριάζει)

ένα κουτί (δεν με νοιάζει η εμφάνιση, μόνο η λειτουργικότητα, αερισμός,θόρυβος, μπροστινές θύρες κτλ)

Βέβαια τα 400 ευρώ πάνε περίπατο :wall: και στο μέλλον έναν ssd. Θα μου πείτε δε, ρε μεγάλε μας κοροϊδεύεις αφού δεν σε ενδιαφέρει το oc και θα έχετε δίκιο. Όμως το ξανασκέφτηκα επειδή δεν αλλάζω συχνά pc και επειδή σε λίγο καιρό μπορεί να μην μπορώ να αλλάξω (κρίση) λέω καλό θα είναι να μπορώ να κάνω oc (θα μπορώ έτσι;Δεν λέω βλακείες).Έχω όμως κάποιες ερωτήσεις για το παραπάνω σύστημα:

1. Το τροφοδοτικό μου είναι ενταξει ή δεν κάνει;

2. Αν θελήσω αργότερα να βάλω μια ακόμη ίδια κάρτα γραφικών θα μπορώ; Θα αξίζει τον κόπο ή θα έχω καλύτερα αποτελέσματα με το να πάρω με τα ίδια λεφτά μια άλλη και να πετάξω αυτή που έχω;Το τροφοδοτικό θα αντέχει και τις δυο αν τελικά αξίζει να βάλω δυο;

3. Η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών του i5 3570k σε τι ακριβώς βοηθάει;Συνεργάζεται με την δικιά μου ή δουλεύει μόνη της;

4. Για τις μνήμες τι πρέπει να κοιτάξω; Η τάση λειτουργίας τους πρέπει να ΄΄συμφωνεί΄΄ με την μητρική;

Ελπίζω να μην σας κούρασα, αλλά τι να κάνω που είμαι άσχετος :help:

Περιμένω τις πολύτιμες συμβουλές σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=25784]paolo6[/MENTION]

1. Το τροφοδοτικό σου (Corsair VX550) είναι μια χαρά και μπορεί να σηκώσει οποιοδήποτε από τα CPU που αναφέρθηκαν, σε συνδυασμό με την 5770. Μπορεί να σηκώσει και δυνατότερες κάρτες γραφικών.

2. Φυσικά και θα μπορείς να προσθέσεις μια ακόμη κάρτα γραφικών. Το θέμα είναι που θα τη βρεις. Μετά την 5770 βγήκε η 6770 και τώρα η 7770 ( η οποία είναι κάρτα χαμηλών απαιτήσεων). Από τα παραπάνω προκύπτει ότι όοοοοταν εσύ ίσως αποφασίσεις να βάλεις δεύτερη 5770, ούτε θα βρίσκεις αλλά ούτε και θα κάνει καμιά ιδιαίτερη διαφορά στην απόδοση.

3. Η ενσωματωμένη κάρτα των i3/i5/i7 λειτουργεί αυτόνομα, σε περίπτωση που δε θέλεις να προσθέσεις ξεχωριστή κάρτα γραφικών και είναι για πολύ βασικές εφαρμογές (browsing, ταινίες κλπ.).

4. Οι μνήμες που αναφέρθηκαν παίζουν στα 1.5-1.65V. Οποιαδήποτε μητρική και να πάρεις (Ζ77/Η77) θα τις λειτουργήσει χωρίς πρόβλημα.

Σχετικά με το ότι δεν αλλάζεις συχνά PC και σκέφτεσαι να πάρεις τον 3570Κ, μήπως κάνεις overclocking αργότερα:

(προσωπική άποψη)

Έστω ότι σε 3 χρόνια από τώρα ο 3570Κ αρχίζει να ζορίζεται σε διάφορες εφαρμογές (games κλπ.). Προσωπικά ΔΕΝ πιστεύω ότι αν ζορίζεται στα default, δε θα ζορίζεται υπερχρονισμένος. Αν είχες τώρα έναν Core 2 Duo E8400, ο οποίος ζορίζεται στο Battlefield 3 πχ., θα ζορίζεται είτε τον έχεις στα default του (3 GHz), είτε στα 4.2 GHz. Φυσικά δε γνωρίζουμε πως θα κινηθεί η αγορά των CPUs, οπότε μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε. Μπορεί σε 3-4 χρόνια από τώρα ο 3570Κ να θεωρείται καλός επεξεργαστής, αλλά μπορεί να θεωρείται και για τα πανηγύρια. Κανεις δεν ξέρει (ίσως η Intel :p).

Ο μόνος λόγος για τον οποίο θα αγόραζα τον 3570Κ, χωρίς όμως να με ενδιαφέρει το overclocking, θα ήταν η μεταπωλητική του αξία, όταν θα πήγαινα για αναβάθμιση. Και αυτό γιατι ο 3570Κ θα πουληθεί πιο εύκολα από τον 3470 (είμαστε αρκετοί ¨βλαμμένοι¨ με το overclocking :p)

Στη θέση σου θα έκανα αυτό που σου πρότεινα παραπάνω. Και χρήματα θα γλύτωνα και SSD θα είχα.

Επίσης μην υποτιμάς το case. Μην πάρεις το πρώτο φτηνό που θα βρεις μπροστά σου. Ένα κακό case μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα με τις θερμοκρασίες των υποσυστημάτων σου.

Αν αποφασίσεις τελικά να πας για τον 3570Κ, το set που αναφέρεις (3570Κ, AsRock Z77 Extreme4) είναι πολύ δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι αν δεν κερδίζεις σχεδόν τίποτα από το oc τότε γιατί όλοι το κάνουνε :wall:.Εγώ πίστευα ότι αν μετά από λίγο καιρό δεν μου παίζει ένα παιχνίδι από cpu με ένα oc θα μπορούσα να το παίξω, αλλά μάλλον έκανα λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι αν δεν κερδίζεις σχεδόν τίποτα από το oc τότε γιατί όλοι το κάνουνε :wall:.Εγώ πίστευα ότι αν μετά από λίγο καιρό δεν μου παίζει ένα παιχνίδι από cpu με ένα oc θα μπορούσα να το παίξω, αλλά μάλλον έκανα λάθος.

Ο κυριότερος λόγος για τον οποίο πολλοί υπερχρονίζουν τα συστήματα τους είναι για να πετύχουν μεγάλα scores σε διάφορα μετροπρογράμματα (benchmarks).

Άλλος λόγος είναι ο εξής: έχω παλιό cpu και παλιά κάρτα γραφικών και θέλω να παίξω games τελευταίας "κοψιάς". Υπερχρονίζω cpu και κάρτα γραφικών για να βέλτιώσω την κατάσταση. Ή αγοράζω μια καινούρια κάρτα γραφικών, αλλά επειδή το cpu με κρατάει πίσω (το λεγόμενο bottleneck), του ανεβάζω τη συχνότητα για να βελτιώσω κάπως τα πράγματα.

Δεν είναι λάθος αυτό που πιστεύεις. Απλα τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.

Σου δίνω μερικά παραδείγματα:

1 Ένας Core 2 Duo σήμερα ελάχιστα θα αποδώσει υπερχρονισμένος σε καινούρια games, αφού τα περισσότερα "ζητάνε" 4πύρηνα cpu. Ένας Core 2 Quad όμως υπερχρονισμένος θα μπορούσε να αποδώσει καλύτερα. Δηλαδή μεταβήκαμε απο 2 πυρήνες σε 4, οπότε οι διπύρηνοι πια, ακόμα και υπερχρονισμένοι, δύσκολα θα αποδώσουν αυτό που ζητάμε. Έτσι, επειδή δεν γνωρίζουμε τι θα κυκλοφορεί μετά από 3-4-5 χρόνια, δε μπορούμε με βεβαιότητα να πούμε οτι ο 3570Κ (μιας και γι αυτον συζητάμε) θα υπερχρονιστει και θα είναι ΟΚ. Αυτό ήθελα να πω στο παραπάνω post.

2. Για τα games, η αλλαγή cpu δεν οφελεί τόσο, όσο η αλλαγή της κάρτας γραφικών. Και σε οποιαδήποτε αλλαγή θα πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία στο σύστημα. Ας πούμε, αυτό που θέλεις εσυ, δηλαδή i5 με 5770 δεν "κολάει" καλά. Με τέτοια κάρτα γραφικών ελάχιστα θα κερδίσεις από την αλλαγή του cpu. Επίσης δεν "κολάει" ας πούμε να βάλεις i3 με ATi 7970. Είναι καλύτερο απο το δικό σου συνδυασμό (για games), αλλά όχι το ιδανικό. Το ιδανικό θα ήταν πχ i5 3470/ATi 7870 ή i5 3550/nVidia 660ti ή 3570K/ATi 7970 ή 3570Κ/nVidia 680 (και διάφοροι μεταξύ τους συνδυασμοί).

Καταλήγοντας, βλέπεις οτι υπάρχουν αρκετοί παράγοντες που επηρεάζουν το κατά πόσο θα οφελήσει ο υπερχρονισμός (παλαιότητα cpu, παλαιότητα κάρτας γραφικών, απαιτήσεις παιχνιδιών/προγραμμάτων που θέλεις να "τρέξεις", υπόλοιπο hardware κλπ κλπ κλπ.)

Πάντως αν το pc που θέλεις να φτιάξεις προορίζεται για gaming, να ξέρεις οτι η 5770 θα σε κρατάει "πίσω". Ή ανεβάζεις το budget και προσθέτεις μια καινούρια κάρτα γραφικών, ή πας σε οικονομικότερα components, με σκοπό στο δεδομένο budget να χωρέσει και μια κάρτα γραφικών.

ΥΓ 1. Δε σου αναφέρω καθόλου τους επεξεργαστές της AMD επειδή δε γνωρίζω και ΟΧΙ λόγω fanboy-σμού (νταλκά δεν έχω με καμία εταιρεία, είτε πρασίνη είτε κόκκινη, είτε πορτοκαλι και μαύρη. Οτιδήποτε, αρκεί να ικανοποιεί τις απαιτήσεις μου και φυσικά την ΤΣΕΠΗ μου).

ΥΓ 2. Βάζω στοίχημα οτι δε θα βρεις άτομο που να έβαλε SSD και να είπε ¨πεταμένα λεφτά, δεν είδα διαφορά¨. Αλλάζει εντελώς την απόκριση του συστήματος. Τι να τον κάνεις τον 3570Κ αν βάλεις λειτουργικό και προγράμματα σε κανένα παλιό μηχανικό δίσκο και σέρνεται το σύμπαν. Στα παιχνίδια ελάχιστα θα σου δώσει ο SSD, αλλά σε αυτά που κάνεις σε καθημερινή βάση στο pc σου, θα δεις το φως το αληθινό. Γι αυτο επέμενα παραπάνω για SSD.

Link to comment
Share on other sites

Ο SSD είναι must σε κάθε σύστημα. Αν υπάρχει οικονομικό θέμα τότε 60άρης μόνο για λειτουργικό, αν όχι πάμε σε 128 ή ισως 256.

Μεταξύ Η77 και Ζ77 θεωρώ τα επιπλέον χρήματα επένδυση στο σύστημα. Το SLI/Crossfire δεν τον ενδιαφέρει τώρα αλλά μελλοντικά μπορεί να στήσει σε έσχατη ανάγκη ένα crossfire ή SLI αγοράζοντας μια value κάρτα γραφικών.

Όσο για τα games μπορεί να χρησιμοποιούν πολλαπλούς πυρήνες αλλά πάλι το Α και το Ω η κάρτα γραφικών είναι. Πολύ σπάνια πλέον να σε κόβει ο επεξεργαστής και όχι η κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Ο κυριότερος λόγος για τον οποίο πολλοί υπερχρονίζουν τα συστήματα τους είναι για να πετύχουν μεγάλα scores σε διάφορα μετροπρογράμματα (benchmarks).

Άλλος λόγος είναι ο εξής: έχω παλιό cpu και παλιά κάρτα γραφικών και θέλω να παίξω games τελευταίας "κοψιάς". Υπερχρονίζω cpu και κάρτα γραφικών για να βέλτιώσω την κατάσταση. Ή αγοράζω μια καινούρια κάρτα γραφικών, αλλά επειδή το cpu με κρατάει πίσω (το λεγόμενο bottleneck), του ανεβάζω τη συχνότητα για να βελτιώσω κάπως τα πράγματα.

Δεν είναι λάθος αυτό που πιστεύεις. Απλα τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.

Σου δίνω μερικά παραδείγματα:

1 Ένας Core 2 Duo σήμερα ελάχιστα θα αποδώσει υπερχρονισμένος σε καινούρια games, αφού τα περισσότερα "ζητάνε" 4πύρηνα cpu. Ένας Core 2 Quad όμως υπερχρονισμένος θα μπορούσε να αποδώσει καλύτερα. Δηλαδή μεταβήκαμε απο 2 πυρήνες σε 4, οπότε οι διπύρηνοι πια, ακόμα και υπερχρονισμένοι, δύσκολα θα αποδώσουν αυτό που ζητάμε. Έτσι, επειδή δεν γνωρίζουμε τι θα κυκλοφορεί μετά από 3-4-5 χρόνια, δε μπορούμε με βεβαιότητα να πούμε οτι ο 3570Κ (μιας και γι αυτον συζητάμε) θα υπερχρονιστει και θα είναι ΟΚ. Αυτό ήθελα να πω στο παραπάνω post.

2. Για τα games, η αλλαγή cpu δεν οφελεί τόσο, όσο η αλλαγή της κάρτας γραφικών. Και σε οποιαδήποτε αλλαγή θα πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία στο σύστημα. Ας πούμε, αυτό που θέλεις εσυ, δηλαδή i5 με 5770 δεν "κολάει" καλά. Με τέτοια κάρτα γραφικών ελάχιστα θα κερδίσεις από την αλλαγή του cpu. Επίσης δεν "κολάει" ας πούμε να βάλεις i3 με ATi 7970. Είναι καλύτερο απο το δικό σου συνδυασμό (για games), αλλά όχι το ιδανικό. Το ιδανικό θα ήταν πχ i5 3470/ATi 7870 ή i5 3550/nVidia 660ti ή 3570K/ATi 7970 ή 3570Κ/nVidia 680 (και διάφοροι μεταξύ τους συνδυασμοί).

Καταλήγοντας, βλέπεις οτι υπάρχουν αρκετοί παράγοντες που επηρεάζουν το κατά πόσο θα οφελήσει ο υπερχρονισμός (παλαιότητα cpu, παλαιότητα κάρτας γραφικών, απαιτήσεις παιχνιδιών/προγραμμάτων που θέλεις να "τρέξεις", υπόλοιπο hardware κλπ κλπ κλπ.)

Πάντως αν το pc που θέλεις να φτιάξεις προορίζεται για gaming, να ξέρεις οτι η 5770 θα σε κρατάει "πίσω". Ή ανεβάζεις το budget και προσθέτεις μια καινούρια κάρτα γραφικών, ή πας σε οικονομικότερα components, με σκοπό στο δεδομένο budget να χωρέσει και μια κάρτα γραφικών.

ΥΓ 1. Δε σου αναφέρω καθόλου τους επεξεργαστές της AMD επειδή δε γνωρίζω και ΟΧΙ λόγω fanboy-σμού (νταλκά δεν έχω με καμία εταιρεία, είτε πρασίνη είτε κόκκινη, είτε πορτοκαλι και μαύρη. Οτιδήποτε, αρκεί να ικανοποιεί τις απαιτήσεις μου και φυσικά την ΤΣΕΠΗ μου).

ΥΓ 2. Βάζω στοίχημα οτι δε θα βρεις άτομο που να έβαλε SSD και να είπε ¨πεταμένα λεφτά, δεν είδα διαφορά¨. Αλλάζει εντελώς την απόκριση του συστήματος. Τι να τον κάνεις τον 3570Κ αν βάλεις λειτουργικό και προγράμματα σε κανένα παλιό μηχανικό δίσκο και σέρνεται το σύμπαν. Στα παιχνίδια ελάχιστα θα σου δώσει ο SSD, αλλά σε αυτά που κάνεις σε καθημερινή βάση στο pc σου, θα δεις το φως το αληθινό. Γι αυτο επέμενα παραπάνω για SSD.

Φίλε μου σίγουρα έχεις δίκιο για τα παραπάνω απλά την δεδομένη στιγμή ότι παιχνίδια που θέλω να παίξω και δεν μπορώ είναι από τον κακομοίρη τον Ε6300 και όχι από την 5770. Βέβαια εδώ πρέπει να πω ότι τα παιχνίδια που παίζω συνήθως δεν είναι first person αλλά strategy,sport (pes) και αυτό που έχω δει τώρα είναι ότι μάλλον έχω πρόβλημα από cpu παρά από κάρτα. Για παράδειγμα όταν παίζω pes 2012 αν έχω ανοιχτό και άλλο πρόγραμμα πχ torrent μου κολλάει.Απλά θέλω να πω ότι και το crysis 2 να μην παίξω δεν θα τρελαθώ, αλλά και να το παίξω σε χαμηλά γραφικά μου αρκεί αφού τουλάχιστον μπορώ να το παίξω όπως και έκανα με το υπάρχων σύστημα μου Ε6300 +5770.

Link to comment
Share on other sites

Ο SSD είναι must σε κάθε σύστημα. Αν υπάρχει οικονομικό θέμα τότε 60άρης μόνο για λειτουργικό, αν όχι πάμε σε 128 ή ισως 256.

Μεταξύ Η77 και Ζ77 θεωρώ τα επιπλέον χρήματα επένδυση στο σύστημα. Το SLI/Crossfire δεν τον ενδιαφέρει τώρα αλλά μελλοντικά μπορεί να στήσει σε έσχατη ανάγκη ένα crossfire ή SLI αγοράζοντας μια value κάρτα γραφικών.

Όσο για τα games μπορεί να χρησιμοποιούν πολλαπλούς πυρήνες αλλά πάλι το Α και το Ω η κάρτα γραφικών είναι. Πολύ σπάνια πλέον να σε κόβει ο επεξεργαστής και όχι η κάρτα γραφικών.

Οκ, θα πάρω και έναν ssd γιατί προφανώς για να επιμένετε και οι δυο τόσο πολύ είναι σίγουρο ότι είναι must!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.