Jump to content



Κοστολόγηση συστήματος


gto234

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από tristeno

Αν ο άλλος βρίσκει έτοιμες συνθέσεις με 400Ε δύσκολα θα πειστεί να αγοράσει κάτι με 700Ε όταν δεν μπορεί να ξεχωρίσει τις διαφορές.

Μην παίρνεις και όρκο.... Ο κόσμος που είναι άσχετος με τα pc, αρχίζει και το σκέφτετε πονηρά οταν τους λες για έτοιμη σύνθεση με 400 και για μεταχειρισμένο με 700, σου λέει γιατί τόσα λίγα το Α μαγαζί και αυτός θέλει τόσα.... "Μήπως η έτοιμη σύνθεση έχει κάτι ελλατωματικό?".....

Όπως είπε ο "Shaman" για αυτές τις δουλειές θέλεις ένα συγκεκριμένο target group.....

Αρχική απάντηση από saxon_747

Πωπω Τι αγιογδυτης εισαι ρε DMyl....:D

Εγώ δεν είμαι τίποτε από αυτό.... Τα μικρά μαγαζιά έχεις δεί σε τί τιμές πουλάνε τα PC??? Έχω στην περιοχή μου ένα και ήθελε 60 WD 20GB τον BB, και ήταν και stock....

’ρα μια χαρά τα δίνω τα PC, για τους άσχετους....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DMylonas [Σήμερα, στις 12:06]

Μην παίρνεις και όρκο.... Ο κόσμος που είναι άσχετος με τα pc, αρχίζει και το σκέφτετε πονηρά οταν τους λες για έτοιμη σύνθεση με 400 και για μεταχειρισμένο με 700, σου λέει γιατί τόσα λίγα το Α μαγαζί και αυτός θέλει τόσα.... "Μήπως η έτοιμη σύνθεση έχει κάτι ελλατωματικό?".....

Όπως είπε ο "Shaman" για αυτές τις δουλειές θέλεις ένα συγκεκριμένο target group.....

Εγώ δεν είμαι τίποτε από αυτό.... Τα μικρά μαγαζιά έχεις δεί σε τί τιμές πουλάνε τα PC??? Έχω στην περιοχή μου ένα και ήθελε 60 WD 20GB τον BB, και ήταν και stock....

’ρα μια χαρά τα δίνω τα PC, για τους άσχετους....

Δεν εχεις και αδικο man...;) Aπλα σε πειραζω...:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan [Σήμερα, στις 12:39]

Παιδιά χαλαρωστε...

τιμες e-shop

case 100 e

cpu amd athlon xp 2800 128e

mb gigabyte 60e

hdd samsung 80gb 65e

memory 512 3200 90e

vga ati 9600 80e

cdr + dvd 50e

19crt samsung 230e

Αυτά βγαίνουν γύρω στα 800 ε....

Κοιτάχτε τι παίρνει κάποιος με 800 και κατι ψιλα για mouse κτλ

Ισως πρέπει να το ξανασκεφτείς ή να τα πουλήσεις χωριστά!!!

Ρε παιδιά ξέρετε ποιό είναι το κακό απ'οτι έχω παρατηρήσει απο τις λιγοστές συναλλαγές που έχω κανει,οτι όταν βάζεις κάτω το τι μπορείς να πάρεις πάντα τα υπολογίζεις λιγότερα!

Βαλε keyboard,mouse,floppy,modem,printer αμέσως είσαι 100+ ευρώ πάνω.

Επίσης τι νομίζετε οτι όλοι μπορούν να αγοράσουν on-line απο e-shop (που αντικειμενικά έχει τις φθηνότερες τιμές);

Ενα συστημα με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά με το δικό μου,με εξαίρεση τον CPU που θα μπεί 2400+ και τον σκληρό που θα μπεί 80ρης απο κατάστημα όπως το Plaisio ή παρόμοιο θα βγεί κοντά στα 900+ με το ΦΠΑ!

Προφανώς δεν απευθύνομαι σε άτομα εδω μέσα που σίγουρα μπορούν να το ψάξουν και να βρούν φθηνότερα.

Απλά όταν σου λέει ο DMylonas οτι πουλάει Celeron 1.7 με ένα σωρό παλιά εξαρτήματα για 800 έ,δεν είναι να τρελαίνεσαι που εσύ θα δώσεις το δικό σου κάτω από 500?

Υ.Γ.Αλήθεια DMylonas έχω δεί και άλλα post σου που λές οτι πούλησα το ταδε μηχάνημα τοσο(ακριβά για το τι είναι).Που τους βρίσκεις τόσους άσχετους ρε φίλε και πουλάς έτσι;Είναι το επάγγελμα σου σχετικό με PC?

Link to comment
Share on other sites

εγω πουλησα σε κατι γυφτους ενα pc με celeron 400 128ram 12gb hdd cd-rw 8x monitor 15'' ..... . ...

πριν κανα 1-1.5 χρονο περιπου στα 250 ευρω..

πιστευω οτι το πουλησα πολυ καλα .... οι γυφτοι ηταν ασχετοι τους ειπα οτι γραφει cd και πετουσαν απο τη χαρα τους!!!! ..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι καθαρή εκμετάλευση βέβαια!!Εκμεταλεύεσαι το χαμηλό γνωστικό επίπεδο και το χαμηλό επίπεδο ενημέρωσης για να τους πουλήσεις φύκια για μεταξωτές κορδέλες.Αλλά επειδή σε αυτά τα λεφτά δύσκολα θα έβρισκαν κάτι άλλο συγχωρήσε!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gto234

Υ.Γ.Αλήθεια DMylonas έχω δεί και άλλα post σου που λές οτι πούλησα το ταδε μηχάνημα τοσο(ακριβά για το τι είναι).Που τους βρίσκεις τόσους άσχετους ρε φίλε και πουλάς έτσι;Είναι το επάγγελμα σου σχετικό με PC?

Βασικά φοιτητής πληροφορικής είμαι ακόμα, αλλά επειδεί δεν πατάω ποτέ σχεδόν στην σχολή εργάζομαι σε μαγαζί υπολογιστών και σε φροντιστήριο πληροφορικής. Τώρα που τους βρίσκω..... δεν είναι δα και τίποτε δύσκολο...

Για λόγος συναισθηματικούς έχω κρατήσει το χαρτί από την πρώτη μου αγγελία... Μετά το γύρισα σε εφημερίδες..... Το μηχάνημα αυτό έφυγε σε 10 μέρες....

post-419-1416071159,2209_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DMylonas [Σήμερα, στις 07:53]

Βασικά φοιτητής πληροφορικής είμαι ακόμα, αλλά επειδεί δεν πατάω ποτέ σχεδόν στην σχολή εργάζομαι σε μαγαζί υπολογιστών και σε φροντιστήριο πληροφορικής.

Αμ έτσι πέστο.Αφού δουλεύεις σε μαγαζί με Η/Υ τι να πούμε,εκεί θα τα έχεις δεί όλα!

Τώρα όσον αφορά τις αγγελίες σε εφημερίδα και εγώ το έβαλα σε μια τοπική για αγγελίες αλλά τζίφος,βλέπετε το Ηράκλειο δεν είναι ούτε Θεσσαλονίκη ούτε Αθήνα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.