Jump to content



tablet 7' ή συσκευή GPS;


MV040

Recommended Posts

σκέφτομαι να πάρω GPS (5' για να μην στραβώνομαι...) θεωρείτε καλύτερη επιλογή ένα tablet 7' (φτηνό VFM κινέζο) ή κανονικά μια συσκευή GPS; εξυπηρετεί σαν GPS δηλαδή πέραν των όσων κάνει σαν tablet και ποια τα συν και τα πλην; σε περιοχή με τυχόν απουσία σήματος κινητής τι γίνεται??? (πραγματικά δεν έχω δει πλοήγηση από κινητό π.χ για αυτό και ρωτάω) ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

αν μου λεγες οτι εχεις ταμπλετ η κινητο 4-5 ιντσες και σκεφτοσουν να παιρνες gps , θα σου λεγα οτι ειναι πεταμενα λεφτα.

τωρα δε ξερω κατα ποσο αξιοπιστα ειναι τα κινεζικα σαν συσκευες.Τι δεικτες εχουν , ποσο κρατανε το σημα και τα σχετικα για να σου πω.

Οσο για το ερωτημα σου.Ο δεκτης gps των συσκευων δεν εχει καποια σχεση με το δικτυο κινητης τηλεφωνιας.

Αν ισχυε κατι τετοιο , πολυς κοσμος στα βουνα θα χανοταν :p

αν ομως σκεφτεσαι να το χρησιμοποιησεις αρκετα , θα σου προτεινα να παιρνες gps συσκευη

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το ερωτημα σου.Ο δεκτης gps των συσκευων δεν εχει καποια σχεση με το δικτυο κινητης τηλεφωνιας.

Αν ισχυε κατι τετοιο , πολυς κοσμος στα βουνα θα χανοταν :p

σίγουρα... στα tablet αναφερόμουν για τέτοιες περιπτώσεις. Είναι Α-GPS η πλοήγηση οπότε χωρίς σήμα δεν παίζει...

έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

οχι

το a-gps ειναι υποβοηθητικος "δεκτης" που χρησιμοποιει καποια δεδομενα απο το ιντερνετ.Την λεγομενη "εφημεριδα" δορυφορων για να κλειδωσει πιο γρηγορα

Εκτος αν πεσεις σε συσκευη που ΔΕΝ εχει δεκτη gps και χρησιμοποιει μονο το ιντερνετ.Αλλα δεν ξερω αν υπαρχει τετοια συσκευη

Link to comment
Share on other sites

ναι για μονιμη και συχνη χρηση οχι.Ετσι πιστευω

btw εμενα το ταμπλετ μου μια χαρα δειχνει στις 10 ιντσες και το εχω χρησιμοποιησει αρκετες φορες.Το θεμα ειναι οτι 7 ιντσες θες και πολυ γερη βαση.

Εσυ τι χρηση θα του κανεις ;

αλλιως πηγαινε παρε ενα MLS στα ~150Ε και καθαρισες

Link to comment
Share on other sites

η άμεση ανάγκη είναι gps. απλά το θέμα ανοίχτηκε διερευνητικά σχετικά με το αν θα ήταν καλή κίνηση η αγορά tablet για να επωφεληθώ και της χρήσης της με μια μικρή διαφορά στην τιμή. κοινώς με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια :)

Link to comment
Share on other sites

εγω σα gps εχω το κινητο μου.οποτε το χρειαστω το εχω.

Αλλα , αν εισαι ταξιτζης παρε gps η οδηγος σε μεταφορικη εταιρια , η τελος παντων η δουλεια σου ειναι στο τιμονι..

αλλιως με 200Ε μπορεις να βρεις αξιολογα ταμπλετς μεταχειρισμενα 7 ιντσα που αξιοποιεις και τις δυνατοτιτες της ταμπλετας και το gps που θες..

Link to comment
Share on other sites

Το GPS πρέπει να είναι GPS κατά την άποψή μου, όχι part-time tablet, media player κλπ.

Προσωπικά πήρα ένα φθηνό από ebay περίπου 50-60 ευρώ με 5" και το έχω 1 χρόνο και κάτι και λειτουργεί ακόμα άψογα.

Link to comment
Share on other sites

το καθε πραγμα στο ειδος του.σιγουρα

αλλα προσπαθω να σκεφτω τι παραπανω μπορει να προσφερει μια συσκευη αποκλειστικα GPS εναντι μιας συσκευης ολα σε ενα.

πχ κινητο.

Οι χαρτες ; νομιζω οτι δεν υστερουν τα κινητα στον τομεα αυτο.

να δεχτω την καταναλωση.

Τι αλλο ομως ;

φωνητικη εντολη ; Κινηση δρομων ; αυτα δεν ειναι με χρεωσεις (το 2ο ειδικα) Ετσι πας σε συσκευη ανω των 200Ε νομιζω.

Και ειναι στοιχεια τα οποια σου λυνουν τα χερια ;

Ρωταω ενημερωτικα γτ ειχα GPS παλια αλλα μου την κλεψαν οταν μου διερρηξαν το αμαξι και μετα εκανα την δουλεια μου το ιδιο καλα με το κινητο.

Επιμενω πως αν η χρηση ειναι πολυ συχνη τοτε πας για συσκευη GPS

Link to comment
Share on other sites

Ένα παράδειγμα πραγματικής χρήσης που μου έρχεται: το GPS το τρώει ο ήλιος. Όσες φορές έβαλα ταμπλέτα ή το κινητό, επειδή έχω κι άλλα πράγματα να τρέχουν από πίσω είχα πολλά κολλήματα, υπερθερμάνσεις κλπ. Με το dedicated gps δεν είχα τέτοιο θέμα ποτέ.

Αν σε πάρουν τηλέφωνο 50 μέτρα πριν τη στροφή τι κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

σε ταμπλετ αναφερεται ο ενδιαφερομενος οχι σε κινητο.

Χωρις να εχω εμπειρια σε κανενα απο τα 2 θα προτιμουσα την φθηνοταμπλετα.

To κινητο χρησιμοποιω και εγω..και ναι εχω χασει στροφη λογω τηλεφωνηματος..αλλα δεν ειναι κατι που δεν διρθωνεται με την επομενη στροφη.:p

Προφανως δεν βγαζω λεφτα απο την οδηγηση βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζει και το hw από συσκευή σε συσκευή παιδιά. Καλύτερα μια δοκιμασμένη λύση, παρά να πας στα τυφλά. Το κινητό μου π.χ. αργεί να συγχρονίσει και ανάλογα με τη θέση στο αυτοκίνητο δε πιάνει πάντα. Ένα galaxy tab δεν είχε πρόβλημα. Άμα πάρεις την κινεζιά και έχει μούφες gps, μπορεί και να μη κάνεις καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

σε ταμπλετ αναφερεται ο ενδιαφερομενος οχι σε κινητο.

Χωρις να εχω εμπειρια σε κανενα απο τα 2 θα προτιμουσα την φθηνοταμπλετα.

To κινητο χρησιμοποιω και εγω..και ναι εχω χασει στροφη λογω τηλεφωνηματος..αλλα δεν ειναι κατι που δεν διρθωνεται με την επομενη στροφη.:p

Προφανως δεν βγαζω λεφτα απο την οδηγηση βεβαια.

Ομοίως στην ταμπλέτα θα βάλεις το viber, το ebay, το facebook, μπλα μπλα μπλα, ανάλογα πόσο το χρησιμοποιείς βέβαια μπορεί να το τιγκάρεις στα services.

Link to comment
Share on other sites

διευκρινίσεις:

1. όχι δεν ενδιαφέρομαι για επαγγελματική χρήση.

2. το σκεπτικό είναι το εξής: δίνοντας €100-150 πάω σε gps. Αξίζει η υπέρβαση (έως €250) για να πάρω κάτι άλλο με πολυχρηστικότητα, χωρίς να θυσιάζω την πλοήγηση. Ή με την ταμπλέτα κάνεις συμβιβασμους σ'αυτό...

Link to comment
Share on other sites

IMHO

Τα πολυχρηστικά μαντζαφλάρια είναι σαν τα εστιατόρια που έχουν στο μενού τους κοκορέτσι, φουαγκρέ και σουσι.

Τιποτα δεν είναι έτσι όπως πρέπει...

ουτε καν η ονομασια τους στο καταλογο :p

Προσωπικα θα εδινα 50-70 λιρες οχι παραπανω για ενα φθηνοταμπλετ 7" βαρια 100 λιρες για 10in (να εχω και την αναλυση) και την oποια εμπειρια προσφερει το ανδροιδ και οσο αντεξει..(2 χρονακια πιστευω τα χει)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.