Jump to content



πρόβλημα με τo madrake linux 9.2


JiMeS

Recommended Posts

πρόσφατα βρήκα σε ένα dvd 2 εκδόσεις linux τα mandrake 9.2 και το fedora.αποφάσισα να βάλω τα mandrake και εδώ ειναι το πρόβλημα.Όταν ανοιχα το σι-ντι λεει για 2 ειδών εγκαταστάσεις μια με δισκέτα και μια αμέσως απο το σι-ντι.Επειδή δεν τηέλω να κάνω καμια βλακεία ποιό ειναι πιο ασφαλές για να τα κάνω install?????Προσπάθησα με την δισκέτα να κάνω ινσταλλ και μου έβγαλε ενα παράθυρο με το raw write ,πώς το χειρίζομαι?

Αν όλα πάνε καλά θα ξεφύγω από τα bugs των windows μια για πάντα:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Με εγκατασταση απο το DVD κατευθειαν θα εισαι ΟΚ λογικα, η δισκετα υπαρχει για την περιπτωση που δεν μπορει το PC σου να κανει Boot απο το DVD.

Ευχαριστώ για την βοήθεια:)

Αντίο Windows:P

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kanonieris

Η καινούργια έκδοση του Linux θα έχει εξίσου φιλικό περιβάλλον με τα Windows.Σκέψου τι έχει να γίνει!!!

Η καινουργια??Γιατι η παλιες τι εχουν, Xwindows θυμαμαι να υπαρχουν απο τοτε που αρχισα να ασχολουμε με υπολογιστες (σχεδον 6χρονια δηλαδη), καπου το εχεις μπερδεψει το πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kanonieris

Για καινουρια έκδοση του Madrake μιλάω.Τουλάχιστον αυτό έχω διαβάσει σε πρόσφατο περιοδικό. Αυτό όπως ειπώθηκε έγινε για να χτύπησουν ta windows.

Ε,καλα αν μιλαμε για ελληνικο περιοδικο δεν περιμενα κατι καλυτερο, lol :tomato: :tomato: :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Λες ε?Δεν ξέρω τι γίνεται με αυτήν την ιστορία αλλά μακάρι να ναι αλήθεια!Δυστυχώς την ίδια απάντηση εισέπραξα απο πολλούς αλλά δεν σταματάμε να ελπίζουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kanonieris

Λες ε?Δεν ξέρω τι γίνεται με αυτήν την ιστορία αλλά μακάρι να ναι αλήθεια!Δυστυχώς την ίδια απάντηση εισέπραξα απο πολλούς αλλά δεν σταματάμε να ελπίζουμε!!!

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις, το linux μια χαρα ηταν και ειναι απο αποψη γραφικου περιβαλλοντος και δεν βλεπω το λογο να αλλαξει κατι σε αυτο τον τομεα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kanonieris

Εξαρτάται πως το βλέπεις.Δεν έχεις την ευκολία του interface των windows Χωρίς να θέλω να υψώσω ταwindows .

Συνηθεια ειναι, αν ειχες ξεκινησε με Xwindows θα ελεγες τωρα ποσο δυσχρηστα ειναι τα windows.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω δοκιμάσει τα Xwindows . Τα προηγούμενα που είπα τα είπα για τους αρχάριους χρήστες η οποίοι δυσκολεύονται να χρησιμοποιήσουν Linux.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kanonieris

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω δοκιμάσει τα Xwindows . Τα προηγούμενα που είπα τα είπα για τους αρχάριους χρήστες η οποίοι δυσκολεύονται να χρησιμοποιήσουν Linux.

Xwindows εννοω το γραφικο περιβαλλον του Linux (KDE,Gnome,κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα λοιπόν επιτέλους εισέβαλε ο πιγκουίνος στο pc μου:magic: :magic:

Έχω να πώ τα καλύτερα λόγια λοιπόν για τα mandrake αν και νομίζο πως η 10 έκδοση πρέπει να είναι ακόμα πιο καλή.Όσοι δεν τα έχετε ακόμα νομίζω πως αξίζει να κάνετε λίγο χώρο στο δίσκο σας και να δοκιμάσετε κατι διαφορετικό απο το συνηθισμένο:)

Και όσο για το γραφικό περιβάλλον νομίζω πως είναι πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [Χθες, στις 15:22]

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις, το linux μια χαρα ηταν και ειναι απο αποψη γραφικου περιβαλλοντος και δεν βλεπω το λογο να αλλαξει κατι σε αυτο τον τομεα.

Ναι,αλλά αν βγουν και γίνουν stable τα 3D desctop(Looking Glass, Metisse) δεν πιστεύω να μας χαλάσει ακθόλου :D

Εμένα πάντως δεν μου αρέσουν τα Mandrake.Τα βρίσκω πολύ ετοιματζίδικα.Απομακρύνουν τον χρήστη από μια βασική ιδιαιτερότητα του Linux->Φέρνει τον χρήστη πιο κοντά στο σύστημα.

Επιπλέον αν δεν σου βγεί λίγο η παναγία δεν μπορείς να καταλάβεις την αξία του να έχεις ένα σύστημα που να δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση,επειδη και μενα μου αρεσουν τα linux μπορει να μου πει καποιος τις χρησεις του,εκτος internet που εχεις καποια σχετικη ασφαλεια!δηλαδη με τι μπορει να ασχοληθει καποιος στα linux?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.