Jump to content



Αυτόματη επανεκκίνηση του PC


guru1990

Recommended Posts

Καλησπέρα....απο προχθές αντιμετοπίζω πρόβλημα με το PC μου.Εκεί που δουλέυει κανονικά κάνει επανεκκίνηση και κατα το άνοιγμα πριν ανοιξουν τα windows τρεμοπαιζει η Οθονη και ξανα κανει επανεκκίνηση.Αν το αφησώ κάνει το ίδιο πράγμα 2-3 φορές και μετα κλείνει τελείως...Αν το αφησώ 5 λεπτα και επιχειρησω να το ανοιξω,ανοίγει κανονικά!Απο οτι ξέρω απο μόνος η αυτόματες επανεκκινήσης τις περισοτερες φορές οφείλονται απο αύξηση της θερμοκρασίας....!Το PC το 2.5 χρόνια περίπου και δν είχα ξανά αντιμετωπίσει σχετικό πρόβλημα!Έχεις κανένας ιδέα τι μπορεί να φταίει;Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις θερμοκρασιες εχω και απο καρτα γραφικων ειδα οτι μεσα σε παιχνιδι εφτασε εως 106 θαθμους..δεν εχω ξανα ασχολιθει με θερμοκρασιες και δν ξερω καθολου αν ειναι φυσιολογικες

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις θερμοκρασιες εχω και απο καρτα γραφικων ειδα οτι μεσα σε παιχνιδι εφτασε εως 106 θαθμους..δεν εχω ξανα ασχολιθει με θερμοκρασιες και δν ξερω καθολου αν ειναι φυσιολογικες

Οτιδήποτε πλησιάζει ή περνάει το σημείο βρασμού του νερού στα εξαρτήματα του pc είναι θάνατος... Προλαβαίνει το restart βέβαια

Εχεις καθαρίσει ποτέ το εσωτερικό του Pc σου;

Αλλαξες ποτέ πάστα στη κάρτα σου;

Ανεμιστήρες υπάρχουν για να έχεις ένα καλό airflow;

Καλώδια είναι μαζεμένα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι καθαριζω συχνα το εσωτερικο

παστα οχι και δν ξερω και τι ακριβος ειναι αυτο ουτε πως γινετε

ανεμιστερες οτι είχε απο μονο του

και καλωδια ναι τα εχω μαζεμενα

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να έβλεπα μία φώτο απο το εσωτερικό του υπολογιστή σου.

Για να ανεβάζει η κάρτα τέτοια temps είτε είτε θέμα απλά της πάστας (δεν εννοώ την σοκολατίνα) είτε συνδυασμός κακού airflow και πάστας.

Οπότε ανέβασε μία φώτο ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πόλυ για τις απαντήσεις....Θα δοκιμασω να αλλαξω θερμοαγώγιμη πάστα για αρχη.

Αλλη μια ερωτηση που θα ηθελα να κανω...

γνωριζει κανεις ποια ειναι τα λογικα επιπεδα μιας καρτας γραφικών ATI Radeon HD 4600 Series και ποια ειναι τα υψηλά που πρεπει να ανησυχεις; και επισης η ιδια ερωτηση για τους επεξεργαστες Intel core i5;

Link to comment
Share on other sites

O i5 760 σε στοκ συχνότητα με την ψύκτρα της intel θα έπρεπε σε παιχνίδια να μη πάει πάνω από 65-70 βαθμούς. Όταν φτάσει 100 κλείνει.

Αλλά εγώ θα ανησυχούσα για την κάρτα σου!

Οτιδήποτε πάνω από 80 είναι μη αποδεκτό, έστω και για την 4650 με παθητική ψύξη που έχεις! Κανονικά σε στοκ ταχύτητες έπρεπε να βλέπεις το πολύ 70.

Άλλαξε πάστα asap.

Kαι, for the love of god, βάλε ένα fan στο κουτί σου μπας και βελτιώσεις λίγο το μηδαμινό airflow σου.

Πραγματικά απορώ πως δεν τα τίναξε (η κάρτα γι'αρχή) το καλοκαίρι...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καποια προταση για καπιο fan;

Mάλλον για 120άρη τον κόβω (μέτρα τρύπα με τρύπα να βεβαιωθείς), οπότε:

Scythe Slip Stream 1200rpm System Fan 120mm (SY1225SL12M)

ή αν θες κάποιο καλύτερο (έχει και ρυθμιζόμενες στροφές manually):

Enermax T.B. Silence Manual 12cm | Skroutz.gr

και τι ακριβος πρεπει να κανω για να εχω ενα σωστο airflow;

Με αυτό το κουτί όχι πολλά.

Βεβαιώσου οτί θα καλύψεις όλες τις θέσεις που έχει για fans!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους...και αν ειστε καλα που μπήκαμε στο κόπο να μ απαντήσετε :)

Καλησπέρα και πάλι σε ολους....

εκανα οτι μου προαναφερατε ( αλλαγη θερμοαγώγιμη πάστας στην καρτα γραφικων,και πρόσθεσα και 2 fans ) αλλα το προβλημα παραμενει το ιδιο το PC εξακολουθει να κανει το ιδιο πράγμα...εχεις κανείς καμιά ιδεά;:hm:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.