Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Αυτή πάντως κάνει διαφήμιση και έχει πει ότι θα βάλει μαθήματα Online.

Το σκυλί είναι Border Collie και θεωρείται η εξυπνότερη ράτσα στον κόσμο σύμφωνα με τη λίστα του Stanley Coren

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=q8FfNQ_E0l0]Nana the Border Collie Performs Amazing Dog Tricks - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Χαριζεται δογκο αρσενικο 11μηνων.

Ειναι φιλικος και με σκυλια κι με ανθρωπους, ειναι ενος φιλου.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ο σκυλος δεν εχει εκπαιδευτει με οτι σημαινει αυτο για τη συγκεκριμενη ρατσα.

Μοαρ ινφο ΠΜ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το Σάββατο ξεκίνησα τη μικρή με BARF.

Μέχρι στιγμής είναι όπως ακριβώς τα λένε. Ήδη μειώθηκε η ποσότητα κοπράνων και είναι σφικτά και σκούρα.

Όσον αφορά στην όρεξη, δεν το συζητάω. Το τρώει σε δευτερόλεπτα, ενώ με τις κροκέτες (είχα αλλάξει 4 μάρκες για δοκιμές) ποτέ δεν έκανε έτσι και τελευταία μύριζε το πιάτο της και έφευγε κάποιες φορές χωρίς να φάει καθόλου.

Όσον αφορά στο κόστος, το κοτόπουλο κοστίζει 1.5€ το κιλό, τα αρνί/μοσχάρι 2.7€ και το ψάρι που πρέπει να τρώει μια φορά το μήνα μόνο, 3€. Για αναλογία η χύμα κροκέτα που της έπαιρνα είχε 3.4€ το κιλό, ενώ η Royal Canin που έτρωγε πριν έφτανε τα 9€

Βέβαια να σημειώσω εδώ πως σε barf τρώει περισσότερο, άρα δε γίνεται άμεση σύγκριση, σίγουρα όμως δεν είναι ακριβή αν ήδη δίνουμε στο ζώο μας μια ποιοτική τροφή καλή κροκέτα.

Σε περίπου ένα μήνα θα έχουμε δει τις πραγματικές διαφορές όσον αφορά στη ζωντάνια, το τρίχωμα, τη μυρωδιά της κλπ. Πάντως αν ψάξετε το πως παρασκευάζονται οι κροκέτες θα δείτε ότι η μέθοδος μοιάζει πολύ με τα γαριδάκια/πατατάκια/φουντούνια/κλπ, οπότε έχουν δίκιο όταν λένε ότι ταΐζοντας κροκέτα το ζώο μας είναι σα να τρώει όλη του τη ζωή junk...

Πληροφορίες:

Raw Food for Dogs | Natural Healthy Dog Food | Barf World

Barfing.gr: φυσική διατροφή σκύλου ? ποτέ ξανά ξηρά τροφή ? barf food for healthy dog

B.A.R.F. μια αντικειμενική προσέγγιση | diagnovet.gr.

The Original Top 50 BARF FAQs for Beginners - BARF: A Bones and Raw Food Diet for Dogs

BARF Australia - Biologically Appropriate Raw Food

Link to comment
Share on other sites

Με φιλο κτηνιατρο που βρεθηκαμε χθες για καφε σχετικα με μπαρφ μου ειπε πως πρεπει να μεινει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3μηνες στη καταψυξη για λογους ασφαλειας.

Επισης το καλυτερο ολων ειναι να τη φτιαχνεις μονος σου κι μην αγοραζεις ετοιμη που ειναι φουλ στα λιπη.

Link to comment
Share on other sites

Με φιλο κτηνιατρο που βρεθηκαμε χθες για καφε σχετικα με μπαρφ μου ειπε πως πρεπει να μεινει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3μηνες στη καταψυξη για λογους ασφαλειας.

Επισης το καλυτερο ολων ειναι να τη φτιαχνεις μονος σου κι μην αγοραζεις ετοιμη που ειναι φουλ στα λιπη.

To να φτιάχνεις μόνος σου δεν είναι εύκολο γιατί θέλει μελέτη, δεν είναι τόσο απλό.

Επίσης, αν φτιάχνεις μόνος σου, θέλει 3 μήνες κατάψυξη, ενώ η (σωστή) έτοιμη έχει μπει σε απότομη ψύξη που την κατεβάζει στους -40° μέσα σε 15 λεπτά κι εξουδετερώνει τα μικρόβια.

Link to comment
Share on other sites

To να φτιάχνεις μόνος σου δεν είναι εύκολο γιατί θέλει μελέτη, δεν είναι τόσο απλό.

Επίσης, αν φτιάχνεις μόνος σου, θέλει 3 μήνες κατάψυξη, ενώ η (σωστή) έτοιμη έχει μπει σε απότομη ψύξη που την κατεβάζει στους -40° μέσα σε 15 λεπτά κι εξουδετερώνει τα μικρόβια.

Κοιτα, μου ανεφερε πως αν θελει καποιος να δινει μπαρφ ας δινει ειναι καθαρα επιλογη του.

Δεν μου ειπε οτι μπαρφ κανει κακο (αν με πιανεις ;) )

Το σωστο στη Ελλαδα ειναι λιγο εως πολυ δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ειπε οτι μπαρφ κανει κακο (αν με πιανεις )

Κανείς δε μπορεί να το πει αυτό, όχι τεκμηριωμένα τουλάχιστον. Υποθέσεις είναι όλα, αν και εφόσον.

Αντίθετα η κροκέτα είμαι σίγουρος ότι βλάπτει. Ακόμα και χωρίς ιδιαίτερο ψάξιμο, αν υπολογίσεις το τζίρο που γίνεται και πόσοι βγάζουν από αυτή, θεωρώ απίθανο να μην έχουν καλύψει τα νώτα τους. Δεν αναφέρομαι σε σκάνδαλα που έχουν γίνει, αλλά μια ματιά στη λίστα με τις ανακλήσεις, φτάνει. Και αυτές είναι ανακλήσεις από τα εργοστάσια. Πόσες χαλασμένες υπάρχουν σε καταστήματα ή αποθήκες με ακατάλληλες συνθήκες φύλαξης; Εγώ το έψαχνα καιρό, αλλά πήγα το Σάββατο και πήρα γιατί πέταξα 12 κιλά τροφή που είχαν σκουληκιάσει... Εκεί τα πήρα κρανίο.

Το σωστο στη Ελλαδα ειναι λιγο εως πολυ δυσκολο.

Καλά, αυτό να λέγεται. Πάντως δεν έχω βρει και πολλούς να φτιάχνουν και ο συγκεκριμένος, φαίνεται σωστός. Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

H γατα εντελει μας αφησε.Εφυγε ενα πρωι και δεν ξαναγυρισε.

Μπορω να πω οτι ηρθε να μας χαιρετησει μιας και γυρισε ολο σπιτι ,αραξε στην καρεκλα της

ηθελε χαδια και πηρε απο ολους (ακομα και απο τον μεσαιο αδερφο που δεν τον αρεσουν οι γατες)

και εφυγε το απογευμα.

Με αφησε πισω την νεα γενια της ομως :happy:.

post-3128-1416077879,684_thumb.jpg

post-3128-1416077881,1161_thumb.jpg

post-3128-1416077881,1683_thumb.jpg

post-3128-1416077881,6001_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο σκυλος αρχισε να ξεφευγει.

Τη περασμενη παρασκευη μεσα σε μολις 40λεπτα απουσιας μας γκρεμισε το μισο σπιτι.

Εφαγε τραπεζι στο σαλονι, ανοιξε τη πορτα της κρεβατοκαμαρας.

Μπηκε μεσα εφαγε εικονισμα, τηλεκοντρολ της τηλεορασης κι αλλα πραγματα.

Αντι να φλιππαρουμε να ουρλιαζουμε κι να τραβαμε τα βυζια μας τη επομενη πηγαμε σε γιατρο.

Μετα απο εξετασεις κλπ δεν βρηκε κατι περαν του οτι δεν του εχουν κατεβει ακομα δυο δοντια (δεν ξερουμε αν κατεβουν)

Αντι να τον δειρουμε κι τον βαλουμε τιμωρια καθησαμε και αναλυσαμε τι μπορει να πηγαινει στραβα η πιθανον τι να κανουμε εμεις στραβα.

Παρατηρησαμε λοιπον πως σταματησαμε να "δουλευουμε" με τον σκυλο.

Ναι μεν παιζαμε μαζι του αλλα στη βολτα τη περισσοτερη ωρα τη περνουσε παιζοντας με αλλα σκυλια.

Παρατηρησαμε επισης πως δεν μπορουσε να μπει κι να βγει ανετα απο το σπιτι του.

Με αποτελεσμα να μην εχει μια δικη του θεση στη οποια θα μπορουσε να παει να χαλαρωσει να ξεκουραστει κλπ.

Στις εντολες πολυ συχνα κοιτουσε τα χερια μας περιμενοντας τη λιχουδια.

Πραγμα το οποιο σημαινει πως ο σκυλος δουλευει για αυτο το ωραιο πραγμα που μυριζει στο χερι κι οχι για μας.

Επειδη η εκπαιδευτρια με την οποια συνεργαζομασταν τη παιζει κι εξαφανιζεται πολυ συχνα αρχισαμε να ψαχνουμε για εναν ΣΩΣΤΟ εκπαιδευτη.

Κλεισαμε ραντεβου γνωριμιας με εναν τη κυριακη και ηρθε στο σπιτι.

( ο σκυλος δεν εχει προβληματα συμπεριφορας κι δεν εχει δειξει ποτε δειγμα επιθετικοτητας, οσοι εχουν ερθει στο σπιτι το επιβεβαιωνουν)

Ηθρε λοιπον ο τυπας κι οσο ανοιχτομυαλοι ειμασταν στη αρχη, οσο περνουσε η ωρα κι προσπαθουσε να μας περασει τη αποψη πως ο σκυλος νιωθει κυριαρχος κι χρειαζεται πνιχτι κλπ για να καταλαβει τη θεση του.

Δεν μας ρωτησε πως ειναι η μερα του σκυλου πως κι τι κανει, τιποτα απλα κυριαρχια λεει...

Του ζητησα συγγνωμη του ειπα πως δεν θελω να συνεργαστουμε κι τον ευχαριστησα για τον χρονο του.

Κατεβασα κι εκτυπωσα καποια βιβλια και το ριξαμε στο διαβασμα.

Μεταξυ αλλων λεει πως αν το αφεντικο δεν δουλευει με τον σκυλο ο σκυλος νιωθει ανασφαλεια.

Στη συνεχεια του στρωσαμε ενα χαλακι για να ειναι η προσωρινη του θεση.

Του εχουμε κοψει ΟΛΕΣ τις λιχουδιες στη βολτα η στη εκπαιδευση μεσα στο σπιτι.

Ξεκινησαμε εκπαιδευση αποφυγης φολας (οπου ενα απο τα βηματα για τη επιτυχια αποφυγης φολας ειναι το σκυλι να μη τρωει τπτ εκτος απο τα χερια μας με συγκεκριμενη εντολη)

περισσοτερα για αποφυγη φολας εδω

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=HnUHkc2nFA4]Αποφυγή φόλας.wmv - YouTube[/ame]

Βρηκα και του αγορασα συμπληρωμα αποξηραμενο αρνησιο πατσα ο οποιος ρυθμιζει το εντερο.

Με αυτο ο σκυλος δεν νιωθει τη αναγκη να φαει οτιδηποτε ψοφιο και σιχαμερο βρει μπροστα του.

Αυτο δεν ειναι η λυση ο σκυλος να μη φαει κατι ψοφιο απλα μπορει να βοηθησει.

Στη βολτα απο τις δυο ωρες τη μια ωρα περπαταμε, μαθαινει να περπαταει διπλα στο ποδι.

Να μην φευγει χωρις εντολη, να γυρναει, να κυνηγαει να ψαχνει κλπ.

Ο μικρος αμεσως συνηθησε να εκτελει εντολες με επιβραβευση το χαδι.

Δουλευει με ορεξη και του αρεσει (κατι που μας εκανε απιστευτη εντυπωση αφου απο μικρος ηταν με λιχουδιες)

Τη 2η ωρα παιζει με τη μπαλα κλπ.

Του καναμε κι μια αλλαγη στη τροφη και αγορασαμε τη βιολογικη acana

Lamb & Okanagan Apple | Acana

Με την οποια εστρωσε αμεσως το στομαχι του και πηρε τα πανω του.

Με αυτα τα βηματα ο μικρος εστρωσε απιστευτα.

Μετα σου λεει οτι τα σκυλια ειναι κακα κι κανουν ζημιες.

Ο σκυλος μου ειναι ******* κι τα κανει επιτηδες, αντι να αναρωτηθουν τι κανουν οι ιδιοι στραβα. :flower:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αρκετά, διαφωνώ όμως και με άλλα.

Εξαρτάται πάντα τι θέλεις από το σκύλο σου.

Όπως και παντού στη ζωή μου, έτσι και με το σκύλο, θέλω να δω αυτός που μου δίνει συμβουλές, επί πληρωμή ή δωρεάν, τι έχει πετύχει και με ποιό τρόπο. Δε δέχομαι ποτέ συμβουλές για τη σχέση μου πχ από χωρισμένα ζευγάρια. Μπορεί να ξέρουν τι έκαναν λάθος, αλλά δε σημαίνει ότι γνωρίζουν το σωστό. Έτσι και με το σκύλο, όταν έψαχνα για εκπαιδευτή κοίταξα να βρω κάποιον που φτιάχνει το σκύλο όπως τον θέλω και να συμφωνώ με τη μεθοδολογία του, κρίνοντας εκ του αποτελέσματος. Που είναι τα δικά σου σκυλιά; Πως συμπεριφέρονται; Μου αρέσει αυτό που βλέπω; Είναι ο δικός μου στόχος;

Όταν λοιπόν κατέληξα στο δικό μας, βρήκα πόσους αγώνες έχει κερδίσει σε υπακοή και φύλαξη. Μίλησα μαζί του για να δω πως το πετυχαίνει και συμφώνησα με τη μεθοδολογία του αφού έκανα και 3 δοκιμαστικά μαθήματα μαζί του. Ο πνίχτης έχει δυστυχώς κακό όνομα, λόγω κακής χρήσης από άσχετους. Είναι απαραίτητος και βοηθάει πολύ στο μάθημα ειδικά με μεγαλόσωμα ζώα. Αν έχεις δοκιμάσει να κάνεις μάθημα για φύλαξη με ζώο >45κ., με πνίχτη και χωρίς, θα είναι εύκολο να καταλάβεις τη διαφορά. Επίσης ο πνίχτης είναι επιστήμη, δεν είναι μια απλή αλυσίδα για το λαιμό. Το ποιό πνίχτη θα επιλέξεις έχει να κάνει με το μέγεθος, το βάρος, το τρίχωμα, το σχήμα και μήκος του λαιμού.

Όσον αφορά επίσης στην κυριαρχία, ισχύει. Ο σκύλος είναι ζώο αγέλης και η αγέλη έχει αρχηγό και ιεραρχία. Κάθε μέλος της προσπαθεί να ανέβει όσο πιό ψηλά γίνεται. Είναι στο DNA τους, δεν έχει να κάνει με εκπαίδευση. Όσο αφήνεις το σκυλί να νομίζει ότι έχει το πάνω χέρι, τόσο θα προσπαθεί να σε καβαλήσει. Η μικρή είναι 10 μηνών. Αντιστοιχία με 10 χρονών παιδί. Βρίσκεται στο στάδιο που παίρνει θάρρος. Πρόσφατα την πήρα αγκαλιά και κόλλησα τη μούρη της στη δική μου. Μου γρύλισε. Την απομάκρυνα, της είπα αυστηρά "μη" και την κόλλησα πάλι. Πήγε να με δαγκώσει. Όχι δάγκωμα παιχνιδιού... Το τι επακολούθησε δε θέλω να το θυμάμαι. Η μικρή έτρεμε για 3 ώρες, όσες είχα κι εγώ ταχυπαλμία. Η Νάνση σχεδόν έκλαιγε. Όταν ηρέμησα, πήρα τον εκπαιδευτή τηλέφωνο και αφού του εξήγησα τι έγινε, μου είπε πως δεν υπάρχει όριο αυστηρότητας στο συγκεκριμένο θέμα. Ήταν μια προσπάθειά της να ανέβει στην κυριαρχία. Θα κάνει κι άλλη, όταν νιώσει δυνατότερη. Ποτέ δεν το αφήνουμε έτσι.

Δεν ξέρω τι λένε όσοι υποστηρίζουν τη "θετική" εκπαίδευση, αλλά από όσα έχω δει, φτιάχνουν σκυλιά για καναπέ, όχι στρατιώτες, όπως θέλω εγώ τον μεγάλο τουλάχιστον. Οπότε, μέχρι να δω σοβαρά αποτελέσματα από ανάλογες τεχνικές, δε μπορώ να εμπιστευτώ το παιδί μου να κυλιέται στο χαλί με το σκυλί που έχουν εκπαιδεύσει αυτοί.

Για το θέμα του "μου κάνει χάλια το σπίτι", εμείς μέχρι να κλείσουν τον 20ο μήνα, τα έχουμε σε kennel. Δεν μένουν ελεύθερα, ούτε όταν είμαστε σπίτι, παρά μόνο 3 φορές την ημέρα από 30-40'. Επίσης, λόγω χρήσης ως φύλακας/συνεγειαρμός, δεν έρχονται σε καμία επαφή με επισκέπτες μέσα από την αυλόπορτα. Στη βόλτα, το αντίθετο. Κοινωνικοποίηση στο μέγιστο.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Δεκτα κι σεβαστα ΟΛΑ οσα λες.

Αλλα οι περιπτωσεις, οι ρατσες οι συνθηκες διαφερουν.

Εμεις τον θελουμε για σκυλο συντροφιας, να αραζει στον καναπε οταν βλεπουμε ταινια.

Οταν μπει καποιος στο σπιτι το πιθανοτερο ειναι να του φερει ο σκυλος καμμια μπαλα να παιξουν :p

Οσο αφορα το θεμα εκπαιδευτη τα εχουμε πει και στο τηλ αυτα.

Δυστυχως για μενα ο Σειζαρ ειναι το χειροτερο πραγμα που κυκλοφορει στον κοσμο και βασανιζει ζωα.

Εχουμε διαφορετικη αντιληψη για το θεμα Γιωργο πρεπει να το αποδεχτεις :hehe:

Κυριαρχια ναι οκ εχεις δικαιο, ΑΝ ο σκυλος εδειχνε τετοια συμπτωματα τοτε κι γω μαζι σου κι μαζι με τον εκπαιδευτη.

Δεν ειδαμε τετοια συμπεριφορα ουτε στο ελαχιστο.

Εχω σκεφτει το kennel σαν επιλογη αλλα ο σκυλος μενει μονος του ~9ωρες καθε μερα.

Οι κανονες λενε οτι το ανωτερο οριο ειναι στις 6ωρες ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.

Αν τον βαλω σε crate για 9ωρες οταν βγει θα τα φαει ολα κι θα ειναι κι φυσιολογικο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναγνωριζω καμμια ! απο τις αποψεις του.

Θα ηθελα να του κανω ολα οσα κανει αυτος στα σκυλια!

Τωρα αν κρυβεις λιχουδιες στα παιχνιδια η χυμα στο σπιτι τοτε παει χαμενη η εκπαιδευση αποφυγης φολας.

Επισης καποια σκυλια κανουν ζημιες γιατι εχουν αγχος αποχορισμου.

Ο δικος μας δεν εχει τετοιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει αρκετα απο τα επεισοδεια αυτου. ,Το μονο που κανει ειναι ενα poke στα σκυλια και καμια φορα να τα κραταει κατω, προσωμοιωνοντας ενα αλλο σκυλι που το δαγκωνει. Οτι θα γινοταν και στην φυση, αλλα χωρις σοβαρες δαγκωνιες / αιματα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει αρκετα απο τα επεισοδεια αυτου. ,Το μονο που κανει ειναι ενα poke στα σκυλια και καμια φορα να τα κραταει κατω, προσωμοιωνοντας ενα αλλο σκυλι που το δαγκωνει. Οτι θα γινοταν και στην φυση, αλλα χωρις σοβαρες δαγκωνιες / αιματα.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=uEDn88lL-r8]Dog Whisperer Fail Cesar gets bitten by Holly the labrador - YouTube[/ame]

http://barkaroundtown.wordpress.com/2012/01/15/whats-wrong-with-cesar-millan-and-dominance-based-dog-training/

Αν θελεις να κυριαρχησεις στον σκυλο σου υπαρχουν κι πολλοι αλλοι τροποι.

Με σωστη ηρεμη εκπαιδευση, εργασια, ταισμα με σωστους τροπους κλπ.

Με το να συνεργαζεσαι με τον σκυλο σου σε τακτικη βαση μπορει να εχει πιο ουσιαστικα και βαθυτερα αποτελεσματα.

Η θεωρια του Alpha male που ερχοταν απο τους λυκους στο εξωτερικο εχει καταρηφθει.

Link to comment
Share on other sites

Η θεωρια του Alpha male που ερχοταν απο τους λυκους στο εξωτερικο εχει καταρηφθει.

Nope. Υπάρχει μια άλλη θεωρία που διαφωνεί μαζί της. Αυτό. Ούτε η μία, ούτε η άλλη μπορεί να αποδειχθεί με κάποιο τρόπο.

Edit: Μόλις είδα το video. Δε θα έκανα απολύτως τίποτα διαφορετικό. Και αυτό ακριβώς που βλέπουμε είναι η θεωρία του Alpha Dog. Το σκυλί έχει κυριαρχήσει στα αφεντικά του. Το φαγητό εγώ του το δίνω, εγώ του το παίρνω. Δεν του ανήκει. Αν το σκυλί έχει τη νοοτροπία ότι πρέπει να του φέρνουν φαγητό τα άλλα μέλη της αγέλης, τότε η επίθεση είναι απόλυτα λογική. Επίσης, απόλυτα λογικό είναι και το δάγκωμα. Δοκιμή ήταν να δει αν την παίρνει. Ποτέ κανένα θηλαστικό δεν παραδίδει την αρχηγία ή τη θέση του στην αγέλη με την πρώτη απειλή. Πολλές φορές μάλιστα έχει παρατηρηθεί στη φύση, να τα διώχνουν από την αγέλη και να επιστρέφουν με ενισχύσεις για να πάρουν την αρχηγία.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Η τακτική του παντως ειναι πιο φυσιολογική για τον σκυλο και το ίδιο θα συνέβαινε και στην αγέλη,χωρίς αυτό να σημαίνει οτι στα μάτια του σκύλου εισαι ο μπαμπούλας(απο τι έχω δει),απλά του δείχνει την θέση του και πως πρέπει να συμπεριφέρεται.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση κιόλας υπήρχε μωρό στην οικογένεια που σημαίνει οτι έπρεπε να γίνει κατι άμεσα,η τακτική που υποστηρίζεις είναι μακροχρόνια

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.