Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Της περισσότερες φορές ειναι ανάλογα και την περίπτωση.

Dog Training Methods: Positive Reinforcement vs. Alpha Dog

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=nJyPPbZxyXw]WHY DID CESAR MILLAN GET BITE? - EXPLANATION AND FULL ANALYSIS - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Οτι κανει σε αυτο το βιντεο ΕΜΕΝΑ μου προκαλει μονο αηδια παιδια.

Τι εκπαιδευση κι μαλακιες μου λετε εσεις...

Ας ερχοταν ενας ΞΕΝΟΣ σπιτι σου να πειραζει το πιατο που εχεις το φαι σου κι ελα να μου πεις.

ΠΡΙΝ τον χτυπησει τον σκυλο ΟΤΑΝ ΤΡΩΕΙ ο σκυλος ειχε κατεβασει κεφαλι.

Ειναι δειγμα υποταγης.

Επισης, τον κοιταει στα ματια, οταν κοιτας τα σκυλια στα ματια το βλεπουν σαν προκληση.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ αν εισαι πολυ δεμενος με τον σκυλο σου τοτε δεν το αντιλαμβανεται σαν προκληση κι δεν εχει προβλημα να τον κοτιας στα ματια.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα, θεωρίες είναι όλα. Ο καθένας έχει την άποψή του. Δες το σαν άλλη μια κόντρα Intel-AMD, ATI-nVidia, Ferrari-Porshce, Nikon-Canon... Όση βιβλιογραφία υπάρχει για τη μία πλευρά, άλλη τόση υπάρχει και για την άλλη. Στο είπα και πιό πάνω: Να δω τα σκυλιά τους.

Για να μην αναφερθώ στη σύγκριση λύκου-σκύλου που κάνει ο 3ος, η οποία έχει αποδειχθεί επιστημονικά άτοπη.

Οτι κανει σε αυτο το βιντεο ΕΜΕΝΑ μου προκαλει μονο αηδια παιδια.

Τι εκπαιδευση κι μαλακιες μου λετε εσεις...

Ας ερχοταν ενας ΞΕΝΟΣ σπιτι σου να πειραζει το πιατο που εχεις το φαι σου κι ελα να μου πεις.

ΠΡΙΝ τον χτυπησει τον σκυλο ΟΤΑΝ ΤΡΩΕΙ ο σκυλος ειχε κατεβασει κεφαλι.

Ειναι δειγμα υποταγης.

Επισης, τον κοιταει στα ματια, οταν κοιτας τα σκυλια στα ματια το βλεπουν σαν προκληση.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ αν εισαι πολυ δεμενος με τον σκυλο σου τοτε δεν το αντιλαμβανεται σαν προκληση κι δεν εχει προβλημα να τον κοτιας στα ματια.

Ο ξένος πήρε σκυτάλη από το αφεντικό. Πρέπει να τον δεχθεί το σκυλί. Η λύκαινα που είχα, όταν ερχόταν ξένος στο σπίτι, της έδινε μπισκότο και πήγαινε δίπλα και το έφτυνε. Αυτή την εκπαίδευση είχε από εμένα, αυτό έκανε. Αν δεν ήμουν μπροστά, όχι δε θα έπαιρνε το μπισκότα, αλλά θα ορμούσε κιόλας. Αρχηγού (αφεντικού) παρόντος, πάσα αρχή παυσάτω. Όταν πάω για εκπαίδευση τον δικό μου, αν δώσω το λουρί σε άλλον, εκτελεί κανονικά. Αν πάει ο άλλος από μόνος του να τον πλησιάσει, ορμάει. ΑΥΤΗ είναι η σωστή κι ελεγχόμενη συμπεριφορά και όχι να επιβάλετε το ένστικτό του.

Επίσης, στο είπα ξανά, εξαρτάται τι θέλεις. Αν αυτός στο video θέλει σκύλο που να είναι φιλικός προς τους ανθρώπους, θα πρέπει να ανέχεται τον καθένα. Αν θέλει να μην τρώει φόλα, δε θα έπρεπε να φάει καν. Από όποια πλευρά κι αν το δεις, ο σκύλος (σκύλα) έχει κακή συμπεριφορά. Μην ξεχνάς ότι έχει παιδιά στο σπίτι. Δηλαδή να πάει το 4χρονο να του πειράξει το πιάτο την ώρα που τρώει και να το κάνει κομμάτια;;;; Ας έρθει κάποιος θεωρητικός να μου εμπιστευτεί το παιδί του.

Το ξαναλέω: Να δω τα σκυλιά τους.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

btw, επειδή έπεσα επάνω του, αυτό που κάνει είναι σειρά ασκήσεων για εξετάσεις σκυλιών εργασίας (σωματοφυλακή). Βρείτε μου έναν που φτάνει σε αυτό το επίπεδο με θετική εκπαίδευση... Επαναλαμβάνω, δε διαφωνώ με τη θετική, απλά δεν κάνει για όλα.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=UIV9ud1cvwg]Lago von T-K[/ame]

Link to comment
Share on other sites

btw, επειδή έπεσα επάνω του, αυτό που κάνει είναι σειρά ασκήσεων για εξετάσεις σκυλιών εργασίας (σωματοφυλακή). Βρείτε μου έναν που φτάνει σε αυτό το επίπεδο με θετική εκπαίδευση... Επαναλαμβάνω, δε διαφωνώ με τη θετική, απλά δεν κάνει για όλα.

Δεν είναι θέμα εκπαίδευσης αλλά διαφορετικού ζώου. Άλλη εκπαίδευση χρειάζεται ο σκύλος με άγριο ένστικτο και άλλη ο σκύλος χωρίς. Δεν έχει σημασία τι κάνει ο σκύλος του εκπαιδευτή αλλά τι δυνατότητες έχει ο δικός σου.

Εκπαίδευσε όσο θέλεις σκύλο χωρίς ένστικτο για φύλακα, δεν θα πετύχεις τίποτα. Περισσότερο κακό θα του κάνεις.

Είναι σαν να περνάς ιαχοβα από τα ΟΥΚ. Ενώ αν τον διδάξεις μαγειρική μια χαρά θα μάθει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα εκπαίδευσης αλλά διαφορετικού ζώου. Άλλη εκπαίδευση χρειάζεται ο σκύλος με άγριο ένστικτο και άλλη ο σκύλος χωρίς. Δεν έχει σημασία τι κάνει ο σκύλος του εκπαιδευτή αλλά τι δυνατότητες έχει ο δικός σου.

Εκπαίδευσε όσο θέλεις σκύλο χωρίς ένστικτο για φύλακα, δεν θα πετύχεις τίποτα. Περισσότερο κακό θα του κάνεις.

Είναι σαν να περνάς ιαχοβα από τα ΟΥΚ. Ενώ αν τον διδάξεις μαγειρική μια χαρά θα μάθει.

Δε διαφωνώ Γιάνγκο, αλλά άλλο λέμε. Αυτό το σκυλί που βλέπεις, θα μπορούσε να φτάσει σε αυτό το επίπεδο με άλλο στυλ εκπαίδευσης; Μπορεί η θετική να είναι αρκετή για τη βασική υπακοή, ή για χορευτικά κόλπα, δεν κάνει όμως για όλα τα σκυλιά και όλες τις συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ Γιάνγκο, αλλά άλλο λέμε. Αυτό το σκυλί που βλέπεις, θα μπορούσε να φτάσει σε αυτό το επίπεδο με άλλο στυλ εκπαίδευσης; Μπορεί η θετική να είναι αρκετή για τη βασική υπακοή, ή για χορευτικά κόλπα, δεν κάνει όμως για όλα τα σκυλιά και όλες τις συνθήκες.

Δεν λέμε άλλο αυτό το σκυλί ευεργετείτε από αυτήν την εκπαίδευση του πολωνού θα χάλαγε απλά.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστο αυτο που ειπε ο Γιαγκος.

Εχω παρατηρησει πως αν υπαρχει "ενταση" μεταξυ μου κι της κοπελας μου ο σκυλος αμεσως κατεβαζει διακοπτες.

Δηλαδη, παει κι κρυβεται σε απομακρα κι "ασφαλες" σημεια.

Αν αντιληφθει πως ειμαι φορτωμενος κι εχω νευρα επισης αμεσως παιρνει σταση υποταγης.

Στη εκπαιδευση αν νευριασω παλι σταματαει να μαθαινει.

Απ'οτι διαβασα προσφατα σε καποιο βιβλιο ειναι πως ο σκυλος οταν φοβαται αμεσως στρεφει ολη τη προσοχη του στο να αποφυγει τη δυσαρεστη κατασταση, εκεινη τη στιγμη αλλα ακομα και στο μελλον.

Προς το παρον εχουμε κλεισει 12μερες χωρις καμμια ζημια.

Φυσικα απολαμβανει παρα πολυ οταν γυρναμε στο σπιτι.

Η νεα τροφη επισης φαινεται να δουλευει, εχουν μειωθει κατα ΠΟΛΥ τα κοπρανα του κι ειναι αοσμα ! :neo:

Link to comment
Share on other sites

Αν αντιληφθει πως ειμαι φορτωμενος κι εχω νευρα επισης αμεσως παιρνει σταση υποταγης.

Στη εκπαιδευση αν νευριασω παλι σταματαει να μαθαινει.

Απ'οτι διαβασα προσφατα σε καποιο βιβλιο ειναι πως ο σκυλος οταν φοβαται αμεσως στρεφει ολη τη προσοχη του στο να αποφυγει τη δυσαρεστη κατασταση, εκεινη τη στιγμη αλλα ακομα και στο μελλον.

Τώρα θέλεις να τα ακούσεις :p

Αυτό ακριβώς λέει και ο Cesar. Ότι η μάνα τους, δε νευριάζει σχεδόν ποτέ. Ότι αταξία ή βλακεία κάνουν, τα παίρνει από το σβέρκο και τα πηγαίνει στην άκρη ή στη θέση τους. Δε νευριάζει, δεν τους γαβγίζει, δεν τα δαγκώνει.

Αυτό ακριβώς λέει και στους ιδιοκτήτες, ότι πρέπει να είναι σταθεροί συναισθηματικά και να μη βγάζουν νεύρα πάνω στο σκυλί, φυσικά να μη το χτυπάνε και φωνή μόνο σε ειδικές περιπτώσεις, πχ φόλα, κλπ., όπου το να παρακούσει μπορεί να είναι μοιραίο.

Η νεα τροφη επισης φαινεται να δουλευει, εχουν μειωθει κατα ΠΟΛΥ τα κοπρανα του κι ειναι αοσμα !

Αυτό ακριβώς είχα κι εγώ με τη BARF. Βλέπεις λοιπόν ότι ακόμα και τροφές των 5-6€ το κιλό, είναι σκουπίδια τελικά; ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλια λενε πως σωας τα φρενας σκυλια δεν δαγκωνουν τους υποταγεις τους αδυναμους τα κουταβια κλπ.

Δεν εχω δει ΟΛΑ οσα λεει ο τυπος ωστοσο τα οσα εχω δει/διαβασει δεν μου αρεσαν.

Πιο κοντα ερχομαι στις μεθοδους της Βικτωριας (Victoria Stilwell Positively*|*The Official Victoria Stilwell Website) (ασε που χαιρεσαι να τη βλεπεις :upside: )

Βεβαια δεν μπορουμε να βασιζουμε τη εκπαιδευση του σκυλου μας σε εμπορικες εκπομπες που δουλευουν με σχετικα "ιδανικα" σκυλια τα οποια στρωνουν.

Οσο για τη τροφη ακομα και η royal σκουπιδι ειναι. Φουλ στο καλαμποκι κλπ.

Γνωστος που εδινε μπαρφ στο ντογκο κι σταματησε εχει αγανακτησει με τη royal.

Επισης κορυφη στη ξηρα τροφη η orijen αλλα 10ε το κιλο δεν μπορω να δινω μανα'μ

http://petfoodtalk.com/dogfoodreviews/orijen/

Ο δικος μου ετρωγε τη advance (55e τα 15κιλα) κι τωρα τη acana (75ε τα 12κιλα)

Link to comment
Share on other sites

Πιο κοντα ερχομαι στις μεθοδους της Βικτωριας (Victoria Stilwell Positively*|*The Official Victoria Stilwell Website) (ασε που χαιρεσαι να τη βλεπεις )

H Victoria πάντως, είναι το καλύτερο παράδειγμα για αυτό που σου είπα. Δε μετέχει σε διαγωνισμούς για σκυλιά εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

btw, επειδή έπεσα επάνω του, αυτό που κάνει είναι σειρά ασκήσεων για εξετάσεις σκυλιών εργασίας (σωματοφυλακή). Βρείτε μου έναν που φτάνει σε αυτό το επίπεδο με θετική εκπαίδευση... Επαναλαμβάνω, δε διαφωνώ με τη θετική, απλά δεν κάνει για όλα.

Αυτο το σκυλι δεν ειναι τιποτα απεναντι στα σκυλια της MWD (Millitary Working Dog)

επισης εχω εναν φιλο μου που εχει στην κατοχη του Ντομπερμαν που κανει οτι ακριβως

κανει και αυτος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το σκυλι δεν ειναι τιποτα απεναντι στα σκυλια της MWD (Millitary Working Dog)

επισης εχω εναν φιλο μου που εχει στην κατοχη του Ντομπερμαν που κανει οτι ακριβως

κανει και αυτος.

Διάβασε σε παρακαλώ τι λέμε παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε σε παρακαλώ τι λέμε παραπάνω...

Τα διαβασα ολα τα παραπανω αλλα σ'αυτο το κομματι που ειπες....

Βρείτε μου έναν που φτάνει σε αυτό το επίπεδο με θετική εκπαίδευση

θελω να πω...οτι δεν ειναι και μοναδικος και οτι υπαρχουν αλλα σκυλια οπως στην MWD

Link to comment
Share on other sites

θελω να πω...οτι δεν ειναι και μοναδικος και οτι υπαρχουν αλλα σκυλια οπως στην MWD

Ακόμα καλύτερα. Αν με θετική εκπαίδευση δε φτάνει ούτε αυτό το επίπεδο, φαντάσου πόσο μακρυά είναι το MWD.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα καλύτερα. Αν με θετική εκπαίδευση δε φτάνει ούτε αυτό το επίπεδο, φαντάσου πόσο μακρυά είναι το MWD.

Μοναδικο σκυλι ετοιμο ολα για ολα μπορεις να πεις το Μαλινουα τις Navy Seal 6 τωρα που μου το θυμισες

τους κοστισε 75.000$ που τα 20κ ειναι η εξαρτηση του κανεις δεν ξερει ομως τι κανει αυτο το σκυλι μονο

που εχω μαθει ειναι οτι εχει λαβει μερος στην επιδρομη του Οσαμα Μπιν λαντεν.

Οποτε ετσι φαινεται οτι η MWD δεν πιανετε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει καποιος κάποια εμπειρια απο σκύλο ή γάτα που να πήδηξε απο ταρατσα ή όροφο πολυκατοικίας...έχω δυο νέες γατες γειτονισσες και φοβαμαι για την μια γατα μην πηδηξει στο δικό μου μπαλκονι και πέσει κατω.Κανουν τετοια ταρζανιστικα αυτές?έχω σκύλο που καμιά φορα τις γαβγιζει και αυτες βρίσκονται με το μισο σωμα έξω απο τα καγκελα σαν να ειναι ετοιμη να κανει την σουπερ γατα.:o

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.