Jump to content



Επισκευή βάζου


bezdim

Recommended Posts

'Εχει σπάσει ένα γυάλινο βάζο, με τέτοιο τρόπο ώστε να δημιουργεί μια τρύπα στον πάτο του.

Αν ενωθουν σαν παζλ τα κομμάτια μένει ένα μικρό κενό, διότι το κομματάκι που λείπει πραγματικά θρυμματίστηκε.

Τι υλικό να χρησιμοποιήσω για να το κολλήσω; Θέλω να είναι και υδατοστεγές, δηλαδή το υλικό που θα μπει να καλύπτει και την τρυπούλα. Επίσης να μπορώ να βάλω άφοβα μέσα λουλούδια, δε θα ήθελα να μολυνθεί το νερό και να μαραθούν. Με άλλα λόγια θα ήθελα το βάζο να ξαναγίνει όσο χρηστικό ήταν, με διαφορά μόνο αισθητική.

Πολλοί στη θέση μου απλώς θα έπαιρναν άλλο, το συγκεκριμένο όμως έχει συναισθηματική αξία για μένα.

Τι προτείνετε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

My vote goes to epoxy. Είναι πολύ γερή κόλλα και μονώνει πάρα πολύ καλά.

Ενώνεις τα 2 συστατικά της και μέσα σε ένα σύντομο χρονικό διάστημα πρέπει να την τοποθετήσεις εκεί που θες, γύρω στα 1-2 λεπτά.

Δοκίμασε την σε κάτι άλλο πρώτα να δεις πως δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις.

Αρχικά σκεφτόμουν και εγώ επωξική απλά ήθελα και μερικές γνώμες παραπάνω.

Έχουμε 2 συστατικών στο σπίτι.

Sikaflex ΓιαγκΤ θα ήθελα να βάλω στον πάτο για μια έξτρα τσίπα προστασίας, αλλά σαλάμια τέτοια δεν έχω δουλέψει και δεν υπάρχει κάτι ήδη ανοιγμένο στο κοντινό περιβάλλον (προφανώς δε θα ήθελα να πάρω σαλάμι καινούριο και πιστόλι για σαλάμι). Για μια καλή σιλικόνη υγιεινής 99% καθαρή (για μπάνια) έχεις άποψη; Ρωτάω γιατί υπάρχει ήδη και πιστόλι και φυσίγγιο ανοιγμένο.

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση δεν έχει η οικοδομική σιλικόνη. Εγώ αγοράζω μικρό σωληνάριο γιατί αν δεν το χρησιμοποιείς συχνά, στεγνώνει και το πετάς.

Βαλε εποξική και αν αποτύχεις, βάζεις από πάνω SIKAFLEX

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.