Jump to content



Καηκε ο φορτιστης laptop


therock

Recommended Posts

Με τα πολλα και αφου δεν επαιρνε ρευμα απο την πριζα το λαπτοπ μου, κατεληξε στο συμπερασμα πως καηκε ο μετασχιματιστης του λαπτοπ μου. Στην αρχη εκοψα καλωδιο και εβαλε κλεμες σε καποια σημεια που ειχε τσακισει το καλωδιο μπας και το σωσω, αλλα τπτ. Το πηγα σε μαγαζι και το μου το μετρησαν με πολυμετρο σε χαμηλο σημειο και ειδε πως απο την ριζα του δεν δινει καν ρευμα, οποτε δεν φτιαχνετε.

Η ερωτηση μου ειναι αν πρεπει να παρω καποιο official, ή καποιο generic με κεφαλες, ή εστω καποιο generic συμβατο με το μοντελ του φορητου μου. 40-50 ευρω μου φαινονται πολλα για ενα καλωδιο ρευματος. Και δεν γνωριζω ποιες ειναι οι διαφορες απο προιον σε προιον. Ας πουμε στο δησιο εχει καλωδιο φορτιστη μεχρι και 20 ευρω. Κατα ποσο θα διαφερει αυτο απο το original

Link to comment
Share on other sites

ε όχι και 40-50 ευρώ είναι κοροϊδία

δες αν βρεις κανένα να μπορεί να στο επισκευάσει

αυτό το έπαθε από πτώση ή από συνεχόμενη λειτουργεία(ρωτάω γτ έχει διαφορά το ένα από το άλλο)

αλλιώς γενικά φορτιστές του τύπου σου όχι τελείως oficial βρίσκεις και με 20-30 ευρώ μαζί με μεταφορικά και από ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Με την παροδο του χρονου εγινε. Απλως ξυπνησα μια μερα την προηγουμενη βδομαδα, και ανοιξα το λαπτοπ και μου δειχνε οτι ηταν στην μπαταρια.

Επισκευη που? Εο πηγα σε ενα γειτονικο καταστημα και εκανα αυτα που αναφερω. Δλδ οτι προβλημα εχει, βρισκει μεσα στον μετασχηματιστη, επειδη το καλωδιο δεν δινει ρευμα απο την αρχη της εξοδου, οπως αναεφερα.

Link to comment
Share on other sites

ε δες αν βρεις κάποιο που ξέρει και μπορεί

μου φέρνουνε συχνά με τέτοια προβλήματα διορθώνονται σε μεγάλο βαθμό

αλλιώς πάρε κενούγιο και καθάρισες

Link to comment
Share on other sites

Συμασία έχει να είναι κοντινά Volt δλδ μην είναι ο δικός σου 19 και εσύ του βάλεις 25

αν είναι 19 και του βάλεις 19.5 νταξ

και όσο αφορά το ρεύμα να είναι τουλάχιστον το λιγότερο όσο λέει ο δικός σου

μην του βάλεις δλδ μικρότερο αμα βάλεις μεγαλύτερο δεν πειράζει

τώρα τα +/- είναι με έναν τρόπο

το θέμα είναι να εφαρμόζει το βίσμα

αν δεν εφαρμόζει το κόβεις και το βάζεις

Link to comment
Share on other sites

Πάρε έναν original ή έναν universal καλής ποιότητας αν δεν έχεις σκοπό να παροπλίσεις σύντομα το laptop. Οι φορτιστές των 20€ είναι για πέταμα - καμία αντοχή στο χρόνο, τα βύσματα σπάνε για πλάκα και τα ρεύματα ότι ναναι...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δοκιμασα το αλλο. Βρηκα εναν γενικης χρησης φορτιστη στον οποιο προσαρμοζεις την κεφαλη που χρειαζεσαι και ρυθμισεις τα Volt. Εκοψα και εβαλα την κεφαλη απο τον χαλασμενο φορτιστη, και ρυθμισα τα βολτ στο 19 που ειχε ο προηγουμενος, αλλα δεν δουλεψε. Ξερει κανεις γιατι. Ολη αυτη η προσπαθεια γινεται για να γλιτωσω εξοδα, εφοσον αυτο ειναι δυνατο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το σκατουλάκι που έβαλες, ζήτημα να μπορεί να σου βγάλει 5W, τα τροφοδοτικά στα λαπτοπ είναι 45W και βάλε συνήθως.

Θες 19V και ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τόσα amps (ή watt) που έδινε ο παλιός. Περισσότερα δεν είναι πρόβλημα. Λιγότερα, είναι.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε έναν original ή έναν universal καλής ποιότητας αν δεν έχεις σκοπό να παροπλίσεις σύντομα το laptop. Οι φορτιστές των 20€ είναι για πέταμα - καμία αντοχή στο χρόνο, τα βύσματα σπάνε για πλάκα και τα ρεύματα ότι ναναι...

Γιατί είναι για πέταμα ?? λες και των 60 ευρώ είναι διαφορετικοί !! Να απο το amazon post-3658-1416076722,199_thumb.jpg

και απο το ebay που το αγορασα μιας και το amzon δεν στελνει

ebay τροφοδοτικο

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δοκιμασα το αλλο. Βρηκα εναν γενικης χρησης φορτιστη στον οποιο προσαρμοζεις την κεφαλη που χρειαζεσαι και ρυθμισεις τα Volt. Εκοψα και εβαλα την κεφαλη απο τον χαλασμενο φορτιστη, και ρυθμισα τα βολτ στο 19 που ειχε ο προηγουμενος, αλλα δεν δουλεψε. Ξερει κανεις γιατι. Ολη αυτη η προσπαθεια γινεται για να γλιτωσω εξοδα, εφοσον αυτο ειναι δυνατο.

Σου είχα γράψει και πιο πάνω να checkareis τα ampere να μην είναι μικρότερα

τέτοιος universal μαχ να έχει 2-2.5Α στην καλύτερη και θα έκανε κάνα 20εύρω

ποσα ampere τραβάει το λαπ σου? σε καλύπτουν?

Link to comment
Share on other sites

To laptop ειναι ενα παλιο ASUS PRO 52L.

Γιατι ο φορτιστης που δοκιμασα να βγαζει μονο 5W? Δεν νομιζω. Ειναι φορτιστης γενικης χρησης λαπτοπ, με κεφαλες σε διαφορα μεγεθη και ρυθμιζομενη ενταση.

Αυτος που εχω και μου χει χαλασει ειχε specs 19V, 3.2A, 95W.

Αυτος που δοκιμασα εχει να ρυθμισεις απο 15-24V, το εβαλα στα 19V (Δοκιμασα βεβαια μεχρι και το 24 να δω αν θα παρει μπρος), και λεει πως στις εντασεις απο 15 μεχρι 20V δινει 6A, δηλαδη περισσοτερα Watt, τα οποια ειπατε πως δεν εχει προβλημα, αρκει να μην ειναι λιγοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.