Jump to content



Καηκε ο φορτιστης laptop


therock

Recommended Posts

τι τάση έδινε ο παλιός?

edit : τωρα το ειδα οτι έγραψες 19V.

μη δώσεις περισσότερη τάση απο αυτη. τα 24 θα στο κάψουν

Το δοκιμασα και με 24 σε μια φαση απλα για να δω αν ανοιγει, αλλα το βγαλα αμεσως.

Με μπαταρια αναβει το μηχανημα σου ?

Μπας και το κυκλωμα τροδοδοσιας πηγε περιπατο ?

Και με την μπαταρια το δοκιμασα αλλα και χωρις. Και στις δυο περιπτωσεις τπτ.

ο νέος μετ/στής δίνει τάση?

Πως μπορω να το καταλαβω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Και με την μπαταρια το δοκιμασα αλλα και χωρις. Και στις δυο περιπτωσεις τπτ.

Με την μπαταρια και χωρις τροφοδοτικο, παιρνει ρευμα το μηχανημα σου ?

Με τα 24βολτ που κερασες την μητρικη πιθανον να ψυθηκε σαν τα καλαμακια του Αστρολαβου

Link to comment
Share on other sites

μπα πιθανότατα να μην το έψησε ούτος η άλλως κράτησε λίγο και τα op amp που έχουν τα βάζουνε σε σκάλα πιο πάνω volt από την τάση τροφοδοσίας και γενικώς δοκιμάζονται και σε μεγαλύτερες τάσεις και δεδομένου ότι δεν θα έδωσε 24 αλλά 23 και κάτι λογικά δεν θα σου έκανε ζημιά ιδικά αν δεν μύρισες κάουδο

για να μετρήσεις θες πολύμετρο

τώρα αν δεν ξέρεις τι είναι ή πως μετράς τότε καλύτερα μίλησε με έναν ιδικό και δώσε του το να στο δει γτ μπορεί να κάνεις καμιά και να ακουστούν τπτ μπαμ μπουμ:p

ιδικά άμα δεν έχεις και ρελέ διαφυγής σπίτι σου

μην ξεχνάς ότι παίζεις με μεγάλα ρεύματα και θέλει ΠΡΟΣΟΧΗ

γι αυτό σου προτείνω μίλα με κάποιον που γνωρίζει

δεν είναι θέμα να σου πω πως μετράς αλλά :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Mε μπαταρια, ναι λογικα θα παιρνει, αλλα ειναι τελειως ξεφορτιστη και δεν μπορω να το δοκιμασω για να πω.

μπα πιθανότατα να μην το έψησε ούτος η άλλως κράτησε λίγο και τα op amp που έχουν τα βάζουνε σε σκάλα πιο πάνω volt από την τάση τροφοδοσίας και γενικώς δοκιμάζονται και σε μεγαλύτερες τάσεις και δεδομένου ότι δεν θα έδωσε 24 αλλά 23 και κάτι λογικά δεν θα σου έκανε ζημιά ιδικά αν δεν μύρισες κάουδο

για να μετρήσεις θες πολύμετρο

τώρα αν δεν ξέρεις τι είναι ή πως μετράς τότε καλύτερα μίλησε με έναν ιδικό και δώσε του το να στο δει γτ μπορεί να κάνεις καμιά και να ακουστούν τπτ μπαμ μπουμ:p

ιδικά άμα δεν έχεις και ρελέ διαφυγής σπίτι σου

μην ξεχνάς ότι παίζεις με μεγάλα ρεύματα και θέλει ΠΡΟΣΟΧΗ

γι αυτό σου προτείνω μίλα με κάποιον που γνωρίζει

δεν είναι θέμα να σου πω πως μετράς αλλά :whistle2:

Οκ θα το δωσω στο παιδι που μετρησε το χαλασμενο που ειχα. Τι να του πω να κοιταξει? Τα Ampere?

Link to comment
Share on other sites

μπα πιθανότατα να μην το έψησε ούτος η άλλως κράτησε λίγο και τα op amp που έχουν τα βάζουνε σε σκάλα πιο πάνω volt από την τάση τροφοδοσίας και γενικώς δοκιμάζονται και σε μεγαλύτερες τάσεις και δεδομένου ότι δεν θα έδωσε 24 αλλά 23 και κάτι λογικά δεν θα σου έκανε ζημιά ιδικά αν δεν μύρισες κάουδο

για να μετρήσεις θες πολύμετρο

Μπροστα μου ενα toshiba 15βολτο πηρε 19 και αρισαν να σκανε οι πυκνωτες λες και ειχαμε ανασταση... :p

Link to comment
Share on other sites

Μπροστα μου ενα toshiba 15βολτο πηρε 19 και αρισαν να σκανε οι πυκνωτες λες και ειχαμε ανασταση... :p

Για ποση ωρα ομως? Εγω ισα που κουμπωσα το βυσμα, πατησα το κουμπι να δω αν παρει και το ξαναβγαλει. Ζητημα να εμεινε σε επαφη για 5-10 sec το βυσμα. Μη με τρομαζετε ρε παιδια. Ειναι γραφειου το λαπτοπ και ετσι και οντως εχει παθε ζημια, την εχω βαψει...

Link to comment
Share on other sites

Να δει αν βγάζει τάση

καλλά τυχένει να βάζουνε οι άμπαλοι πυκνωτές ακριβώς στο όριο και η τάση που δίνει ο μετ/στης αντί πχ να είναι 15 να είναι 16

ε μετά καλλά κρασά η ζωή αρχίζει να πέφτει:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Τελλικα οκ, ολα κομπλε. Το πηγα στο μαγαζι και μου το φτιαξει. Απλως ο φιλος μου θεωρησε πως το δευτερο συρματακι μεσα στο καλωδιο ηταν η γειωση, ενω στην ουισα ηταν το αρνητικο, και δεν το ειχε ενωσει. Οποτε το παιδι στο μαγαζι μου το ενωσε και τωρα παιζει κομπλε.

Απλως ο μετασχηματιστεις πρεπει να εχει ανεμιστηρακι μεσα, και το ακουω να φυσαει δυνατα. Δεν πιστευω αυτο να σημαινει καποια προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Ένα 15" laptop θέλει συνήθως 19V και 3,5 με 4 Α που σημαίνει 19χ4=76W. Οι φτηνοί φορτιστές έχουν μέσα κυκλώματα χαμηλής ποιότητας που δεν βγάζουν την ονομαστική τιμή στα WATT όχι λόγω volt αλλά ampere. Αλλά και καμία φορά άμα μετρήσεις με πολύμετρο τέτοια μαραφέτια μπορεί να είναι και 1-2 V κάτω. Δηλαδή όπως στα PSU άλλο είναι ένα τροφοδοτικό πχ corsair ή silverstone καί άλλο ένα LC POWER no name κτλ. Στην είσοδο ρεύματος τα λάπτοπ έχουν κύκλωμα σταθεροποίησης τάσης με μικρή ανοχή μισό με ένα V. Άμα του έδωσες 24 μπορεί να είναι πολύ αργά πλέον.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρε παιδια το ανεμιστηρακι του φορτιστη ακουγεται πολυ δυνατα, και βουιζουν τα αυτια μου. Που κολλαει ανεμιστηρας μεσα σε φορτιστη? Τοση θερμοτητα παραγει για να βγαλει λιγο ρευμα?

Ετσι και το τυλιξω γυρω η το σκεπασω με κατι, η το βαλω σε καμμια τσαντα για να μην ακουγεται θα υπαρξει προβλημα? Για πειτε καμμια λυση και ακουγεται σχεδον οπως ενα overclock pc που εχω που φοραει 6 ανεμιστηρας. Πολυς θορυβος οχι αστεια.

Link to comment
Share on other sites

Τοση θερμοτητα παραγει για να βγαλει λιγο ρευμα?

[..]

Ετσι και το τυλιξω γυρω η το σκεπασω με κατι, η το βαλω σε καμμια τσαντα για να μην ακουγεται θα υπαρξει προβλημα?

Τι λες άνθρωπε μου... μας τρολαρεις? με ποιο κριτήριο ακριβώς πιστεύεις ότι αυτό είναι "λίγο ρεύμα" σε σχέση με τις φυσικές διαστάσεις του τροφοδοτικού?

Εννοείται ότι αν έχει θυρίδες αερισμού, και εσύ το τυλίξεις με οτιδήποτε κινδυνεύεις ακόμη και να πάρεις φωτιά, αν το τροφοδοτικό δεν έχει ανάλογες προστασίες.

Πάρε ένα τροφοδοτικό συμβατό με το PC σου... πας να γλιτώσεις λεφτά και στο μεταξύ προσπαθείς να κάνεις ακριβότερη ζημιά από το κόστος ενός καινούριου αυθεντικού τροφοδοτικού.

Link to comment
Share on other sites

Τι λες άνθρωπε μου... μας τρολαρεις? με ποιο κριτήριο ακριβώς πιστεύεις ότι αυτό είναι "λίγο ρεύμα" σε σχέση με τις φυσικές διαστάσεις του τροφοδοτικού?

Εννοείται ότι αν έχει θυρίδες αερισμού, και εσύ το τυλίξεις με οτιδήποτε κινδυνεύεις ακόμη και να πάρεις φωτιά, αν το τροφοδοτικό δεν έχει ανάλογες προστασίες.

Πάρε ένα τροφοδοτικό συμβατό με το PC σου... πας να γλιτώσεις λεφτά και στο μεταξύ προσπαθείς να κάνεις ακριβότερη ζημιά από το κόστος ενός καινούριου αυθεντικού τροφοδοτικού.

Χαχα, ναι η αληθεια ειναι πως ειμαι ενα τεραστιο τρολ, αλλα στην προκειμενη πιστευα πως δεν ειναι φυσιολογικος τοσος θορυβος απο ανεμιστηρα. Οποτε η παιρνω το αυθεντικο που ειναι ηρεμο, ή καθομαι στα αυγα μου και τρωω στην μαπα τον θορυβο που κανει αυτο που εχω τωρα...

Link to comment
Share on other sites

""Πάρε ένα τροφοδοτικό συμβατό με το PC σου... πας να γλιτώσεις λεφτά και στο μεταξύ προσπαθείς να κάνεις ακριβότερη ζημιά από το κόστος ενός καινούριου αυθεντικού τροφοδοτικού.""

αυτο ^^ ακριβώς . δεν αξιζει να γίνει ζημιά στο λαπτοπ σου για μερικά ευρώ παραπάνω . θα το μετανιώσεις:whistling

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.