Jump to content



GTX 580 με GTX 275 dedicated physx


Jimakos666x

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Με τον παραπάνω συνδιασμό καρτών είχα πρόβλημα μιας και περνώντας το τελευταίο driver της NV, το 306.97 δεν μου είχε σαν επιλογή στο NV PANEL για να βάλω την 275 physx card.

Στο device manager βλέπει κανονικά την 580 αλλά την 275 την εμφανίζει προβληματική με code43 αφού περάσω το driver,στην περίπτωση που δεν έχω περάσει driver βλέπει κανονικά την 275.

Δοκίμασα την 275 μόνη της με το driver που την δούλευα παλαιότερα 275.33 και δουλέυει κανονικά.

Ψάχνοντας για "ιδανικό" driver διάβασα πως πρέπει να γίνει μοντάρισμα περνώντας ένα inf file από αποσυμπιεσμενο driver για 275 σε αποσυμπιεσμένο driver για 580 και να προστεθούν ορισμένες παράμετροι.

Έπειτα από πολλές δοκιμές χωρίς αποτέλεσμα ψιλοαπελπίστηκα:giveup: οπότε απευθύνθηκα στην κοινότητα, αν κάποιος είναι γνώστης να ρίξει τα φώτα του στο θέμα.

Οπότε το ερώτημα που τίθεται είναι αν γνωρίζει κανείς download link με ετοιμο driver μονταρισμένο;(Βασικά αλλαγμένο το inf file του) ή αν κάποιος μπορεί να με καθοδηγήσει προκειμενου να κανω το μοντάρισμα μονος.

Οποιαδήποτε άλλη βοήθεια είναι δεκτή.

Για να προλάβω μερικούς γνωρίζω ήδη ότι η 275 για physx είναι overkill.:smoke:

Link to comment
Share on other sites

Update!

Μετά από Format,πέρασα πρώτα driver για την 275 και στην συνέχεια το τελευταίο driver για geforce 306.97.

Και οι 2 κάρτες φαίνεται να λειτουργούν.Ορίζοντας όμως την gtx 275 ως κάρτα για physx, αφού πάω να τρέξω fluidmark έχω bsod με υπαίτιο nvlddmkm.:hm:

Καμία πρόταση για πιθανές λύσεις;

Link to comment
Share on other sites

χωρις να μου εχει τυχει κατι παρομοιο θα δοκιμαζα το εξης:

format χωρις την 275 επανω στο συστημα.

drivers για την 580 reset

shut down και κουμπωμα την 275

λογικα θα την δει και δε θα ζηταει αλλο driver.

και μετα fluidmark

επισης το setup με την 275 για physx θα σου κοβει fps.

το εχω κι εγω με την 7970 + 650

Link to comment
Share on other sites

φίλε MrCrowley83 κατ'αρχάς ευχαριστώ για την απάντηση, το πρώτο το δοκίμασα ήδη χωρίς αποτέλεμα

Το δέυτερο γιατί το λες;Δεν κατάλαβα; Ο δικός σου συνδιασμός είναι με hybrid driver αν κατάλαβα καλά.

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου ναι με hybrid ειναι αλλα η μειωση των fps με dedicated physx καρτα συμβαινει και με nvdia setups.

δοκιμασε το και μονος σου. τρεξε ενα bench απο παιχνιδι με physx πχ batman με και χωρις την 275 και δες νουμερακια

προσωπικα δε με ενοχλει γιατι τι να εχω 80-90-100 fps χωρις physx τι να εχω 60-70-80 με physx. το παιγνιον ειναι playable βουτηρο και εχω και το eye candy των physx

Link to comment
Share on other sites

Θα το τσεκάρω φίλε μου όταν την αναγνωρίσει κανονικά την κάρτα.

Προς το παρός ακόμα ψάχνω τρόπο για να την δει σωστά, ακόμα και με rivatuner για καμία από τις 2 καρτες δεν βρισκει driver και δεν μπορώ να κάνω αλλαγές σε καμία από τις 2.

Link to comment
Share on other sites

απο τα post σου βλεπω οτι περασες πρωτα driver για την 275

το εχεις δοκιμασει οπως σου λεω παραπανω?

κανονικα δεν θα επρεπε να εχεις προβλημα

ο 306.97 WHQL υποστιριζει και την 580 και την 275

Link to comment
Share on other sites

Ωπ! ναι φίλε μου έχεις δίκιο, συγνώμη διαβασα το ποστ σου και κατάλαβα λάθος.

Ξαναδιαβάζοντας τώρα κατάλαβα πως είναι το αντίθετο.

Οπότε δοκιμάζω και ενημερώνω.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.