Jump to content



Θέλω να γυαλίσω το αμαξάκι μου...


Passenger57

Recommended Posts

Λοιπόν....επροχθές που πήγα στο Μακρο και στο Carrefour είδα στα προιοντα αυτοκινήτου wax γυαλιστική για αυτοκίνητα.Σκέφτηκα να πλύνω το αμάξι μου και να αγοράσω αυτήν την κρέμα να το περάσω για να γυαλίσει περισσότερο.Το έχει δοκιμάσει κανείς? Έχει αποτελέσματα? Τι πρέπει να προσέξω? Τί μάρκα να προτιμήσω? :rolleyes::cool:

Link to comment
Share on other sites

Tα προιοντα της wax ειναι πολυ καλα.Εγω ομως θα σου προτεινα να πας σε εναν φανοποιο-βαφεα (αν ειναι γνωστος σου ακομα καλυτερα) και να του πεις να σου δωσει απο την αλοιφη που χρησιμοποιει αυτος η οποια ειναι σε πιο υγρη μορφη και σε ενα πρασινο ανοιχτο χρωμα ειναι οτι καλυτερο.Καλο περασμα σε σκια και πολυ καλο τρψιμο με πανι φανελα η ακομα και βαμβακι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 00:29]

ακομα και καινουριο να ειναι το κερι προστατευει το χρωμα.

Σιγουρα ενα γυαλισμα θα του κανει καλο καινουργιο η παλιο και θα το προστατεψει απο τον ηλιο για μερικους μηνες.

Επισης (ασχετο) αν θες να διατηρεις γενικα το χρωμα καλο να αποφευγεις να το πλενεις σε αυτοματο πλυντηριο με βουρτσες.

Link to comment
Share on other sites

Aν το αμαξακι σου ειναι καινουριο μη περιμενεις να δεις τπτ θεαματικο.Αν ειναι καποιων ετων ομως θα δειξει πολυ ;)

EDIT

Πριν το ποσταρα με το nick του GreekFragma καταλαθος... :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Passenger57 [Σήμερα, στις 00:34]

1,5 ετών volkswagen polo μπλε είναι... :)

Για μενα το θεμα παλιου καινουργιου δεν ισχυει ειναι πως το νιωθει ο καθενας στα δικα του πραγματα π.χ σπιτι,ρουχα,αυτοκινητο και φυσικα pc.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα το πλένω στο χέρι :D μόνος μου. Κάποια μέρα το επλύνα στον θείο μου με μια σκούπα...η ο οποία μου άφησε κάποιες μικρογρατσουνίτσες ανεπαισθητες σε κάποια σημεία... το είδα την επόμενη μέρα και μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jdrogas

Για μενα το θεμα παλιου καινουργιου δεν ισχυει ειναι πως το νιωθει ο καθενας στα δικα του πραγματα π.χ σπιτι,ρουχα,αυτοκινητο και φυσικα pc.

Aυτο που ειπα πριν ειναι οτι ενα καινουριο κ ουτος ή αλλως με καλο χρωμα(μεταλλικο) αυτοκινητο δε θα δειξει πολυ ποιο γυαλισμενο(το ειπα αυτο γιατι ο φιλος πριν ρωτησε αν θα εχει αποτελεσματα).Βεβαια σαφως κ προστατευει το χρωμα αλλα κ δεν αφηνει αλατα απο το νερο ;)

Link to comment
Share on other sites

wax ειχα παρει ενα γυαλιστικο που καλυπτε και τις γρατσουνιές και ειχε μαζι ενα κραγιον που το εβαζες στις πολυ βαθειες για να τις καλύπτει,,,

πραγματι το κραγιον καλυπτει τις γρατσουνίες..

ενω το μπουκαλάκι με τη κρέμα το ψιλογύαλιζει και προστατεύει το χρωμα..

συνηθως το χρησιμοποιώ ανα 3-4 πλυσίματα..

καλή φαση,.

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς τα κραγιόν δεν έχουν τόσο καλά αποτελέσματα όσο το υγρό χρώμα.Απλές αλοιφές όλες καλές είναι και όλες τα ίδια κάνουν .Δοκίμασε όμως κάποια αλοιφή με στοιχεία χρώματος-του ιδίου με το αμάξι προφανώς- εκτός και αν καταφέρεις να βρεις αλοιφή με κάποιο ποσοστό τεφλόν.Εκεί θα δεις μεγάλη διαφορά! Όσο για πανιά - μόνο 100% βαμβακερά όχι βαμβάκι.Θα βαρεθείς να μαζεύεις τα χνούδια εκτός πάλι αν πάρεις αυτό που είναι σαν γάντι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael [Σήμερα, στις 01:15]

Aυτο που ειπα πριν ειναι οτι ενα καινουριο κ ουτος ή αλλως με καλο χρωμα(μεταλλικο) αυτοκινητο δε θα δειξει πολυ ποιο γυαλισμενο(το ειπα αυτο γιατι ο φιλος πριν ρωτησε αν θα εχει αποτελεσματα).Βεβαια σαφως κ προστατευει το χρωμα αλλα κ δεν αφηνει αλατα απο το νερο ;)

Σωστος:T:

Off topic

Δεν μου λες που ειπαμε οτι πηγες διακοπες?(λογω υπογραφης ρωταω)

Κατερινη?Φτου ρε π@ουστη μου εγω θα παω κερκυρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jdrogas

Σωστος:T:

Off topic

Δεν μου λες που ειπαμε οτι πηγες διακοπες?(λογω υπογραφης ρωταω)

Κατερινη?Φτου ρε π@ουστη μου εγω θα παω κερκυρα.

[off topic]Χεχεεχχ!Κ Κερκυρα καλα ειναι :D Απλα Κατερινη ειναι καλητερα :hehe: [/off topic]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας αφήσουμε τις τουριστριες να χαίρονται τους φαλλούς που τους πρέπουν και ας σας ενημερώσω πως χρησιμοποίησα ένα προιόν της SONAΧ .είναι κόκκινο απέξω και γράφει "Γυαλιστικό μεταλλικων επιφαινιών" ειδικά για τα μεταλλικά χρώματα στα αυτοκίνητα.Το άπλωσα διστακτικά σε όλο το αμάξι...και το γυάλισα μετα απο 5 λεπτά.Σας λέω πώς το αμάξι έχει απίστευτη γυαλάδα!!!Είναι φοβερό.Σας προτείνω να το δοκιμάσετε!!!

:T: :hi: :clap:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Passenger57 [Σήμερα, στις 01:25]

Λοιπόν ας αφήσουμε τις τουριστριες να χαίρονται τους φαλλούς που τους πρέπουν και ας σας ενημερώσω πως χρησιμοποίησα ένα προιόν της SONAΧ .είναι κόκκινο απέξω και γράφει "Γυαλιστικό μεταλλικων επιφαινιών" ειδικά για τα μεταλλικά χρώματα στα αυτοκίνητα.Το άπλωσα διστακτικά σε όλο το αμάξι...και το γυάλισα μετα απο 5 λεπτά.Σας λέω πώς το αμάξι έχει απίστευτη γυαλάδα!!!Είναι φοβερό.Σας προτείνω να το δοκιμάσετε!!!

:T: :hi: :clap:

Εχω δοκιμασει SONAX εχει καλα προιοντα.:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.