Jump to content



Recommended Posts

Ο Avago 3090 ίσως ο καλύτερος sensor που υπάρχει αυτη τη στιγμή στην αγορά φαίνεται πως βρήκε

το καλύτερο σπίτι μέσα στα σωθικά του Roccat savu. "The Tough New King of Optical Mice"

Υστερά απο αρκετό καιρό συμβίωσης με το deathadder χωρίς κανένα πρόβλημα ήρθε η ώρα να δοκιμάσω

καινούργιο. Λόγο μεγέθους και βάρους του deathadder όλα τα υπόλοιπα έμοιαζαν απλα μικρά και ελαφριά

αλλά όπως φαίνεται "ο τολμών νικά" και στην σχεδόν 1 1/2 βδομάδα χρήσης μόνο τις καλύτερες εντυπώσεις

μου έχει αφήσει. Απιστευτα καλό tracking, τα left/right και side buttons του φαίνονται ποιο "ψωμομένα",

ποιο tactile απο του DA, το scroll στην αρχή ήταν ποιο στριφνό απο οτι τώρα και έσκουζε σαν φώκια αλλα πλεόν έχει στρώσει. Τις πρώτες 2 μέρες υπήρξε ένας πόνος στο χέρι ανάμεσα σε αντίχειρα και δείκτη το οποίο με επηρέασε αρνητικά αλλα όπως φάνηκε ήταν η αλλάγη σχήματος του mouse ( δεν είναι και λίγα τα 2 1/2 χρόνια χρήσης του da) και πλέον έχει συνηθίσει το χέρι το σχήμα του savu.

Tα χαρακτηριστικά του σένσορα: Avago Technologies’ ADNS-3090 optical navigation mouse sensor

dscn0750-7922.jpg

Χαρακτηριστικά του savu:

ADJUSTBALE 4000DPI PRO-OPTIC (R3) SENSOR

with true 400, 800, 1600 or 4000dpi

EASY-SHIFT[+]™ BUTTON DUPLICATOR

with Easy-Aim + Easy-Wheel functions

CUSTOMIZABLE MULTI-COLOR LIGHTING

16.8 million colors + effects and game profile illumination

NO-SWEAT SIDE GRIPS

for extended slip-free play

ROCCAT DRIVER + MACRO MANAGER

for advanced customization + presets for games & apps

OPTIMUM MID-SIZE DESIGN

with perfectly-balanced weight

ULTRA-PRECISE 2D WHEEL

with lock-in incremental steps

ERGONOMIC RIGHT-HAND DESIGN

with soft-touch, ultra-comfort surface

BRAIDED CABLE

offering a robust, stylish connection

ZERO ANGLE SNAPPING

for true competition gaming

HIGHEST-QUALITY COMPONENTS

for a solid build and long life

Technical Specifications

-4000dpi optical gaming sensor

-Incl. Omron® switches

-60 inches per second maximum speed

-20G acceleration

-125, 250, 500, 1000Hz polling rate

-544kB on-board memory

-Zero angle snapping

-1.8m braided USB cable

Additional Info

Dimensions

Max. width 7.2cm x approx. 12cm max. length

Weight

Approx. 90g (excl. cable)

System requirements

Windows® XP/Windows Vista® 32/64-bit/Windows® 7 32/64-bit

USB 2.0 port

Internet connection for driver installation

In the package

ROCCAT™ Savu - Mid-Size Hybrid Gaming Mouse

ROCCAT™ ID Card

Quick-Installation Guide

Instructions in EN, DE, FR, ES, PL, RU, TR, DK, FI, SE

Product code: ROC-11-600

Πολύ σημαντικό η onboard memory με την οποία μπορείς να αποθηκευσεις μέχρι 5 profiles και απλά μετά να ξεχάσεις το software καθώς μπορείς σε οποιοδήποτε pc και αν πας να έχεις τις ρυθμίσεις σου αποθηκευμένες στο mouse.

Μερικές φωτό απο την συσκευασία.

dscn0702-7908.jpg

dscn0704-7909.jpg

Μέσα στην συσκευασία βρίσκουμε ( εκτός απο το mouse :p ) ένα φάκελο με το logo της roccat και μέσα σε αυτον ενα quick installation guide και μια roccat id member card ( η οποία δεν έχει καμία σημασία εκτός απο διακοσμητική γιατι πλεόν για member id χρησιμοποιείς το serial του εκάστοτε προιόντος).

dscn0732-7919.jpg

dscn0733-7920.jpg

dscn0734-7921.jpg

Φωτογραφίες του savu.

Το επάνω μέρος του savu είναι rubberized ενω τα πλαινά του είναι απο σκληρό πλαστικό με μια "σαγρέ" υφή.

Επίσης στο αριστερό μέρος υπάρχει ενα thumb contoured grip για τον αντίχειρα.

dscn0710-7910.jpg

dscn0714-7911.jpg

dscn0712-7912.jpg

dscn0718-7913.jpg

dscn0719-7914.jpg

dscn0720-7915.jpg

dscn0727-7918.jpg

dscn0700-7928.jpg

Size comparison

Savu / Deathadder / Intelli 3.0

dscn0722-7916.jpg

dscn0723-7917.jpg

Software

Η main καρτέλα με τις κύριες ρυθμίσεις sens,dpi,scroll speed,pointer,double click speed.

savusoftware1-7931.jpg

Button assignment, εδώ βλέπουμε τις ρυθμίσεις που μπορούμε να κάνουμε στα left, right, side button και scroll weel καθώς και το easy shift [+] οπου μας δίνει την δυνατότητα εφόσον κάνουμε bind καποιο πλαινό (4-5) και κρατώντας το πατημένο να έχουμε έξτρα assignments.

savusoftware2-7932.jpg

buttonsettings-7943.jpg

Advanced control, απο εδώ μπορούμε να πειράξουμε το sens απο software (ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ) να ρυθμίσουμε polling rate, να αλλάξουμε color στο mouse (16.8 million colors), sound feedback όταν αλλάζεις οτι έχεις κλικαρισμένο ακουγετε μια γαιδουροφονάρα που σου λέει τι έχεις αλλάξει :hehe: (οπότε όλα εκεί disable)

savusoftware3-7933.jpg

Roccat rad, δεν θέλω καν να σχολιάσω απλα ανούσιο.

savusoftware4-7934.jpg

Update / support, απο εδώ μπορούμε να τσεκάρουμε για new driver / firmware.

savusoftware5-7935.jpg

Στην καρτέλα Button assignment είδαμε ότα τα binds που μπορούμε να κάνουμε, ανάμεσα στα binds είδαμε και το macro + preset compilation το οποίο έχει έτοιμα preset για αρκετά games αλλα πηγένοντας στο add macro set μπορούμε να φτιάξουμε δικό μας marco.

savumarcos-7936.jpg

Στην καρτέλα create profile μπορούμε να φτιάξουμε τα profiles μας (τα οποια αποθηκευονται και στην onboard memory του mouse) οπως επίσης να δώσουμε και κάποιο executable .exe (μέχρι 3 σε κάθε Porfile) απο κάποιο game π.χ και με το που ξεκινάμε το game να μπαίνει το αντίστοιχο profile που έχουμε κάνει bind.

createprofile-7937.jpg

Jitter test

test3-7946.jpg

jitter-test2-7942.png

test5-7940.jpg

test4-7941.jpg

Βλέπουμε ελαφρύ jitter στα 1600 και ποιο εμφανές στα 4000 ( ίσως λόγο interpolation)

Βέβαια το jitter μπορεί να διαφέρει απο mousepad σε mousepad (τις επόμενες μέρες θα προσπαθήσω να δοκιμάσω και σε άλλα mousepads)

Δοκιμάστηκε για positive / negative acceleration με quake live,

παρατηρήθηκε ελάχιστο negative acceleration στα 1600dpi ενώ στα 450 και 800 δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.

Enotus max speed test.

400and800-7944.jpg

1600and4000-7945.jpg

Πιστευω πως όποιος ψάχνει για ένα "αψεγάδιαστο" mouse η επιλογή του είναι το savu. ;)

Bonus pictures savu led colors

dscn0756-7923.jpg

dscn0757-7924.jpg

dscn0758-7925.jpg

dscn0759-7926.jpg

dscn0761-7929.jpg

dscn0762-7930.jpg

custom color clear white (οι ρυθμίσεις για το λευκό υπάρχουν στις καρτελες του software παραπάνω)

dscn0760-7927.jpg

KEEP

CALM

AND

FRAG

ON

Έγινε επεξεργασία από Alexopus6
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πολυ ωραια η μινι παρουσιαση φιλε μου, μπραβο!

Εχω το DA κι εγω (1 χρονο) αλλα θα ηθελα κατι μικροτερο (εχεις να προτεινεις κατι εξισου καλο με το Roccat?), εχω μικρα χερια και προτιμω να το κουναω με τα δαχτυλα και οχι με την παλαμη ολοκληρη.

Παντως εισαι διαφωτιστικοτατος! Μπραβο και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια η μινι παρουσιαση φιλε μου, μπραβο!

Εχω το DA κι εγω (1 χρονο) αλλα θα ηθελα κατι μικροτερο (εχεις να προτεινεις κατι εξισου καλο με το Roccat?), εχω μικρα χερια και προτιμω να το κουναω με τα δαχτυλα και οχι με την παλαμη ολοκληρη.

Παντως εισαι διαφωτιστικοτατος! Μπραβο και παλι!

Γιατί όχι το savu? Το savu εμενα με βολεψε με fingertip.

Άλλα mouse με 3090, zowie ec2 evo, cm storm recon.

Όπως είπα και παραπάνω η καλύτερη υλοποίηση του 3090 είναι στο roccat savu, δεν θα το μετανιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι το savu? Το savu εμενα με βολεψε με fingertip.

Άλλα mouse με 3090, zowie ec2 evo, cm storm recon.

Όπως είπα και παραπάνω η καλύτερη υλοποίηση του 3090 είναι στο roccat savu, δεν θα το μετανιώσεις.

Εχεις δικιο, ειδα πολλα βιντεο απο youtube και ειναι ακριβως το μεγεθος που θελω. Πιστευω για RTS (starcraft 2) θα ειναι πολυ βολικοτερο απο το DA που εχω (λογω του οτι παιζω με fingertip grip περισσοτερο). Γενικα ειναι ενα καλο all around ποντικι απ' οτι καταλαβα! Το software το ηθελα πιο "λιτο" αλλα οκ, δεν ειναι και αποτρεπτικος παραγοντας!

Link to comment
Share on other sites

Software απο τοτε που πηρα το savu επαψα να χρησιμοποιώ. Μια φορα εκανα εγκατάσταση εφτιαξα τα προφιλ που ήθελα, αποθηκευση και uninstall. 544kB on-board memory δεν τσιγκουνεύτηκαν δόξα το θεο :hehe:

Ορίστε και τα έτοιμα macro που έχει για το starcraft 2.

marcostarcraft2-7951.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14072]Alexopus6[/MENTION] το jitter test σε τι polling rate εγινε; Ρωταω γιατι υπαρχει γενικα μια διαφορα μεταξυ 1000/500.

περιμενουμε κ τα τεστακια -ειδικα τρακινγκ- σε αλλες επιφανειες!

Εχεις δικιο, ειδα πολλα βιντεο απο youtube και ειναι ακριβως το μεγεθος που θελω. Πιστευω για RTS (starcraft 2) θα ειναι πολυ βολικοτερο απο το DA που εχω (λογω του οτι παιζω με fingertip grip περισσοτερο). Γενικα ειναι ενα καλο all around ποντικι απ' οτι καταλαβα! Το software το ηθελα πιο "λιτο" αλλα οκ, δεν ειναι και αποτρεπτικος παραγοντας!

επειδη ειμαι στο ιδιο ψαξιμο, θα σου προτεινα να ριξεις μια ματια στο abyssus αν δε σε ενδιαφερουν τα side buttons.

θα το κραταγα 100% αλλα το σερφαρισμα χωρις side buttons δε με βολεψε τελικα. Παντως για rts ειναι ιδανικο : παναλαφρο, πολυ καλο tracking -αν οχι τελειο-, και fingertip/claw βγαινει σχεδον φυσικα στο χερι σου. Προφανως η αλλαγη απ το DA θα ειναι ριζικη,μισο μεγεθος, μισο βαρος, τελειως αλλο grip style. Τελος σου μενουν και 20€ στο χερι σε σχεση με αλλα πιο premium ποντικια.

Προς το παρον εγω ειμαι με το zowie ec2 evo αλλα το 1150 dpi μου κουραζει το χερι σε σχεση με τα 1800 του da/abyssus. Αν παιζεις με χαμηλο dpi βεβαια ολα αυτα δε σε απασχολουν :hehe:

Link to comment
Share on other sites

@Alexopus6 το jitter test σε τι polling rate εγινε; Ρωταω γιατι υπαρχει γενικα μια διαφορα μεταξυ 1000/500.

περιμενουμε κ τα τεστακια -ειδικα τρακινγκ- σε αλλες επιφανειες!

επειδη ειμαι στο ιδιο ψαξιμο, θα σου προτεινα να ριξεις μια ματια στο abyssus αν δε σε ενδιαφερουν τα side buttons.

θα το κραταγα 100% αλλα το σερφαρισμα χωρις side buttons δε με βολεψε τελικα. Παντως για rts ειναι ιδανικο : παναλαφρο, πολυ καλο tracking -αν οχι τελειο-, και fingertip/claw βγαινει σχεδον φυσικα στο χερι σου. Προφανως η αλλαγη απ το DA θα ειναι ριζικη,μισο μεγεθος, μισο βαρος, τελειως αλλο grip style. Τελος σου μενουν και 20 στο χερι σε σχεση με αλλα πιο premium ποντικια.

Προς το παρον εγω ειμαι με το zowie ec2 evo αλλα το 1150 dpi μου κουραζει το χερι σε σχεση με τα 1800 του da/abyssus. Αν παιζεις με χαμηλο dpi βεβαια ολα αυτα δε σε απασχολουν :hehe:

Πριν δω το μηνυμα σου εδω, κοιτουσα το Abyssus να φανταστεις... :) Με χαλασε και μενα η ελλειψη των side buttons. Εχω συνηθισει στο σερφαρισμα τα πλαϊνα και το εχω καταλαβει επειδη χρησιμοποιω ενα αλλο ποντικι στο λαπτοπ, το οποιο δεν εχει κουμπια. Οσο για το dpi, οταν ειμαι στο λειτουργικο το εχω στα 900 αλλα οταν μπαινω στο sc2 εχω κανει προφιλ στα 1800... οποτε και σ' αυτο θα συμφωνησω μαζι σου! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

@Alexopus6 το jitter test σε τι polling rate εγινε; Ρωταω γιατι υπαρχει γενικα μια διαφορα μεταξυ 1000/500.

περιμενουμε κ τα τεστακια -ειδικα τρακινγκ- σε αλλες επιφανειες!

Σε 500hz polling rate έγιναν τα τεστ.

Προσωπικά δεν βρίσκω στο λόγο στα 1000hz απο τη στιγμή που η διαφορά τους (500-1000) είναι 1ms, ετσι προτιμώ πάντα τα 500.

Δοκιμάσαμε με @GruntGR και σε άλλες επιφάνειες με enotus για max speed και σε όλα ήταν πάνω απο 4m/s :

Hien value edition red, Shiden, hayate, cm speed rx, qck+ fnatic, func c-series

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λιγη βοηθεια πλιζ...

Το Savu ή αυτο εδω?!!!

Κλεινω προς το 2ο αλλα ειναι λιγο μικροτερο, επισης εχω τωρα το Tt eSports Black το οποιο ειναι επισης 12Χ7 εκατοστα και μου φαινεται ιδανικο! Αν μπορει καποιος που γνωριζει ας σχολιασει πώς βλεπει την διαφορά στο μεγεθος, πώς ειναι η αισθηση των δυο (roccat-razer παντα) και αλλες οχι τοσο προφανεις (οχι πχ dpi δηλαδη) διαφορες.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο + που εχει το spectre ειναι η ρυθμιζομενη αντισταση στο αριστερο κλικ τιποτε αλλο ! ενα γυαλιστερο σκουπιδι ειναι οπως και το υπολοιπο 90% των προιοντων της, btw γραφονται "εμφανεις" οχι "προφανεις", πονεσε το ματι μου πρωινιατικα :p

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος φιλος, ευχαριστω για την ωραιοτατη απαντηση. Πηρα τελικα το γυαλιστερο σκουπιδι, αφου απο την απαντηση σου καταλαβα οτι και τα δυο ειναι περιπου το ιδιο αλλα το γυαλιστερο σκουπιδι εχει ενα +.

btw

προφανής - ορισμός του προφανής από το Δωρεάν Ηλεκτρονικό Λεξικό

προφανής επίθ α/θ / ουδ προφανής, προφανές [profa'nis, profa'nes] ολοφάνερος προφανής λόγος

εμφανής - ορισμός του εμφανής από το Δωρεάν Ηλεκτρονικό Λεξικό

εμφανής επίθ α/θ / ουδ εμφανής, εμφανές [emfa'nis, emfa'nes] φανερός εμφανές σημάδι

εμφανής πρόθεση

Τελικα η διαφορα στα dpi ειναι εμφανής ή προφανής;

Με τις υγειες σου.:clap::help1::rip:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αισθητη

75 ευρω στα σκουπιδια, marketing ftw.

edit :

σκουπιδια = δεν εχει τις διαστασεις που θεωρεις ιδανικες ενω το savu τις εχει και αυτο μπορω να σου το επιβεβαιωσω απο πρωτο χερι αφου βαριεσαι να διαβασεις 3 παραγραφους review, ειναι 30 γραμμαρια πιο βαρυ ενω προτεινεται για RTS τρομαρα του, κανει 15 ευρω παραπανω ενω το savu ειναι ηδη τσιμπημενο για αυτα που προσφερει ( και το zowie που εχω εγω 60 κανει αλλα αφου δεν πουλουσε κανενας αλλος mini-deathadder δεν ειχα αλλη επιλογη ) επισης στο tracking οι διαφορες ειναι εμφανεις προφανεις αισθητες και τοσο κραχτες τοσο χτυπητες που τις βλεπει ακομα και ο Ανεστης Βλαχος με το πορσελανινο το ματι ©

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

36 ευρω καινουργιο το πηρα (amazon black friday deals), το roccat το εβρισκα με 40 στην καλυτερη.

Δεν ρωτησα πουθενα για τη σχεση τιμης/αποδοσης αλλα μονο για τις μεταξυ τους διαφορες (ας πουμε οτι υποθετικα ειχαν ιδια τιμη αν και μονο του το γεγονος οτι εστω και 4 ευρω φθηνοτερο το razer κατι λεει).

Ειχα και μικροτερα ποντικια παλιοτερα, θα δειξει πώς θα ειναι σε σχεση με το διαστασεων roccat Thermaltake που εχω... Το βαρος δε ξερω πώς το βλεπεις εγω στο Tt εχω βαλει και καποια... βαριδια παντως!

Review οχι απλα αυτο εδω αλλα και καμια 5αδα ακομα διαβασα με πολυ προσοχη, οπως και πολλα σχολια χρηστων (και οχι would-be χρηστων-fanboys που ιδιαιτερα τους razer-ακηδες των 80 ευρω που λες δεν τους πολυσυμπαθω ουτως ή αλλως, ομως η αληθεια ειναι οτι μου εχουν χαλασει 3 ποντικια του 30ευρου σε μια 4ετια την οποια φιλος με razer lachesis που πληρωσε ενα 60αρι εχει βγαλει χωρις την παραμικρη απωλεια και το λιωνει και στο παιχνιδι --επισης βεβαιωμενο απο 1ο χερι :happy:--).

Αnyway, για αλλο λογο ανοιχτηκε το θεμα το αφηνω εδω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το ψήνω για ποντίκι. Γαμάτο το G5 αλλά θα με τρώει το χέρι μου...

Άλεξ έχεις βρεί πουθενά είτε κανείς άλλος που να μπορούμε να δούμε το ποντίκι απο κοντά;

Γιατί οι εποχές δεν είναι για "και αμα σου κάτσει".

Θέλω να το δώ απο κοντά γιατί φοβάμαι οτι τα πλαϊνά δε θα με βολέψουν και φλερτάρω με την τενοντίτιδα στον αντίχειρα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το πήρα απο τα public για αυτο ακριβώς το λόγο.

Έχει επιστροφή εντός 14 ημερών.

Απλα μη βιαστείς να βγάλεις συμπέρασμα με 1-2 μέρες.

Όπως θα δεις και εμένα μετα απο 2.5 χρόνια με το deathadder στην αρχή μέχρι και πόνο μου προκάλεσε αλλα μετα τις 2-3 μέρες συνήθισε και το χέρι και μετα gg

Link to comment
Share on other sites

Ελαφρύ ρε γαμώτι. Συνήθησα με το G5 που το είχα φορτώσει βαρίδια.

Καλύτερα και αρκετά βολικά τα πλαϊνά κουμπιά...

Αυτά μέχρι στιγμής.

[MENTION=2162]GruntGR[/MENTION] το ποντίκι μου έδωσε 2 kills παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.